Michelle Obama Becoming. Moja historia. Dla młodych czytelniczek i czytelników

  • Seria:  
Jak zainicjować zmianę, które potrzebuje świat? Ulubiona pierwsza dama USA Michelle Obama odpowiada na to pytanie w swojej bestselerowej autobiografii, tym razem w wersji dla młodzieży.
Kategoria Dla dzieci i młodzieży
Oprawa twarda
Miejsce i rok wydania Warszawa, 2021
Format 155 x 235 mm
Więcej szczegółów
Becoming_Moja-historia_Dla-mlodych_PLASKA.jpg (JPG, 530kB) Pobierz
Becoming_Moja-historia_Dla-mlodych_tyl.jpg (JPG, 360kB) Pobierz
model_Becoming_Moja-historia_Dla-mlodych_lewy.jpg (JPG, 354kB) Pobierz
model_Becoming_Moja-historia_Dla-mlodych_prawy.jpg (JPG, 525kB) Pobierz
opis-książki_Becoming.docx (DOCX, 13kB) Pobierz

Becoming. Moja historia. Dla młodych czytelniczek i czytelników

Jak zainicjować zmianę, której potrzebuje świat? Ulubiona pierwsza dama USA Michelle Obama odpowiada na to pytanie w swojej bestselerowej autobiografii, tym razem w wersji dla młodzieży.

Becoming. Moja historia mogłaby opowiadać historię wielu z nich. Dzieciństwo w niezamożnym domu, walka o to, by uwierzyć w siebie, sukcesy i porażki – to wszystko składa się na obraz niesamowitej kobiety, pierwszej damy USA, ale jest też rzeczywistością milionów dzieci u progu dorosłości. Nastolatki mogą odnaleźć w opowieści Michelle Obamy inspirację i przesłanie, że zawsze warto szukać własnego głosu. I angażować się w sprawy społeczne. Bo aktywizm nie jest zarezerwowany tylko dla dorosłych!

Kim była Michelle Obama, zanim została żoną prezydenta?

W swojej autobiografii pisze: „Już jako dziecko lubiłam konkretne odpowiedzi i racjonalne dyskusje z logicznymi argumentami. Miałam duszę prawniczki, a może wręcz dyktatorki, jak twierdził mój brat, którego często wyganiałam ze wspólnej strefy zabawy. Kiedy byłam przekonana, że dobrze coś rozumiem, nie dawałam się zbyć”.
Zawsze lubiła być w ruchu i znała wagę dobrej edukacji. Kiedy w zerówce okazało się, że nie potrafi jeszcze czytać tak dobrze jak niektórzy jej rówieśnicy, zawzięła się i ćwiczyła, dopóki im nie dorównała. Gdy w ostatniej klasie liceum doradczyni edukacyjna powiedziała jej: „Nie jestem pewna, czy nadajesz się do Princeton”, mała Michelle Robinson postanowiła zrobić wszystko, by udowodnić, że jest inaczej. „Nie zamierzałam pozwolić na to, by opinia jednej osoby podważyła moją samoocenę”, wspominała po latach.

Ty jesteś zmianą!

Obama nie ucieka w swojej autobiografii od trudnych tematów i nie stara przekonać młodych czytelników, że zawsze wszystko będzie dobrze. Przesłanie tej książki jest inne: gdy ktoś próbuje wtłoczyć cię w krzywdzący stereotyp, masz prawo powiedzieć „nie” i zawalczyć o siebie. Masz prawo do szczęścia, niezależnie od tego, ile masz lat, jakiego jesteś wzrostu ani jakiej płci.

Sama Michelle wiele razy musiała wyłamywać się ze stereotypu i wizji życia, którą narzucił jej ktoś inny. Po latach odhaczania kolejnych zadań i ambitnych celów (dobra szkoła średnia, prestiżowe studia prawnicze, udane życie prywatne) przychodzi refleksja: „Czy tego właśnie chciałam?”. Zmiana jest jednak możliwa, a Becoming. Moja historia pokazuje, że zaczynając od siebie, można dokonać też rzeczy ważnych dla świata.

Michelle Obama przekonuje, że każdy młody człowiek może spróbować iść własną drogą i w dodatku pomagać innym. Podkreśla, że nikt nie jest doskonały, a tym, co naprawdę się liczy, jest nieustanne poszukiwanie siebie i codzienne ćwiczenia z empatii.

„Jest popyt na taką opowieść. Bo tytułowe stawanie się pozornie ma charakter indywidualny i jednostkowy. Michelle Obama konsekwentnie wpisuje (a pisze sama!) swoją biografię w szerszą opowieść o przemianach społecznych, walce o prawa obywatelskie i równouprawnienie”, pisała w „Polityce” Justyna Szklarczyk.

Opowiadając w Becoming własną historię, Michelle Obama pyta nastolatki: kim jesteście i kim chciałybyście/chcielibyście się stać?
A jak Ty napiszesz swoją historię? (Michelle Obama podpowiada: zawsze stawiaj na autentyczność).

Becoming. Moja historia. Dla młodych czytelniczek i czytelników Michelle Obamy dostępna jest jako książka w twardej oprawie oraz ebook.

O autorze

Michelle Obama

Rodowita mieszkanka Chicago, prawniczka, absolwentka Harvardu, w 2008 roku została pierwszą damą USA i dała się poznać jako jedna z najbardziej aktywnych kobiet w historii tego urzędu.

Na skróty

Inne książki z kategorii

Informacje szczegółowe

Książka

Kategoria Dla dzieci i młodzieży
Format 155 x 235 mm
Liczba stron 456
Data premiery 24.11.2021
Miejsce i rok wydania Warszawa, 2021
Numer wydania 1
Język wydania polski
ISBN 9788326838132

E-book

Liczba formatów 2 (EPUB, MOBI)
Rozmiar plików EPUB - 7.0MB, MOBI - 8.0MB
Zabezpieczenie znak wodny
Miejsce i rok wydania Warszawa, 2021
ISBN 978-83-268-3814-9