KATHARSIS

8 kwietnia 2022

"KATHARSIS" - nowa książka Macieja Siembiedy

Premiera 18 maja!

Udostępnij post
KATHARSIS

18 maja ukaże się nowa książka Macieja Siembiedy „Katharsis”. To polsko-grecka sensacyjna saga, której akcja wiedzie nas przez zdumiewający labirynt losów czwórki bohaterów przez ponad sześćdziesiąt lat (1927-90) – od Salonik po Gdynię, z wyspy Wolin po Belgrad i od Wrocławia do Kairu…

Kostas Tosidos, bohater greckiej partyzantki w 1949 roku wraz z rodziną trafia do tajnego szpitala na polskiej wyspie Wolin. Zmienia tożsamość, lecz nieoczekiwanie dopada go grecka przeszłość, która poprowadzi go ku tragedii.
„Sacharyna”, przemytnik z Gdyni lat trzydziestych, staje się królem czarnego rynku, ale zdrada, a potem wojna zmieniają jego życie w ciąg iście szatańskich zdarzeń i ich konsekwencji.
Janis, syn Kostasa, po wojnie w dramatycznych okolicznościach przerwa karierę bokserską. Zostaje milicjantem, a jedno ze śledztw poprowadzi go ku rozwiązaniu największej tajemnicy jego ojca.
„Zulus”, wychowanek „Sacharyny” napisze własny rozdział powojennej historii przestępczej Gdyni, choć los przeznaczy mu całkowicie inną rolę.
Pozornie niezależne historie czwórki bohaterów „Katharsis” przecinają się w jednym miejscu: w kopalni rudy uranu w sudeckim Kletnie, gdzie w latach 1949-52 Sowieci wydobywali surowiec do budowy własnej bomby atomowej.

Katharsis to nie tylko misternie poprowadzona, pasjonująca opowieść o ludziach wciągniętych w wir historii i uczuciach, które bez względu na okoliczności decydują o naszych wyborach. Między przemytnikami, bandytami, agentami służb specjalnych, spolszczonymi Grekami i ukrywającymi się w Egipcie nazistami Maciej Siembieda snuje ponadczasową i ponadnarodową opowieść o dobru i złu, zagadkach tożsamości, próbach życia w zgodzie ze sobą, a wreszcie o polityce, będącej najbardziej plugawą i fałszywą dziwką, jaką nosi ta ziemia.
Brawurowe, godne greckiej tragedii zakończenie powieści pozostawia czytelnika oszołomionego nie tylko kunsztem pisarskim autora, ale także konfrontacją z pytaniami, które od zawsze stawia nam literatura: o granice naszej wolności, zależność od zrządzeń losu oraz cenę prawdy, która nie zawsze nas wyzwala.

Mamy dla naszych czytelniczek i czytelników niespodziankę – pierwsze 500 książek zamówionych w przedsprzedaży na empik.com Maciej Siembieda opatrzy autografem!

 

Greckie przysłowie mówi, że krew nigdy nie zamieni się w wodę. Maciej Siembieda z wielkim kunsztem, ale bezlitośnie testuje tę okrutną prawdę na swoich bohaterach. Czekałem na taką polsko-grecką historię bardzo długo. Fascynująca lektura!

Dionisios Sturis, reporter

„Katharsis” to majstersztyk stworzony z rozmachem. Maciej Siembieda przeszedł samego siebie. Nikt nie opowiada dziejów Polski tak jak on, z tak wspaniałą wyobraźnią literacką, zmieniając historię w zaginioną komnatę, do której można wejść, by na nowo przeżyć przeszłość.

Paulina Wilk