Maciej Zaremba Bielawski

Reportaż, dokument, publicystyka

Emigrował do Szwecji w 1969 roku. Był salowym w szpitalu, operatorem dźwigu na budowie. Studiował historię idei. Jego dziennikarstwo zaczęło się od „Solidarności” – w 1981 roku wrócił do Polski z zamówieniami od kilku redakcji. Z żoną, pisarką Agnetą Pleijel, przekładał na język szwedzki poezję Zbigniewa Herberta.
Dziś jest jednym z czołowych szwedzkich publicystów i reporterów, publikuje w dzienniku „Dagens Nyheter”. Doktor honoris causa Uniwersytetu w Lund.
W 1997 roku nagłośnił sprawę przymusowych sterylizacji „niepożądanych” obywateli. Można o tym przeczytać w jego książce Higieniści. Z dziejów eugeniki (Wydawnictw Czarne, 2011).
Za swoje artykuły otrzymał m.in. kilkakrotnie Nagrodę Akademii Szwedzkiej, tej samej, która przyznaje literackie Noble, Wielką Nagrodę Dziennikarską – za cykl Polski hydraulik, a gazeta „Land” w plebiscycie wybrała go na „Króla Lasu” za Leśną mafię (Wydawnictwo Agora, 2014).
Dom z dwiema wieżami(Wydawnictwo Karakter, 2018) –doskonale łączący sagę rodzinną, esej historyczny ze śledztwem dziennikarskim –został uznany w Polsce za jedną z najważniejszych książek 2018 roku.