premiery czerwca 2023

31 maja 2023

Premiery czerwca 2023

Udostępnij post
premiery czerwca 2023

Poznajcie premiery czerwca! Reportaż, który obnaża niemoc prawa i wymiaru sprawiedliwości. Kryminał, którego akcja toczy się w zagubionych w głębi ponurego lasu wiosek i turystycznych miasteczek wyglądających po sezonie na wymarłe. A także przełomową historię pierwszego na świecie mówiącego psa.

ostatni

Kacper Sulowski, Zuzanna Bukłaha
„Ostatni”
Premiera: 14 czerwca

Największa zagadka w historii polskiej kryminalistyki.
Jedyny seryjny zabójca, który nie został osądzony.
Kryminalne śledztwo, które prowadzi do domu mordercy.
Tylko ślady biologiczne pozwoliłyby udowodnić, że mieszkający dziś w Katowicach Roman Pawluk to „Zabójca z Pikiety”, który w latach 1988-1993 bestialsko zamordował siedmiu homoseksualnych mężczyzn z Łodzi. Takich śladów dziś nie ma. Ale czy to oznacza, że mężczyzna, do którego prowadzą wszystkie tropy, jest niewinny? Reporterzy Zuzanna Bukłaha i Kacper Sulowski podjęli się zadania, którego do tej pory nikt nie wykonał i m.in. zebrali wszystkie materiały dotyczące sprawy seryjnego zabójcy homoseksualistów z Łodzi, dotarli do nieoficjalnych policyjnych notatek i zdjęć z miejsc zbrodni, do świadków zdarzeń i osób zaangażowanych w poszukiwania mordercy, a także zjedli sernik z potencjalnym mordercą.

złoty krąg

Małgorzata Sobieszczańska
„Złoty krąg”
Premiera: 14 czerwca

W małym miasteczku każdy zna twoje grzechy.
Dla jednych Krzysztof Garlicki żył jak kloszard, dla innych – jak mnich. Odkąd w lesie nad Zalewem Zegrzyńskim znaleziono jego zwłoki, wszyscy zadają sobie pytanie: po co zabijać człowieka, który sam wypisał się z życia? I czy ta zbrodnia ma coś wspólnego z jego ucieczką z domu przed prawie trzydziestu laty?
Do rozwiązania sprawy zostaje oddelegowana para policjantów z Komendy Stołecznej: January Kostrzewa i Aneta Dragon. On: ułożony mąż i ojciec, tradycjonalista. Ona: singielka, która trafiła do Stołecznej po tym, jak napisała skargę na poprzedniego szefa. Do pomocy zostaje im przydzielona młoda miejscowa policjantka Magda, która w toku śledztwa sporo się dowie o mieszkańcach rodzinnych stron.

Christina Hunger
Tłum. Agnieszka Cioch
„Jak Stella nauczyła się mówić”
Premiera: 28 czerwca

Niewiarygodna i rewolucyjna, a zarazem całkiem prawdziwa historia, która stanowi prosty przewodnik dla każdego, kto chciałby nauczyć swojego pupila mówić. Christina Hunger, logopedka pracująca na co dzień z dziećmi z opóźnieniami w rozwoju mowy, postanowiła sprawdzić czy skuteczne w pracy z małymi pacjentami metody pomogą jej dogadać się z własnym psem na zupełnie innym poziomie. Skoro psy rozumieją, co się do nich mówi, dlaczego nie miałyby nam odpowiedzieć? Christina postanowiła sprawdzić swoją teorię na Stelli. Zaczęła od jednego przycisku wielkości psiej łapki, który aktywował nagranie głosowe. Za każdym razem, kiedy Christina wychodziła ze Stellą na spacer, korzystała z przycisku, a pies słyszał słowo „wychodzimy”. Od tamtej pory minęło kilka lat. Dziś Stella korzysta z ponad trzydziestu przycisków, z których każdy odpowiada innemu słowu i umie budować z nich dłuższe zwroty, które przypominają pełne zdania.