Prof. Jerzy Bralczyk

Językoznawstwo

Profesor, językoznawca, medioznawca, ekspert od języka propagandy politycznej i reklamy. Autor kilkudziesięciu książek językoznawczych. Autor i prowadzący wielu programów radiowych i telewizyjnych o języku. Wiceprzewodniczący Rady Języka Polskiego, od 1988 roku nieprzerwanie wykłada w Instytucie Dziennikarstwa Uniwersytetu Warszawskiego. Był też związany z Uniwersytetem Śląskim, Ośrodkiem Badań Prasoznawczych w Krakowie, Uniwersytetem Jagiellońskim czy Uniwersytetem SWPS.

W Wydawnictwie Agora ukazały się m.in. jego książki: „500 zdań polskich”, „Na drugie Stanisław: nowa księga imion” (wraz z Michałem Ogórkiem), „Trzy po 33” (wspólnie z profesorami Miodkiem i Markowskim), „Wszystko zależy od przyimka” (wspólnie z profesorami Miodkiem i Markowskim), „1000 słów”, „Pokochawszy. O miłości w języku” (wraz z żoną Lucyną Kirwil i Karoliną Oponowicz), „Kiełbasa i sznurek” (wspólnie z Michałem Ogórkiem), „A bodaj ci nóżka spuchła, czyli co nas śmieszyło i śmieszy” (wspólnie z Michałem Ogórkiem), „Zwierzyniec”.
 
25 października 2023 roku ukazała się pierwsza biografia prof. Jerzego Bralczyka pt.: „Bralczyk o sobie. W rozmowie z Pawłem Goźlińskim i Karoliną Oponowicz” .

_____________

fot. Albert Zawada/Agencja Gazeta