Nagroda Specjalna Polityki

18 maja 2023

"Dziady i dybuki" z Nagrodą Specjalną POLITYKI

Udostępnij post
Nagroda Specjalna Polityki

Poznaliśmy laureatów i laureatki Nagród Historycznych POLITYKI 2023 za książki o najnowszej historii Polski wydane w 2022 roku. Kapituła Nagród Historycznych POLITYKI uhonorowała Nagrodą Specjalną książkę Jarosława Kurskiego „Dziady i dybuki”.

Gala wręczenia Nagród odbyła się 16 maja w siedzibie redakcji POLITYKI. Jury obradowało w składzie: dr hab. Barbara Klich-Kluczewska, prof. dr hab. Dariusz Stola, dr hab. Bożena Szaynok, red. Marian Turski (Przewodniczący), prof. Wiesław Władyka, dr hab. Marcin Zaremba.
Nagrody Historyczne przyznano w kategoriach: prace naukowe, popularnonaukowe, pamiętniki, wydawnictwa źródłowe. POLITYKA przyznała także nagrodę za Debiut oraz dwie Nagrody Specjalne. Jedna z nich trafiła w ręce Jarosława Kurskiego za „Dziady i dybuki”.

Jarosław Kurski, który przez wiele lat rekonstruował dzieje swojej rodziny, odkrył w niej obecność żydowskich dybuków i polskich, słowiańskich dziadów. Ta rekonstrukcja była niezwykła, a zastosowane metody multiinstrumentalne. Książka łączy w sobie wspomnienia, reportaż, w tym terenowy, dziennikarstwo śledcze, klasyczną monografistykę historyczną. Powstała opowieść uwodzi szczerością, odwagą, otwartością, silną emocją i osobistym tonem. A także tytułowymi dygresjami, biegnącymi w różne miejsca i różne czasy. Autor został zapytany, kim się dzisiaj czuje. Stwierdza, że według nazistowskich rasistów, a także ortodoksyjnych rabinów byłby uznany za Żyda, jako że matka miała korzenie żydowskie. Powiada jednak, że jest Polakiem, który otwarcie mówi o swych żydowskich parantelach. „Bo polskość jest z natury hybrydowa. Co zresztą stanowi o jej bogactwie i atrakcyjności”.

Wiesław Władyka, laudacja

Więcej informacji o tegorocznych Nagrodach Historycznych POLITYKI tutaj.