Zapowiedzi premier 2024

19 grudnia 2023

Zapowiedzi premier 2024 roku!

Udostępnij post
Zapowiedzi premier 2024

Z podekscytowaniem i dumą prezentujemy nasze zapowiedzi na 2024 rok – znajdziecie tu informację o prawie 40 tytułach, które ukażą się w nadchodzącym roku w Wydawnictwie Agora a także w Wydawnictwie Agora dla dzieci i Wydawnictwie Ale!. Głęboko wierzymy, że to będzie dla nas i dla naszych czytelników i czytelniczek ważny rok, w którym nasze książki zainaugurują dyskusje, których dziś jeszcze w Polsce brakuje, będą przełamywać tabu, dostarczą wiedzy i refleksji o zjawiskach i perspektywach, które dopiero dziś znajdują swoje nazwy i opisy. Zaoferują też prawdziwe wsparcie psychologiczne wskazując drogę do lepszych relacji (w tym z samą/samym sobą!) oraz czytelniczą rozrywkę na najwyższym poziomie – tu mowa o kryminałach – w tej kategorii czeka na Was w tym roku kilka mocnych zaskoczeń i odkryć! Przeczytajcie, na co warto czekać.

NON-FICTION I REPORTAŻ

Ignacy Dudkiewicz
„Pastwisko”
Premiera: marzec

Kto tak naprawdę rządzi Kościołem w Polsce? Wcale nie episkopat, nie biskupi, nie papież, ale przeszłość, bezwład i strach – pisze Ignacy Dudkiewicz w swojej rewelacyjnej i rewolucyjnej książce, która jak żadna inna wprowadza nas w sam środek patologii, które doprowadziły polski katolicyzm do upadku. Przesadna diagnoza? Nie, dowodzą tego chociażby rozmowy z polskimi biskupami, którzy z Dudkiewiczem – jako jedynym wśród krytycznych obserwatorów patologii Kościoła w Polsce, zdecydowali się porozmawiać. Ale Dudkiewicz nie tylko przenikliwie analizuje katastrofę Kościoła w Polsce, ale niezwykle celnie diagnozuje jej źródła, podważając mity na temat chwalebnej roli Kościoła w PRL, tropiąc watykańskie układy, które oplotły i właściwie nadały obecny kształt polskiemu episkopatowi a także odpowiadają za wiele patologii, które pogrążają kler. Szuka także dróg ocalenia dla polskich katolików i ich wspólnoty.

Agnieszka Jucewicz i Bartłomiej Dobroczyński
[Tytuł w przygotowaniu]
Premiera: kwiecień

Niezwykłe rozmowy wieloletniej dziennikarki „Gazety Wyborczej” i wybitnego psychologa, profesora Uniwersytetu Jagiellońskiego, o kryzysie. Nawiązując do dorobku wielkich umysłów, ale i tekstów rockowych piosenek autorzy nie tylko rysują trajektorię osobistych i zbiorowych kataklizmów, które nas dotykają. Szukają też dróg wyjścia z nich. Ta książka zostawia czytelnika z refleksją, ale i z nadzieją.

Jakub Wątor
„Influencerzy”
Premiera: kwiecień

Demaskatorski obraz polskiej influosfery, od jej narodzin, po wielkie afery, które być może zaczną zmieniać ten zupełnie niepojęty, przesiąknięty patologią i z patologii czerpiący korzyści świat.

Marcin Pietraszewski
„Wojny niebieskie. W środku najbrutalniejszego gangu kiboli”
Premiera: luty

Wysokoadrenalinowa opowieść z zamkniętego świata chuliganów. Reporter katowickiego oddziału „Gazety Wyborczej” od 20 lat obserwuje działalność kiboli Ruchu Chorzów. Ta książka relacjonuje historię ich bojówki Psycho Fans – przyjmowani do niej byli tylko ci, którzy udowodnili swoją przydatność na ustawkach, przy pobiciach, rozbojach i zuchwałych kradzieżach. Doskonale zorganizowani Psycho Fans na wielką skalę handlowali narkotykami, czerpali korzyści z nielegalnego hazardu, mieli na koncie pobicia ze skutkiem śmiertelnym, a przy tym kontrolowali zarząd klubu Ruch Chorzów. Bali się ich kibole innych klubów, gangsterzy, dilerzy, a wśród policjantów mieli swoje wtyczki. W pewnym momencie rzeczywiście trzęśli całym Śląskiem.

