Premiery listopada 2023

31 października 2023

Premiery listopada 2023

Udostępnij post
Premiery listopada 2023

Premiery listopada 2023 prezentują się bardzo ciekawie i różnorodnie. Przygotowaliśmy: nową powieść mistrza Macieja Siembiedy, fascynującą biografię Marii Pakulnis, poradnik Joanny Flis, który postawi nas na nogi, inspirującą historię Davida, który zbudował sobie protezę ręki z klocków LEGO, nową książkę Sylwii Zientek o polskich artystkach, a także przejmujący reportaż Piotra Pytlakowskiego.

Premiery listopada 2023 - "Orient"

Maciej Siembieda
„Orient”
Premiera: 8 listopada

Nowe, zdumiewające śledztwo Jakuba Kani zaprowadzi go do Chin – państwa wielkich pieniędzy i ambicji, wielkiej mafii i… wielkich zagadek.
Siembieda w pełnej rozmachu powieści, jak zwykle mistrzowsko łącząc fakty i fikcję, ujawnia tajemnice chińskiej mafii i jej powiązania z komunistycznym państwem, zdradza sekrety wywiadów oraz – z wyjątkowym poczuciem humoru – branży złomiarskiej. Prowadzi przy tym błyskotliwą rozprawę o hazardzie, lojalności, zemście, przeznaczeniu oraz… depresji.

Premiery listopada 2023 - "Moja nitka"

Maria Pakulnis, Dorota Wodecka
„Moja nitka”
Premiera: 8 listopada

Moja nitka” to coś więcej niż opowieść o aktorskiej karierze. Maria Pakulnis przy wsparciu Doroty Wodeckiej zagląda w miejsca, do których nie chce się wracać pamięcią, konfrontuje czytelników i siebie z mrocznymi obrazami własnego dzieciństwa, dojrzewania, z żałobą i stratą. W tej emocjonalnej, mądrej i intymnej rozmowie wrażliwych kobiet każdy odnajdzie okruchy swoich doświadczeń.

Premiery listopada 2023 - "Madame Monday - po dorosłemu"

Joanna Flis
„Madame Monday – po dorosłemu”
Premiera: 8 listopada

Rozwój osobisty, wewnętrzne dziecko, syndrom DDD, asertywność… Tyle się tych samopomocowych rzeczy nasłuchaliśmy i naczytaliśmy, a jednak wciąż nie wiemy, co z tą całą wiedzą zrobić. Jak żyć dobrze? Na czym się oprzeć? Czego się trzymać? Joanna Flis, psycholożka, autorka książek, a także prowadząca bijący rekordy popularności podcast „Madame Monday – po dorosłemu” ma dla nas odpowiedź: żyjmy po dorosłemu. O tym, co to w praktyce znaczy i jak po dorosłemu mierzyć się z mniejszymi i większymi wyzwaniami codzienności, pisze w swojej najnowszej książce.

Premiery listopada 2023 - "Życie z klocków"

David Aguilar, Ferran Aguilar
„Życie z klocków. Opowieść o chłopaku, który zbudował samego siebie”
tłum. Monika Skowron

Premiera: 8 listopada
David Aguilar urodził się bez prawej ręki. „Życie z klocków” to szczera i pełna humoru historia o walce z uprzedzeniami i poszukiwaniu siebie. David Aguilar kawałek po kawałku przedstawia inspirującą opowieść o swoim życiu: od stworzenia pierwszej protezy przez nieoczekiwaną popularność w social mediach aż po współpracę z LEGO i NASA. To książka, która daje nadzieję i pokazuje, że ograniczenia istnieją głównie w naszej głowie.

Premiery listopada 2023 - "Tylko one"

Sylwia Zientek
„Tylko one. Polska sztuka bez mężczyzn”
Premiera: 8 listopada

Kobiety są przywódczyniami krajów, architektkami, pracują naukowo, prowadzą ciężarówki i latają w kosmos. Jednak ich dzieła stanowią ledwie ułamek zbiorów najważniejszych muzeów. Tymczasem kobiety zajmują się sztuką co najmniej od antyku. Od początku było ich znacznie mniej niż artystów mężczyzn, deprecjonowano ich działalność, prawo kazało im podporządkować się ojcu czy mężowi. Ale tworzyły równolegle z mężczyznami. Przełom nastąpił pod koniec XIX wieku, gdy kobietom dano dostęp do edukacji artystycznej. Do dziś każda musi utorować sobie drogę w zdominowanym przez mężczyzn świecie. Ich upór i wytrwałość mogą być inspiracją dla innych.

Premiery listopada 2023 - "Strefa niepamięci"

Piotr Pytlakowski
„Strefa niepamięci”
Premiera: 22 listopada

W lutym 2021 roku jeden z najwybitniejszych polskich reporterów, Piotr Pytlakowski wyrusza na wyprawę po wschodnim Mazowszu i Podlasiu, miastach i miasteczkach „szkalu śmierci”, gdzie w 1941 roku doszło do rzezi mieszkańców, tych żydowskich przez tych polskich. Gnali swoich sąsiadów uliczkami, gwałcili kobiety, zdzierali suknie, swetry i buty, aby nic się nie zmarnowało.
Jak dzisiaj wygląda życie w miejscach mordu i grabieży. Jak cudze stało się nasze? Jak działają mechanizmy pamięci, które pozwoliły wyprzeć w niepamięć żydowską przeszłość?