Nominacje Nike 2023

1 czerwca 2023

"Dziady i dybuki" i "Ostateczne rozwiązania" nominowane do Nagrody Literackiej "Nike"

Udostępnij post
Nominacje Nike 2023

„Dziady i dybuki” Jarosława Kurskiego oraz „Ostateczne rozwiązania” Konstantego Geberta nominowane do Nagrody Literackiej „Nike”.

1 czerwca zostały ogłoszone nominacje do Nagrody Literackiej „Nike” 2023. Wśród 20 nominowanych tytułów znalazły się dwie nasze książki: „Dziady i dybuki. Opowieść dygresyjna” Jarosława Kurskiego oraz „Ostateczne rozwiązania. Ludobójcy i ich dzieło” Konstantego Geberta. Nagroda zostanie przyznana po raz 27. Fundatorem jest Fundacja Agory.

Książka Kurskiego nagrodzona m.in. Nagrodą Historyczną tygodnika „Polityka” jest szczegółową relacją z przeszłości, ale nie tylko. To także czas teraźniejszy, m.in. opowieść o matce, która próbowała odwieść syna od pracy nad książką. Antysemityzm w Polsce, chociaż nieco przypudrowany, ma się mocniej, niż można by sądzić i lepiej się z żydowskimi przodkami nie wychylać – zdawali się sądzić ci, którzy odradzali Kurskiemu publikację książki.

Marek Radziwon, fragment artykułu wyborcza.pl

Książka Geberta, dziennikarza i psychologa przez lata związanego z „Wyborczą”, to dzieło spektakularne, zachwycające językiem opowieści, dokładnością, liczbą cytowanych dokumentów, wreszcie – wiedzą autora na temat zbrodni, które popełniono na przestrzeni ostatnich 120 lat.

Michał Nogaś, fragment artykułu wyborcza.pl

W składzie jury tegorocznej edycji znaleźli się: Marek Beylin, Przemysław Czapliński, Inga Iwasiów (przewodnicząca), Justyna Jaworska, Tadeusz Nyczek, Anna Maria Potocka, Krzysztof Siwczyk, Maria Topczewska, Maria Zmarz-Koczanowicz. Na początku września poznamy siedem osób zakwalifikowanych do finału tegorocznej edycji Nagrody Literackiej „Nike”. Laureata/laureatkę poznamy w czasie gali finałowej, która odbędzie się 1 października 2023 roku w Warszawie.

Więcej o nominacjach przeczytacie w artykule wyborcza.pl.