premiery marca 2023

1 marca 2023

Premiery marca 2023

Udostępnij post
premiery marca 2023

Przedstawiamy premiery marca. Przygotowaliśmy dla Was aż siedem tytułów. Wśród nich m.in. nowa książka autorki bestsellerowej „Czułej przewodniczki”, nowe wydanie najlepszego kryminalnego debiutu ostatnich lat oraz książka, która zabierze Was na wędrówkę po ginącym świecie.

Natalia de Barbaro
„Przędza. W poszukiwaniu wewnętrznej wolności”
Premiera: 8 marca

Autorka „Czułej Przewodniczki”, fenomenu wydawniczego ostatnich lat, powraca z nową inspirującą książką dla kobiet.
W rozmowach z przyjaciółkami, w historiach uczestniczek prowadzonych przeze mnie warsztatów, w listach od czytelniczek „Czułej Przewodniczki” wciąż wraca wątek życia w uwikłaniu, życia nie swoim życiem. To wywołuje we mnie poczucie wielkiej straty, jakiegoś kompletnego bezsensu. Potem budzi się oburzenie. I – wreszcie – nadzieja, że możemy się spotkać i że to spotkanie i dla ciebie, i dla mnie będzie ważne. Widzę je jako rodzaj wspólnej wyprawy w poszukiwaniu wewnętrznej wolności – nie takiej wolności, którą ktoś tobie albo mnie miałby wręczyć, ale tej, którą możemy znaleźć w swoim środku. – Natalia de Barbaro

maxima culpa

Ekke Overbeek
„Maxima Culpa. Jan Paweł II wiedział”
Premiera: 8 marca

Ekke Overbeek poświęcił kilka lat prywatnego życia, by odpowiedzieć na pytanie: „Czy Jan Paweł II wiedział o pedofilii w Kościele zanim został papieżem?”.
Wertował archiwa, odwiedzał ludzi w najodleglejszych parafiach archidiecezji krakowskiej (czasem był przeganiany, czasem rozmawiał w drzwiach, a czasem był zapraszany na obiad). Wynik śledztwa jest jednoznaczny: tak, Wojtyła wiedział. Overbeek osadza swoją książkę na szerokim tle społeczno-politycznym, „Maxima culpa” jest wnikliwym i przenikliwym świadectwem kilkudziesięciu lat polskiej historii.

Grzegorz Dziedzic
„Żadnych bogów, żadnych panów”
Premiera: 15 marca

Debiutancki kryminał Grzegorza Dziedzica.
Gangsterska historia osadzona w polskim Chicago u progu lat 20. XX wieku.
Zanim nastanie era prohibicji i władzę nad półświatkiem zdobędzie Al Capone, podziemiem Chicago rządzą Polacy. W cuchnących alejkach i piekielnych ubojniach, w scenerii jak z filmu Dawno temu w Ameryce czają się ich gangi, a najbardziej zuchwałym jest Erab. Czerwone chusty, anarchistyczne hasła i rozboje pod płaszczykiem Rewolucji – to ich styl. Gdy w tym polonijnym środowisku dochodzi do bestialskiego mordu, do sprawy oddelegowany zostaje świeżo upieczony sierżant Teodor Rucki. Szybko okaże się, że Rucki ma z gangsterami więcej wspólnego niż tylko język.

Paulina Reiter
„Samotne oceany. Historia Krystyny Chojnowskiej-Liskiewicz, pierwszej kobiety, która opłynęła świat solo”
Premiera: 22 marca

Historia Krystyny Chojnowskiej-Liskiewicz, pierwszej kobiety, która opłynęła świat solo.
Jest 1976 rok. Krystyna Chojnowska-Liskiewicz wchodzi na pokład małego jachtu „Mazurek”. Wypływa w samotny rejs dookoła świata. Ma szansę być pierwszą kobietą w historii, która tego dokona. Mało kto wierzy, że jej się uda. Przepełnia ją lęk, ale powtarza sobie: „Dam radę”.
Paulina Reiter, redaktorka „Wysokich Obcasów”, w swojej fascynującej reporterskiej biografii opowiada o Pani Kapitan, jej życiu i morskich przygodach. „Samotne oceany” to nie tylko historia o odwadze, o żeglarstwie bez GPSa i o kobietach na morzu, ale także o miłości.

Tomasz Ulanowski
„Ostatnia minuta. Pieszo przez antropocen”
Premiera: 22 marca

Ta książka jest wędrówką przez świat, który na naszych oczach ginie. Powstawała przez 18 lat. Bezmyślny i brutalny wpływ człowieka na środowisko został przez ten czas dokładnie zbadany, a naukowcy proponowali rozwiązania – i nic się nie zmieniło. Tomasz Ulanowski podaje dowody: zanieczyszczony i rabunkowo eksploatowany ocean, zmiany w prądach morskich i w cyrkulacji powietrza, topnienie lodowców i podnoszenie się poziomu mórz, zagłada gatunków, pandemie, wpływ zmian klimatu na pogodę, ekspansja technosfery i nieodwracalne wyczerpywanie się zasobów Ziemi. Wszystko to obserwujemy, podążając za autorem, gdy wędruje wzdłuż wybrzeża Bałtyku, maszeruje brzegiem jednej z wysp Svalbardu, biega, doświadcza świata własnym ciałem, czuje zapachy i smaki, myśli o starzeniu się. A także szuka w tym wszystkim piękna.

Julia Łapińska
„Dzikie psy”
Premiera: 22 marca

Nowy kryminał Julii Łapińskiej, autorki „Czerwonego Jeziora”.
To miało być sentymentalne spotkanie po latach i wymarzony sylwestrowy wieczór na koniec trudnego roku. Za oknem mróz i śnieg, a w urokliwie położonym domu nad jeziorem kilkoro przyjaciół, których łączy zagadkowa historia. Błogi nastrój burzą cztery wystrzały i szybko okazuje się, że nie były to fajerwerki.
Fotoreporter wojenny Kuba Krall i podkomisarz Inga Rojczyk ruszają wydeptanym w śniegu krwawym tropem. Wikłają się w intrygę, która prowadzi od zaginionego chłopca z imigranckiej rodziny do prywatnych tajemnic, o jakich każdy wolałby zapomnieć.

Paula Szewczyk
„Ciała obce. Opowieści o transpłciowości”
Premiera: 22 marca

Debiutancka książka Pauli Szewczyk, dziennikarki „Wysokich Obcasów”.
Dla nauki transpłciowość nie jest już zagadką, a dla psychiatrii nie jest „chorobą”. Ale w społeczeństwie osoby, które uświadomiły sobie, że urodziły się w ciele niepasującym do tego, kim są, wciąż pozostają niezrozumiane i obce.
Bohaterkami i bohaterami „Ciał obcych” są osoby transpłciowe, ale też ich partnerzy, partnerki oraz rodzice. Ci, którzy wciąż nie pogodzili się z faktem, że ich ukochany syn wcale nie jest chłopcem, czy tacy, którzy tożsamość dziecka zaakceptowali łatwo, choć rodzicielskie wsparcie to za mało, by dziecku chciało się żyć.