Paweł Goźliński Akan. Powieść o Bronisławie Piłsudskim

  • Seria:  
Akan - Paweł Goźliński Bohaterem powieści Pawła Goźlińskiego jest Bronisław, starszy o rok brat Józefa Piłsudskiego. Bracia rywalizują ze sobą o względy dziewczyn oraz o zaangażowanie w konspiracji. Bronisław tragicznym zbiegiem okoliczności zostaje skazany na śmierć a car zamienia karę na…
Kategoria Beletrystyka i literatura piękna
Oprawa twarda
Miejsce i rok wydania Warszawa, 2019
Format 135 x 210 mm
Więcej szczegółów

Bohaterem powieści Pawła Goźlińskiego jest Bronisław, starszy o rok brat Józefa Piłsudskiego. Bracia rywalizują ze sobą o względy dziewczyn oraz o zaangażowanie w konspiracji. Bronisław tragicznym zbiegiem okoliczności zostaje skazany na śmierć a car zamienia karę na 15 lat zesłania na Sachalin. Podróż i pobyt na wyspie stają się największą przygodą jego życia. Tam, pośród Ajnów – przedstawicieli najbardziej tajemniczego ludu świata, Bronisław staje się Akanem.

„Ta cała wyspa jest bluźnierstwem. jeśli stworzył ją jakiś Bóg, to strach się do niego modlić”

Był starszy od Józefa o trzynaście miesięcy. Rywalizowali o te same dziewczyny i zaplątali się w ten sam spisek na życie cara. Lecz to dwudziestojednoletni Bronisław został skazany na karę śmierci, zmienioną ostatecznie na piętnaście lat zesłania. Sachalin, odległa wyspa między wybrzeżem Rosji a Japonią, to piekło, jak pisał Czechow. Ale dla żyjących tam plemion jest domem. Staje się nim również dla Bronisława, który coraz bardziej oddala się od nieludzkiego świata zesłańców i zanurza w niezwykłym świecie Ajnów – najbardziej tajemniczego ludu na ziemi, otaczającego kultem niedźwiedzie i szamanów, a wystrzegającego się bliźniąt. Bronisław staje się dla Ajnów kimś więcej niż badaczem, który na zawsze ocali ich kulturę od zapomnienia. Tymczasem, w przededniu wojny rosyjsko-japońskiej, otwiera się przed nim szansa powrotu. Ale skorzystać z niej, oznacza porzucić ludzi, dla których stał się AKANEM.

Paweł Goźliński połączył niezwykle ciekawe fakty historyczne i biograficzne z brawurową formą literacką. Oryginalne i podniecające!
Małgorzata Szejnert

Nazywał się Piłsudski. Bronisław Piłsudski. Uczynił tyle dla obcych, co jego brat Józef dla swoich. Paweł Goźliński napisał o nim poruszającą, gorącą powieść, w której archiwa rozpalają wyobraźnię, a wyobraźnia służy archiwom. Po tej książce Piłsudscy już zawsze będą razem, jak dwie strony tego samego, jak dwa oblicza Polski.
Marek Bieńczyk

Paweł Goźliński (ur. 1971) – teatrolog, wykładowca i pisarz, redaktor naczelny Wydawnictwa Agora. Autor książek Bóg Aktor, Jul oraz Dziady. Były szef „Dużego Formatu”, reporterskiego magazynu „Gazety Wyborczej” oraz „Książek. Magazynu do Czytania”. W 2010 roku wraz z Mariuszem Szczygłem i Wojciechem Tochmanem założył Instytut Reportażu. Studiował w Warszawie na Akademii Teatralnej, Uniwersytecie Warszawskim, w Szkole Wajdy oraz w Szkole Nauk Społecznych przy Instytucie Filozofii i Socjologii PAN, gdzie obronił doktorat pisany pod opieką prof. Marii Janion.

O autorze

Paweł Goźliński

Paweł Goźliński

Paweł Goźliński (ur. 1971) – teatrolog, redaktor, dziennikarz i pisarz, redaktor naczelny Wydawnictwa Agora. Autor książek „Bóg Aktor”, „Jul” oraz „Dziady”. Były szef “Dużego Formatu”,…

Na skróty

Inne książki z kategorii

Informacje szczegółowe

Książka

Kategoria Beletrystyka i literatura piękna
Format 135 x 210 mm
Liczba stron 450
Data premiery 02.10.2019
Miejsce i rok wydania Warszawa, 2019
Numer wydania 1
Język wydania polski
ISBN 9788326829161

E-book

Liczba formatów 2 (EPUB, MOBI)
Rozmiar plików EPUB - 2.8MB, MOBI - 4.5MB
Zabezpieczenie znak wodny
Miejsce i rok wydania Warszawa, 2019
ISBN 978-83-268-2990-1,978-83-268-2991-8

Audiobook

Liczba formatów 1 (MP3)
Rozmiar plików MP3 - 1.8GB
Zabezpieczenie znak wodny
Miejsce i rok wydania Warszawa, 2019
ISBN 978-83-268-3019-8