Brit Bennett Moja znikająca połowa

  • Seria:  
Moja znikająca połowa - Brit Bennett Imponujące. Genialna druga powieść Bennett przebija nawet jej olśniewający debiut  – „Publishers Weekly” Potężna i wciągająca opowieść o kształtowaniu się tożsamości – „Kirkus”  W USA możesz być czarny, nawet jeśli twoja skóra jest jasna jak…
Kategoria Beletrystyka i literatura piękna
Tłumaczenie Jarek Westermark
Oprawa twarda
Miejsce i rok wydania Warszawa, 2020
Format 135 x 210 mm
Więcej szczegółów

Imponujące. Genialna druga powieść Bennett przebija nawet jej olśniewający debiut

– „Publishers Weekly”

Potężna i wciągająca opowieść o kształtowaniu się tożsamości

– „Kirkus”

W USA możesz być czarny, nawet jeśli twoja skóra jest jasna jak mleko. Wystarczy jeden przodek, jedna kropla „niewłaściwej” krwi.

Bliźniaczki Stella i Desiree wychowują się w ubogiej afroamerykańskiej rodzinie na Głębokim Południu. Tam, skąd pochodzą, nie czeka ich żadna przyszłość, a jedyną szansą jest ucieczka z domu. W wielkim świecie życie, które do tej pory dzieliły, rozpada się na dwie niedopasowane połówki. Desiree wciąż należy do czarnej społeczności, a Stella zrywa kontakt z rodziną i potajemnie wychodzi za białego mężczyznę, który nic nie wie o jej przeszłości.

Po latach kłamstw losy sióstr rozdzielonych setkami kilometrów splotą się na nowo, gdy niespodziewanie skrzyżują się drogi ich własnych córek. Łącząc wiele wątków i pokoleń, od Głębokiego Południa po Kalifornię, od lat 50. do 90. XX w., Brit Bennett tworzy emocjonującą historię relacji dwóch sióstr i stawia jedno z najważniejszych pytań: czy jesteśmy tym, kim się czujemy, czy tym, za kogo uważają nas inni?

Czym jest tożsamość? Czy, uwikłani w system ról i gier społecznych, możemy nadać ją sobie sami? Co hamuje nas przed pokazaniem innym własnego, często niejednoznacznego oblicza? Bohaterowie Bennett szukają dróg ucieczki przed światem, do którego nie chcą przynależeć, i udowadniają, że życie w zgodzie z samym sobą jest możliwe. Nawet jeśli czasem płaci się za to wysoką cenę.

MICHAŁ NOGAŚ, „Gazeta Wyborcza”, „Książki. Magazyn do czytania”

Literaturę trzeba wymyślić od nowa. I to się dzieje na naszych oczach dzięki takim książkom jak Moja znikająca połowa Brit Bennett, wielkim powieściom, których bohaterowie i bohaterki są kolorowi, nienormatywni, doświadczający przemocy, biedni i niekoniecznie odpowiadający europocentrycznym kanonom. Bennett pokazuje, że świat nie jest czarno-biały, a kolor skóry i jego odcień mogą zaważyć na całym życiu.

WOJCIECH SZOT, ZdaniemSzota

Na skróty

Inne książki z kategorii

Informacje szczegółowe

Książka

Kategoria Beletrystyka i literatura piękna
Format 135 x 210 mm
Liczba stron 380
Data premiery 28.10.2020
Miejsce i rok wydania Warszawa, 2020
Numer wydania 1
Język wydania polski
ISBN 9788326845932

E-book

Liczba formatów 2 (EPUB, MOBI)
Rozmiar plików EPUB - 685.2kB, MOBI - 1.4MB
Zabezpieczenie znak wodny
Miejsce i rok wydania Warszawa, 2020
ISBN 978-83-268-3399-1

Audiobook

Liczba formatów 1 (MP3)
Rozmiar plików MP3 - 793.6MB
Zabezpieczenie znak wodny
Miejsce i rok wydania Warszawa, 2020
ISBN 978-83-268-3629-9