Jacek Dehnel
„Tajna Warszawa”
Premiera: jesień

Historie zbrodni, kradzieży i oszustw w międzywojennej stolicy opisane w tygodniku „Tajny Detektyw”. Dehnel od lat pasjonuje się wychodzącym w Warszawie w latach 30. XX wieku tygodnikiem „Tajny Detektyw” – nie tylko mniej lub bardziej zdumiewającymi historiami zapełniającymi jego łamy, ale też oryginalną na skalę europejską szatą graficzną oraz po prostu historią społeczną międzywojennej stolicy przebijającą z tekstów. Ten świat – pełen domowych awantur, towarzyskich skandali, oficerów, luksusowych kamienic i zagrzybionych mieszkań bez wody i prądu – dobrze znają czytelnicy felietonów Jacka Dehnela w „Gazecie Stołecznej”. Teraz rozszerzone teksty z tej serii ukażą się w jednym tomie, w godnej tematu oprawie graficznej.

Tadeusz Sobolewski
„Cannes. Religia kina”
Premiera: maj

Relacje z festiwalu filmowego w Cannes Tadeusz Sobolewski nadawał od roku 1994 do 2019. Ta impreza od zarania promuje kino autorskie, gwiazdami są tutaj nie aktorzy, lecz reżyserzy, którym szlachectwo nadaje się Złotymi Palmami. Mówi się, że Cannes przyjmuje do swej rodziny wybranych twórców i pozostaje im wierne. To Cannes hołubiło talenty Wendersa, Lyncha, Campion, Almodóvara, von Triera, Hanekego. Tadeusz Sobolewski śledził ich rozwój z bliska, zachwycał się ich filmami i bezlitośnie obnażał artystyczne klęski. W jego opowieści festiwal stanowi miejsce eksterytorialne, które skleja świat.
Cannes stanowi równowagę dla Hollywood. Promowane tutaj kino artystyczne jest odtrutką na komercyjne kino hollywoodzkie, a europejska sztuka filmowa zyskuje inny kontrapunkt – amerykańskie kino niezależne. Tu wyborami nie kierują pieniądze, lecz zachwyt, a zarazem dzięki renomie Cannes to, co artystyczne, zyskuje nabywców. Bywało, że już w Cannes Sobolewski oglądał niektóre filmy dwukrotnie. Pracując nad książką, do wielu z nich wrócił.
Tę książkę Tadeusz Sobolewski złożył ze swoich najlepszych korespondencji, wywiadów i felietonów, które uzupełnił o współczesną perspektywę. Powstała festiwalowa gazeta, w której recenzja przenika się z przeżyciem, podróże nocnym pociągiem z Paryża ze spacerami bulwarem Croisette, wizyty w księgarniach z wypisami z filozofów.

Wade Davis
„Into the Silence: The Great War, Mallory, and the Conquest of Everest”
Tłum. Michał Lipa
Premiera: jesień

