Bernard MacLaverty
Przed końcem zimy
Przekład Jarek Westermark
Audiobook czyta Joanna Moro

Pierwsza od 16 lat powieść jednego z najwybitniejszych pisarzy irlandzkich

W powieści „Przed końcem zimy” Bernard MacLaverty kreśli czuły i głęboki obraz starszego małżeństwa w zimowej podróży do Amsterdamu. Wędrując pośród malowniczych kanałów i przesiadując w amsterdamskich pubach Gerry i Stella wydają się jedną z tych par, które już dawno temu nauczyły się czytać sobie w myślach. Ale przenikliwy wiatr znad Morza Północnego potrafi rozwiać pozory szczęścia i wyciągnąć na wierzch inne tęsknoty. Gerry i Stella będą musieli odpowiedzieć sobie na pytanie, czy krótka zimowa przerwa nie oznacza tak naprawdę końca ich małżeństwa? I czy w życiu pełnym doświadczeń oraz pokonanych przeciwności jest jeszcze miejsce na kolejną wielką zmianę? 

W przygotowaniu ekranizacja w reżyserii Johna Crowleya, twórcy filmów „Brooklyn” (na podstawie powieści Colma Tóibína) i „Szczygieł” (na podstawie powieści Donny Tartt). 

Dlaczego MacLaverty nie zyskał jeszcze statusu jednego z cudów świata? Jego nowa powieść będzie moim świątecznym prezentem dla samej siebie
– Hilary Mantel, dwukrotna zdobywczyni Man Booker Prize

Bernard MacLaverty bierze pod mikroskop małżeństwo z długim stażem. Czy kilkadziesiąt lat wystarczy, żeby poznać drugą osobę na wylot? A może jej prawdziwa natura ginie pod gładkimi, wypracowanymi rytuałami wspólnego życia? Mądra, poruszająca książka, osadzona we wspaniale melancholijnych plenerach zimowego Amsterdamu. 
– Olga Wróbel, „Kurzojady”

Małą, delikatną powieść o starym małżeństwie zagubionym w obcym mieście czyta się tak, jakby od przetrwania tej jednej miłości zależały losy całego świata.
– Juliusz Kurkiewicz, „Książki. Magazyn do czytania”

fot. Robert Burns

Bernard MacLaverty urodził się w Belfaście w 1942 roku. Dziesięć lat pracował jako asystent medyczny w laboratorium na wydziale anatomii w Belfaście. W 1975 z żoną i dziećmi przeniósł się do Szkocji, gdzie poświęcił się pracy literackiej. W 1980 wydał swoją pierwsza powieść “Lamb”, która zyskała duży rozgłos. Obecnie mieszka w Glasgow i prowadzi zajęcia z kreatywnego pisania na uniwersytecie w Aberdeen. Opublikował 4 zbiory opowiadań i 5 powieści. Jest również autorem wielu adaptacji swoich tekstów – dla radia, telewizji, kina i opery. Napisał scenariusz i wyreżyserował krótkometrażowy film oparty na wierszu S. Heaneya pt. Bye-Child – film otrzymał szkocką nagrodę BAFTA dla najlepszego reżysera-debiutanta oraz nominację w kategorii najlepszy film krótkometrażowy.

Media o „Przed końcem zimy”

„Bernard MacLaverty, »Przed końcem zimy«. Starannie zaplanowana przyjemność” – Juliusz Kurkiewicz, „Gazeta Wyborcza”

„»Przed końcem zimy« Bernard MacLaverty – recenzja PRZEDPREMIEROWA” – Wielkibuk.pl, blog literacki

„Już 27 lutego nakładem Wydawnictwa Agora ukaże się świetna książka i koniecznie musicie po nią sięgnąć. Dawno nie czytałem czegoś tak dobrego. “Przed końcem zimy” to opowieść o sprawach zwykłych, przeciętnych, takich które zdarzają się codziennie i dotyczą większości z nas” – fragment recenzji osinskipoludzku.blogspot.com

„Kameralna i przejmująca opowieść o tym, co naprawdę znaczy wzięcie odpowiedzialności za siebie na całe życie. O związku w rozpadzie, ale także o silnym przekonaniu, że jest się dla siebie stworzonym, sobie potrzebnym i przynależnym do siebie ze względu na bagaż doświadczeń, ale także okoliczności i czas, w jakich relacja się zacieśniała” – krytycznymokiem.blogspot.com o „Przed końcem zimy”


Tagi: , ,

Share This