Mamy do pogadania

12 maja 2023

"Mamy do pogadania" - nowa książka Anny Pamuły

Udostępnij post
Mamy do pogadania

„Mamy do pogadania. Matki świata o miłości, sile i trudnych wyborach” to niezwykle czuła reporterska podróż przez ponad 90 krajów świata. W książce Anny Pamuły słuchamy głosów i historii matek ze wszystkich kontynentów. Opowiadają o macierzyństwie, rodzicielstwie, jego trudach, wyzwaniach, bezwarunkowej miłości do dzieci oraz tradycjach związanych z wychowaniem dzieci w swoich krajach. Premiera tej fascynującej książki już 17 maja!

Anna Pamuła w swojej książce odpowiada na wiele pytań, m.in.:
Jak kobiety z różnych krajów przygotowują się do porodu?
Co jedzą przyszłe mamy w Japonii, Meksyku i w Sudanie?
Po co ojciec śpi w jednym łóżku z mamą i noworodkiem na porodówce na Islandii?
Gdzie na świecie podział obowiązków domowych między kobietami a mężczyznami jest sprawiedliwy?
Dlaczego matki z krajów zachodnich czują się bardziej samotne od tych z Afryki?
Czy matki we Francji naprawdę piją alkohol w ciąży?
Dlaczego poronienie to wciąż w Europie temat tabu?

Anna Pamuła w książce „Mamy do pogadania” pokazuje, że mimo znaczących różnic – kulturowych, społecznych, ekonomicznych – mamy całego świata bardzo wiele łączy. Podobnych rzeczy się boją, nad podobnymi się zastanawiają i o podobne walczą. Uświadomienie sobie tego może pomóc kobietom zaufać własnej macierzyńskiej intuicji i uwolnić się z poczucia winy

"Mamy do pogadania"

Od momentu ogłoszenia światu informacji „jestem w ciąży” kobieta wciąż słyszy, co powinna, a czego absolutnie nie może. Zupełnie jakby nasze ciało i życie stawało się własnością publiczną. A bycie mamą na różnych krańcach świata jest przecież różne. Czytając te opowieści mam z wielu zakątków naszego globu żałuję, że nie wiedziałam tego wszystkiego 15 lat temu, kiedy urodziłam Marysię i tak bardzo przejmowałam się zdaniem innych zamiast słuchać własnej intuicji. To ważna i niezwykle potrzebna książka nam wszystkim. Uwalniająca i przynosząca ulgę.

Martyna Wojciechowska

Wzruszająca i ważna książka. Ten wielogłos matek z całego świata układa się we wspólną opowieść o pracy opiekuńczej, odpowiedzialności za drugą istotę i próbie znalezienia w tym siebie. Wędrówka po kulturach, językach i obyczajach pokazuje również, że macierzyństwo jest ważnym elementem naszego ponadnarodowego doświadczenia.

Sylwia Chutnik
"Mamy do pogadania"

Dzięki mamom świata poczułam siłę kobiecości i macierzyństwa, choć przecież żeby myśleć jak matka, wcale nie trzeba nią być.

Anna Pamuła

Najważniejsze dla kobiety to mieć wybór. I to musimy sobie stworzyć same. Zadbać o siebie, bo nikt, a już na pewno nie mężczyźni, nie zrobi tego za nas.

Mariam, Gwinea

Boję się, że moje dzieci będą dorastały w strasznym świecie: zanieczyszczonym i chaotycznym z powodu wojen klimatycznych.

Karin, Norwegia

Matki przełykają strach, by dzieciom było lepiej, ale to nie znaczy, że go nie odczuwają.

Bissan, Syria
"Mamy do pogadania"