Zanim w latach 1921-24 zorganizował trzy wyprawy, by jako pierwszy człowiek zdobyć Everest, George Mallory brał udział w piekle największej bitwy I wojny światowej – walczył nad Sommą, gdzie po obu stronach zginęło w sumie milion żołnierzy. Czy zginął podczas wejścia na Everest czy podczas zejścia, do dziś nie wiadomo. Jego ciało znaleziono w 1999. W 2024 roku wypada setna rocznica tej śmierci.
Wade Davis, autor związany z „National Geographic”, historię Mallory’ego umieszcza w kontekście brytyjskiego imperializmu i wojny, która zniszczyła całe pokolenie Brytyjczyków albo fizycznie, albo psychicznie. Zagubieni w nowym świecie ocaleńcy ruszyli z Mallorym w góry, by pokonać największy szczyt – przegrali wyścig do biegunów, chcą wygrać ten na dach świata. Anglików motywuje źle pojęty patriotyzm, który wywołuje wojny. Tybetańczycy myślą o Evereście zupełnie inaczej – po co w ogóle na niego się wspinać? Jeśli Anglicy naruszą spokój duchów góry, zrzucą ich one ze stoków. Zdobywcy jednak zignorowali lokalną kulturę.
Dzisiaj, gdy pierwszego zimowego wejścia na K2 dokonali Szerpowie, a największy od czasów II wojny światowej konflikt zbrojny niszczy psychikę zupełnie innego pokolenia, ta książka brzmi wyjątkowo aktualnie.

Bernadette McDonald
„Alpine Rising. Sherpas, Baltis, and the Triumph of Local Climbers in the Greater Ranges”
Tłum. Andrzej Górka

Premiera: jesień
Uwielbiana w Polsce autorka książek dotyczących himalajskich wyczynów tym razem przygląda się działalności lokalnych narodów w najwyższych górach świata. Opowiada o sposobie postrzegania gór i świata przez Szerpów, Balti, Hunza czy Ladakhi, ale przede wszystkim przypomina losy wielu fenomenalnych wspinaczy – również tych, którzy odpowiadają za największe wyczyny białych i za ratowanie im życia. Bernadette McDonald opisuje stosunki między „zdobywcami” a „porterami” w kolejny dziesięcioleciach. Wielu przedstawicieli górskich narodów okazuje się większymi bohaterami niż poszukiwacze przygód z Europy.

BIOGRAFIE

Bartosz Żurawiecki
„Primadonna. O życiu Bogusława Kaczyńskiego”
[Finalny tytuł w przygotowaniu]
Premiera: marzec

Zadziorna biografia pomnikowej postaci polskiej telewizji.
W PRL-u był uosobieniem elegancji, kolorowym ptakiem, samozwańczym arystokratą zajmującym się sprawami sztuki wysokiej. Marzył o sławie pianisty, o kierowaniu Teatrem Wielkim, ale w latach 90. został prorektorem Akademii Muzycznej w Warszawie (nie mając ku temu osiągnięć naukowych) i szefem Teatru Muzycznego Roma. Uchodził za wielkiego oryginała, ale był twardym konserwatystą i nigdy nie opuścił gardy. Zasłonę anegdot, mistyfikacji i zupełnych zmyśleń Bogusława Kaczyńskiego przenika krytyk filmowy i pisarz Bartosz Żurawiecki.

Katarzyna Kwiatkowska
Biografia Heleny Wolińskiej i Włodzimierza Brusa
[Tytuł w przygotowaniu]
Premiera: Kwiecień

To była ogromna luka w polskiej biografistyce i zarazem jedna z najbardziej niezwykłych historii ostatniego stulecia. Z jednej strony prokurator, która stała się ikoną stalinowskich zbrodni, która stała się inspiracją dla jednej z bohaterów oskarowej „Idy”, z drugiej strony genialny ekonomista, obok Kołakowskiego i Baumana trzeci z wyklinanych przez Gomułkę profesorów w marcu 1968 roku. A między nimi wielka miłość, dramaty i historia, która powielokroć ich rozdzielała i łączyła.
Katarzyna Kwiatkowska poświęciła rekonstruowaniu ich zmitologizowanych i zdemonizowanych losów prawie 10 lat. Książka bez ideologicznego zacietrzewienia, za to z ogromną wiedzą i wyczuciem opowiada historię, która za każdym swoim zakrętem odkrywa zupełnie inną twarz swoich bohaterów, ale i nas samych.

