Zapowiedź

Grzegorz Gauden Polska sprawa Dreyfusa. Kto próbował zabić prezydenta

  • Seria:  
Wrzesień 1924 r. Do Lwowa przyjeżdża prezydent RP Stanisław Wojciechowski. Policja polityczna z Warszawy jest przeciwna wizycie – pamięta zamach sprzed trzech lat na Józefa Piłsudskiego. Strzelał – niecelnie – ukraiński student nacjonalista. Tym razem ktoś rzuca bombę w powóz…
Kategoria Historia, polityka, społeczeństwo
Oprawa twarda
Miejsce i rok wydania Warszawa, 2024
Format 135 x 210 mm
Więcej szczegółów

Wrzesień 1924 r. Do Lwowa przyjeżdża prezydent RP Stanisław Wojciechowski. Policja polityczna z Warszawy jest przeciwna wizycie – pamięta zamach sprzed trzech lat na Józefa Piłsudskiego. Strzelał – niecelnie – ukraiński student nacjonalista.

Tym razem ktoś rzuca bombę w powóz z prezydentem. Ofiar brak, ale tłum widzów w panice ucieka. Wśród nich student Stanisław Steiger, Żyd. Tancerka Maria Pasternakówna wskazuje go jako zamachowca. Lwowscy śledczy ogłaszają, że ujęli sprawcę.

„Żydzi chcieli zabić Prezydenta!” – obwieszcza prasa narodowa. Rozpoczyna nagonkę na Steigera i Żydów, mimo tego, że ukraińscy nacjonaliści przyznają, że to oni stali za zamachem.

Kilka dni później w pierwszym procesie Steiger cudem unika kary śmierci. Po roku w drugim procesie, opartym na fałszerstwach wytworzonych przez śledczych a zdemaskowanych przez obrońców, zostaje uniewinniony.

Sto lat po tamtych wydarzeniach Grzegorz Gauden kreśli przekonujący dokumentalny obraz będący także trzymającym w napięciu dramatem sądowym i politycznym bezlitośnie odsłaniającym oblicze antysemityzmu w II RP.

Sprawa Steigera jest uderzająco podobna do sprawy Alfreda Dreyfusa, Żyda, oficera armii francuskiej, fałszywie oskarżonego o szpiegostwo, która obnażyła francuski i światowy antysemityzm u progu XX wieku.

O autorze

Grzegorz Gauden

Grzegorz Gauden

Urodził się w Poznaniu w roku 1953. Z wykształcenia prawnik (UAM Poznań, 1975) i ekonomista (Uniwersytet w Lund, Szwecja, 1989). W latach siedemdziesiątych działał w studenckim ruchu kulturalnym i w prasie studenckiej.

Na skróty

Inne książki z kategorii

Informacje szczegółowe

Książka

Kategoria Historia, polityka, społeczeństwo
Format 135 x 210 mm
Liczba stron 600
Data premiery 28.08.2024
Miejsce i rok wydania Warszawa, 2024
Numer wydania 1
Język wydania polski
ISBN 9788383800578