PREMIERY KWIETNIA

31 marca 2022

Premiery kwietnia 2022

Zobacz co przygotowaliśmy >>

Udostępnij post
PREMIERY KWIETNIA
kobieta bez znaczenia

Strażnicy wolności
Jacek Hugo-Bader
premiera: 13 kwietnia 2022

Czy słyszeliście o C19?
Nie, to nie jest rakieta balistyczna do przenoszenia głowic atomowych… C19 to grupa osób, które kwestionują ogólnoświatową strategię walki z chorobą COVID-19, jedna z najaktywniejszych grup polskich antyszczepionkowców. Są zadeklarowanymi wyznawcami teorii spiskowych, w tym tej o globalnym zamachu stanu, ogólnoświatowym spisku, którego początkiem jest zaplanowana przed kilku laty pandemia COVID-19. Ale nie pozwalają nazywać siebie antyszczepionkowcami, bo przecież oni walczą o wolność, są więc wolnościowcami, a nawet – strażnikami wolności. Kim są? Co ich łączy? Do czego są zdolni? Czy stworzą nową siłę polityczną? Jacek Hugo-Bader, najbardziej brawurowy z polskich reporterów, zanurza się w trzewia tego ruchu i z właściwą sobie swadą zdaje nam relację z tego, co tam usłyszał, zobaczył i poczuł.

kobieta bez znaczenia

Jadą Haliki przez Ameryki
Mirosław Wlekły Ilustracje Magdalena Kozieł-Nowak
premiera: 13 kwietnia 2022

Toni Halik nie przestaje fascynować dzieci i dorosłych! Tym razem z żoną Pieret i psem Łolim ruszają w niezwykłą podróż przez obie Ameryki. Oczywiście, co i rusz wpakowują się w kłopoty. Po drodze Toni i Pieret muszą choćby rozwiązać tajemnicę wulkanu, napoić „żebrzące drzewo”, uratować przed pumą zwierzęta w schronisku i pokonać autem przepaść. A to dopiero początek największej przygody ich życia, jaka czeka ich w Stanach Zjednoczonych. Przygody o imieniu… Ozana. Po sukcesie książki „Przygoda dzika Toniego Halika” Mirosław Wlekły opowiada o dalszych losach słynnego podróżnika. W tworzeniu książki pomogły dzieci autora. Tryskające kolorami i energią ilustracje, dzięki którym możemy towarzyszyć Halikom w podróży, namalowała Magdalena Kozieł-Nowak.

kobieta bez znaczenia

Onyszkiewicz. Bywały szczęśliwe powroty
W rozmowie z Włodzimierzem Nowakiem i Violettą Szostak
Włodzimierz Nowak, Violetta Szostak
premiera: 13 kwietnia 2022

Tą jedną biografią można wypełnić kilka życiorysów! Himalaista, matematyk, opozycjonista w PRL-u, pierwszy cywil w ministerstwie obrony w nowej Polsce. Jego życie osobiste to niezwykle dramatyczna historia miłości i straty. Janusz Onyszkiewicz ma o czym opowiadać. Jak z Wandą Rutkiewicz zdobyli Gaszerbrum III? Którą z wielkich gwiazd kina dublował w filmie potępionym przez Gomułkę? Z jakiego powodu władze uważały, że jest agentem MI6? Jak przyjął go Ronald Reagan, a czym był zainteresowany Kim Ir Sen? I jak to się stało, że wziął ślub z wnuczką Piłsudskiego w więzieniu na Rakowieckiej, po czym odnaleźli rodzinę w Japonii?

kobieta bez znaczenia

Good Economics. Nowe rozwiązania globalnych problemów
Esther Duflo, Abhijit V. Banerjee, tłum. Michał Lipa
premiera: 27 kwietnia 2022

Fascynująca opowieść o naszej rzeczywistości i głos, którego potrzebujemy, by odzyskać wiarę w przyszłość. Czy rozwój technologiczny to szansa czy zagrożenie? Co z oddziaływaniem gospodarki na katastrofę klimatyczną? Jak naprawdę napływ imigrantów odbija się na lokalnych pracownikach? I najpilniejsze być może pytanie – jak społeczeństwo mogłoby pomóc tym, których gospodarka rynkowa wypchnęła na margines? Good Economics ustawia tę dyskusję w nowym świetle. Autorzy, laureaci ekonomicznego Nobla, przywracają należne miejsce prawdziwym ludzkim potrzebom, a podszyte ideologią fake newsy zastępują rzetelnymi dowodami.

kobieta bez znaczenia

Moje ciało
Emily Ratajkowski, tłum. Olga Mysłowska
premiera: 27 kwietnia 2022

Emily Ratajkowski, jedna z najsłynniejszych modelek epoki internetu, długo sądziła, że skoro jej ciało należy do niej, decyzja, aby go użyć i aby na nim zarobić, oznacza akt siły. Dopóki wybór był jej, dopóty ona korzystała. Z czasem jednak pojawiła się wątpliwość: a co jeśli decyzja tylko pozornie należy do mnie? Co jeśli wachlarz możliwości zawsze ustala jakiś cispłciowy, heteroseksualny mężczyzna, a kobieta jest wynagradzana wyłącznie za to, czy swoim ciałem wpisuje się w jego fantazję? Taka świadomość okazała się brutalnym przebudzeniem, a jej owocem jest ten zestaw otrzeźwiających esejów o roli ciała we współczesnej, uprzedmiatawiającej i szowinistycznej popkulturze. Moje ciało to jedna z najbardziej wyczekiwanych i wywrotowych premier tego roku.

kobieta bez znaczenia

Proste równoległe
Agata Romaniuk
premiera: 27 kwietnia 2022

Pierwsza powieść doskonałej reporterki i autorki bajkowego cyklu o Kociej szajce. Agata Romaniuk to mistrzyni opowieści, która stworzyłaby wciągającą intrygę nawet z zawartości karty dań. Kiedy więc na warsztat bierze pełne dramaturgii życiorysy dwóch utalentowanych skrzypaczek, można mieć pewność, że wyjdzie z tego narracja pełna rozmachu i reporterskiej przenikliwości. Bo Wandę i Martę, bohaterki Prostych równoległych, dzieli wszystko: wiek, doświadczenie i stosunek do sztuki. Kiedy jednak ich drogi zaczną biec obok siebie, okaże się, że dopiero wybory jednej pozwalają w pełni pojąć losy drugiej. Ile można poświęcić dla muzyki i czy warto poświęcić dla niej cokolwiek, zwłaszcza w realiach komunistycznej Polski, brutalnej przemiany ustrojowej i w świecie odpornym na potrzeby kobiet?