PORADNIKI I ROZWÓJ

Andrzej Gryżewski, Przemysław Pilarski
„Sztuka obsługi penisa 2. Nowe wyzwania”
Premiera: styczeń

Dogłębna i szczera rozmowa o penisie. A właściwie o różnych penisach. O penisach w związkach, o penisach-singlach, o penisach sfrustrowanych, należących do inceli i rozrywkowych, należących do imprezowych swingersów. Heteroseksualnych, biseksualnych i homoseksualnych. Konserwatywnych i liberalnych. Tych zawsze trzeźwych i tych pod wpływem używek bądź/i środków na potencję. Nawet o tych pod sutanną. Rozmawiają Andrzej Gryżewski, psychoterapeuta i seksuolog, oraz Przemysław Pilarski, dziennikarz – autorzy bestsellerowej „Sztuki obsługi penisa”. W drugiej książce przyglądają się współczesnym zjawiskom w seksuologii – m. in. chemseksowi, który ma nas uczynić turbomaszynami do seksu, seksturystyce, penisocentryzmowi we współczesnej Polsce, a także nowym technologiom, które ułatwiają życie, a jednocześnie komplikują relacje. Autorzy stawiają też pytania o nowe wzorce męskości oraz szukają na nie odpowiedzi i rozwiązań. Sprawdzają też, jak ostatnie znaczące zmiany społeczne i konserwatywne rządy w naszym kraju wpłynęły na postrzeganie seksu przez Polaków i aktualizują na nowo „podstawy” męskiej seksualności.

Marcin Matych (Dr Nerwica)
„Bliskość i lęk. Jak budować lepsze relacje”
Premiera: luty

Dr Nerwica, autor bestsellerowego poradnika „Jak żyć z lękiem” i rzecznik osób z zaburzeniami lękowymi powraca z nową książką. Tym razem skupia się na relacjach. Opowiada o tym, czym różnią się zdrowe, partnerskie i satysfakcjonujące relacje od tych niezdrowych, toksycznych. Jak pracować nad tymi pierwszymi i jak wychodzić z tych drugich, w których często tkwimy w szkodliwym bezruchu i lęku ponieważ wolimy „znane piekło” od „nieznanego raju” – jak rozstać się z przemocowym partnerem, niszczącym miejscem pracy czy z jednostronną przyjaźnią. Ale także jak odważyć się na prawdziwą bliskość, gdy się jej boimy. I jak zbudować dobrą relację z najważniejszą osobą na świecie, czyli ze sobą samym/samą.
Podobnie jak w swojej poprzedniej książce, na potrzeby której stworzył „grę o lepsze życie”, tu też dr Nerwica zaprasza czytelniczki i czytelników do gry. Tym razem do „gry o lepsze relacje”. Kapitanka, Mnich i Robotnik muszą się rozprawić z Lękowym Trio: Nadzorcą, Krytykiem i Czarnowidzem. W ten sposób pomagają zrozumieć nasze trudności w relacjach i podpowiadają, jak je przezwyciężać. Tekstowi ponownie towarzyszą charakterystyczne ilustracje stworzone przez autora.

Karol Jachymek
„Z nosem w smartfonie. Co robią nasze dzieci w internecie i czy na pewno trzeba się tym martwić?”
Premiera: marzec

