1 marca 2021

ZIEMIA OBIECANA - BESTSELLER BARACKA OBAMY

17 marca w Polsce

Udostępnij post

„Ziemia obiecana” (oryg. „A Promised Land”) to pierwszy tom wspomnień Baracka Obamy z czasów prezydentury. Już 17 marca ukaże się w Polsce. Książkę przetłumaczył Dariusz Żukowski.

Beata Kozidrak

We wspomnieniach z czasu prezydentury Barack Obama przedstawia dzieje przemiany młodego, poszukującego własnej tożsamości człowieka w przywódcę wolnego świata. Ukazuje swoje polityczne dojrzewanie oraz przełomowe momenty pierwszej kadencji swojej prezydentury, przypadającej na czasy dramatycznych zmian i zawirowań.

Barack Obama zaprasza czytelników do Gabinetu Owalnego i Sali Sytuacyjnej Białego Domu. Zabiera ich w podróż do Moskwy, Kairu, Pekinu i wielu innych miejsc. Poznajemy tok jego myślenia, gdy organizuje swój gabinet, zmaga się z globalnym kryzysem finansowym i mierzy z Władimirem Putinem. Przeczytamy o sporze z generałami o amerykańską strategię w Afganistanie. Zobaczymy jak podpisuje reformę Wall Street oraz jak reaguje na niszczycielską eksplozję platformy wiertniczej Deepwater Horizon. Prześledzimy też przeprowadzenie operacji Trójząb Neptuna, w której ginie Osama bin Laden.

To niezwykle osobista i autorefleksyjna opowieść o człowieku, który założył się z historią – zaangażowanym animatorze społecznym poddanym próbie światowej polityki. Obama otwarcie pisze o siłach, które w kraju i za granicą stały mu na drodze, oraz o tym, jak życie w Białym Domu wpłynęło na jego żonę i córki. Nie obawia się mówić o wahaniach i rozczarowaniach, jednak nigdy nie wątpi w słuszność swojego przekonania, że w ramach wielkiego, amerykańskiego eksperymentu zawsze możliwy jest postęp. Były prezydent Stanów Zjednoczonych przypomina, że demokracja nie jest darem z niebios – trzeba ją dzień po dniu wspólnie budować na fundamencie empatii i porozumienia. 

Nigdy zbytnio nie wierzyłem w przeznaczenie. Obawiam się, że taka wiara wzmacnia poczucie rezygnacji u ludzi zdanych na własny los oraz samozadowolenie wśród możnych tego świata. Przypuszczam, że niepoznany boski plan jest zakrojony na zbyt wielką skalę, by nasze moralne udręki coś w nim zmieniały – w życiu jednego człowieka przypadek odgrywa rolę większą, niż jesteśmy skłonni przyznać, najlepiej więc robić to, co uważamy za słuszne, i próbować odnaleźć sens w chaosie, tak byśmy mogli z godnością i spokojem możliwie najlepiej rozgrywać karty, które w danej chwili mamy w ręku.fragment książki 

Obama Barack

Barack Obama był 44. prezydentem Stanów Zjednoczonych. Wybrany w listopadzie 2008 roku, sprawował urząd przez dwie kadencje. Jest autorem dwóch wcześniejszych bestsellerów New York Timesa: Odziedziczone marzenia. Spadek po moim ojcu oraz The Audacity of Hope. Jest także laureatem Pokojowej Nagrody Nobla za 2009 rok. Mieszka w Waszyngtonie z żoną Michelle, z którą ma dwie córki – Malię i Sashę. 

Książka Odziedziczone marzenia. Spadek po moim ojcu ukazała się w 2020 roku nakładem Wydawnictwa Agora.

Fot. Pari Dukovic