Który z rodziców czy nauczycieli nie załamuje rąk widząc, ile czasu dzieci spędzają przed ekranami. „Tracisz czas w tym internecie” – wzdychają. „Ile można grać?!” – denerwują się.
„Odłóż ten nieszczęsny telefon!” – krzyczą. Dr Karol Jachymek, znany w środowisku edukacyjnym jako Dr Tiktok, to kulturoznawca, badacz i wykładowca akademicki związany z Uniwersytetem SWPS. Od lat przygląda się zjawiskom w sieci oraz temu, co robią w niej dzieci. O swoich wnioskach opowiada rodzicom, wychowawcom, a także osobom pracującym z młodymi ludźmi. Nie ukrywa, że fascynują go możliwości, jakie dają np. media społecznościowe, że widzi ich ogromny potencjał wspólnototwórczy, że uwielbia memy, dramy i emoji, że docenia to, ile przydatnych rzeczy można się dzięki życiu w sieci nauczyć. Nie oznacza to, że nie widzi zagrożeń. Owszem, widzi. Ale proponuje w swojej książce inną niż dominująca perspektywa spojrzenia na telefony i komputery. Nie straszy nimi, a zabiera dorosłych po podróż do tego fascynujące pełnego możliwości świata, który jest dla współczesnych dzieci naturalnym środowiskiem.

Joanna Chmura
„To nawet lepiej”
Premiera: marzec

Pierwsza książka Joanny Chmury, psycholożki i trenerki, znanej ze swoich tekstów prasowych, z popularnych warsztatów, podcastów oraz unikalnej platformy rozwojowej „On my way”. Tytuł książki nawiązuje do życiowych kryzysów, które nas spotykają i zmian, których – czy nam się to podoba czy nie – musimy dokonać. Joanna Chmura z właściwą sobie lekkością i poczuciem humoru a jednocześnie poruszającą głębią i autentycznością, pomaga czytelnikom i czytelniczkom zrozumieć, przez co przechodzimy, gdy życie rzuca nam podkręcone piłki i jak wychodzić z takich sytuacji najlepiej, jak się da. To książka o tym, jak z ciekawością i otwartością mierzyć się z trudami życia, nie tracąc przy tym radości i poczucia wdzięczności. Za przykład służą jej często własne, mniejsze i większe kryzysy i zakręty, sięga też po historie z filmów i literatury. Korzysta zarówno z klasycznej wiedzy psychologicznej, jak i najnowszych odkryć naukowców oraz psychologów.

LITERATURA PIĘKNA

S.A. Cosby
„Kolczaste łzy”
Tłum. Jan Kraśko
Premiera: luty

Umieszczona na listach najważniejszych lektur 2021 roku przez „New York Timesa”, „Washington Post”, „TIME Magazine” i Nowojorską Bibliotekę Publiczną. Jedna z rekomendacji książkowych Baracka Obamy.
Ike’a Randolpha i Buddy’ego Lee wiele łączy. Choćby to, że obaj są eks-skazańcami i twardymi facetami, którzy nie akceptują homoseksualnego związku swoich synów. Równie dużo ich dzieli. Przede wszystkim fakt, że Buddy jest biały i wciąż obraca się w przestępczym półświatku, a Ike czarny i odkąd wyszedł na wolność, nie dostał nawet mandatu za złe parkowanie.
Gdy ich synowie zostają zamordowani, Ike’owi i Buddy’emu pozostaje tylko jedno: biblijna zemsta. Może w ten sposób okażą się lepszymi ojcami, niż byli za życia swoich dzieci?
S.A. Cosby to obecnie jedno z najważniejszych nazwisk na literackiej mapie Ameryki. Autor, który godzi ze sobą tradycje brutalnej powieści gatunkowej oraz artystycznego realizmu, w którym jak w soczewce widać los jednostki wrzuconej w tryby historii i nierównych stosunków społecznych.

Elżbieta Łapczyńska
[Tytuł w przygotowaniu]
Premiera: kwiecień

Pierwsza powieść Elżbiety Łapczyńskiej po obsypanym nagrodami (w tym m.in. Nagrodą Conrada) i nominowanym do Nike „Bestiariuszu nowohuckim”. Liryczna proza, a zarazem rzadki w polskiej literaturze przypadek tak odważnego wyjścia poza obszar znajomej autofikcji.
Rumunia, lata 80. Świat jak z poetyckiego koszmaru, pełen niechcianych „dzieci Ceaușescu”, czyli sierot zamieszkujących olbrzymie, przepełnione sierocińce. Świat kobiet, które pozbawione dostępu do aborcji czy antykoncepcji, stają się ofiarami społecznego terroru. Piętno, jakie ten świat odciska na rozwoju i życiu sierot, stanowi punkt wyjścia dwóch opowieści.
Pierwsza jest o Cosminie, jedenastolatce, która w zasadzie nie zna dotyku. Nie zna czułości ani nawet matczynego ciepła. Jedyne co zna, to wyśniona wspólnota dzieci, które nie mając innych zasobów niż wątłe ciała i krucha psychika, wytwarzają swoją własną mitologię i quasi-szamańskie rytuały. Którejś nocy w umyśle dziecka pojawia się jednak pytanie o to, co kryje się za oknem.
Druga to opowieść Lenuty, samotnej matki czterech synów. Lenuta funkcjonuje w sieci donosów, patriarchalnej przemocy jako ofiara, a równocześnie jako pracownica sierocińca jest jedną z tych, które biernie współtworzą przemocowy system.
Losy dziewczynki i dorosłej kobiety się splotą, ale nigdy nie poddadzą dyktatowi realizmu. Oto świat, w którym lisy płaczą, a sieroty mówią w języku ptaków.

Mateusz Pakuła
„Skóra po dziadku”
Premiera: jesień

Druga powieść Mateusza Pakuły, którego prozatorski debiut, „Jak nie zabiłem swojego ojca i jak bardzo tego żałuję” stał się literacką a potem teatralną sensacją. Pakuła znów sięga do rodzinnej historii, tym razem jednak przenosimy się z nim do epicentrum stalinizmu, początku lat 50., gdy jego nastoletni dziadek za szczeniacki wybryk trafia do kieleckiej katowni. Kto go z niej wyciągnie? Dlaczego? Jaki jest związek tych wydarzeń z latami wojny, z pogromem kieleckim, z pamięcią Holocaustu? Czy historia, jaką pamiętamy, jest również historią, którą chcemy pamiętać? Czy nadaje się na tożsamościowy mit?
Pakuła-narrator silnie obecny w swojej opowieści nie tylko rekonstruuje fakty, ale też snuje refleksję nad tym, jak na nas leżą dziurawe niczym pamięć skóry po dziadkach.

Margaret Atwood i Douglas Preston (red.)
„Czternaście nocy”
[Finalny tytuł w przygotowaniu]
Tłum. Dobromiła Jankowska i Dariusz Żukowski
Premiera: maj

Niesamowity – i tak, zdajemy sobie sprawę, długo przekładany – projekt, w którym udział biorą największe gwiazdy światowej literatury. Obok Atwood i Prestona, którzy podjęli się nadania całości spójnego kształtu, są tu jeszcze Meg Wolitzer, Celeste Ng, John Grisham, Dave Eggers i wielu innych.
Każde z nich wciela się w jednego z lokatorów lub lokatorek pewnej nowojorskiej kamienicy, którzy w dobie pandemicznej kwarantanny wieczorami spotykają się na dachu budynku, by przy drinkach i w świetle księżyca snuć niespieszne opowieści. Stopniowo ta grupka wcześniej obcych sobie ludzi przekształca się w prawdziwą wspólnotę – bo tylko razem można przetrwać ciężkie czasy.
Trudno uniknąć skojarzeń ze słynnym Dekameronem oraz Baśniami tysiąca i jednej nocy i chyba nawet nie zamierzamy tego robić. Oto więc one – opowieści Czternastu nocy!

Julia May Jonas
„Vladimir”
Tłum. Olga Mysłowska
Premiera: wrzesień

„Gdy byłam dzieckiem, uwielbiałam starszych mężczyzn i widziałam też, że oni uwielbiali mnie”. Tak zaczyna się ta prowokacyjna powieść o pewnej profesorce w średnim wieku, która zadurza się w wizytującym jej uczelnię przystojnym i zauważalnie młodszym rosyjskim pisarzu, niejakim Vladimirze. A jednocześnie jej własny mąż, również wykładowca, z którym od zawsze żyła w zgodzie, zwłaszcza w zgodzie na pozamałżeńskie wyskoki, zostaje oskarżony o szereg niewłaściwych zachowań wobec studentek.
Julia May Jonas w swoim podszytym czarnym humorem debiucie dopisuje kolejny rozdział do tradycji amerykańskiej powieści kampusowej, a zarazem stąpa po cienkiej granicy między współczesnym dyskursem o moralności i relacjach władzy oraz żarliwą historią o porywach ludzkiego serca. W czasach, gdy na nowo zastanawiamy się, jak należy czytać „Lolitę”, „Vladimir” to lektura obowiązkowa.

KRYMINAŁY, THRILLERY I POWIEŚCI SENSACYJNE

Richard Osman
„Ostatni gasi światło”
Tłum. Olga Mysłowska
Premiera: marzec

KOLEJNA PRZYGODA CZWARTKOWEGO KLUBU ZBRODNI.
Richard Osman podbił serca polskich wielbicieli kryminału, zwłaszcza tego przytulnego i traktowanego z przymrużeniem oka. Nie mogło więc być inaczej: jeszcze zimą 2024 ukaże się jego czwarta powieść z cyklu „Czwartkowy Klub Zbrodni”!
Tym razem wszystko zaczyna się od smutnej i wstrząsającej wiadomości. Pewien antykwariusz i zarazem stary przyjaciel naszych bohaterów został zamordowany, a tajemnicza paczka, której strzegł, zaginęła. Ekipa Czwartkowego Klubu rusza więc do akcji, wprost na spotkanie całej menażerii barwnych fałszerzy sztuki, internetowych oszustów i handlarzy narkotyków. I choć jak zwykle nie brakuje tu brytyjskiego poczucia humoru, po drodze w niejednym oku zakręci się łezka… A skoro liczba trupów rośnie, po niebezpiecznej paczce wciąż ani widu, ani słychu, i generalnie wszystko dookoła zaczyna się walić, to może czworgu nie najmłodszych już detektywów wyczerpało się szczęście? Kto zatem dotrwa do końca tej przygody?

Julia Łapińska
Trzeci tom serii z Kubą Krallem i Ingą Rojczyk
[Tytuł w przygotowaniu]
Premiera: kwiecień

Fotoreporter wojenny Kuba Krall i podkomisarz Inga Rojczyk trafiają na ślad mrocznej tajemnicy z przeszłości. W hotelu w Kołobrzegu zostaje zamordowany pewien mężczyzna, a sprawa, z którą przyjdzie im się zmierzyć, sięga czasów drugiej wojny światowej i nazistowskiego Lebensbornu. Poniemieckie ziemie i nierozwiązane problemy. Wielki powrót pary detektywów. Wciągająca intryga, pulsujące emocje i cienie przeszłości.

Maciej Siembieda
„Kairos”
Premiera:
jesień
Kairos (gr. καιρός; odpowiedni moment, pora). W mitologii greckiej bóstwo sprzyjającej chwili lub utraconej szansy. Wyobrażany jako młodzieniec, który przechodzi obok i przez jeden jedyny moment można go pochwycić, co jest jednoznaczne ze szczęśliwym trafem. Jeśli jednak zmarnujemy tę okazję, Kairos minie nas bezpowrotnie, a szansa zamieni się w porażkę. W filozofii kairos oznacza czas decyzji, który niewykorzystany ma fatalny wpływ na dalsze koleje życia. Jak kairos objawi się w trzeciej części greckiej trylogii Macieja Siembiedy? To odkryjemy w maju, a tymczasem nie straćcie swojej niepowtarzalnej szansy na czytelnicze spełnienie i przygotujcie się na sensacyjną premierę roku czytając wcześniej dwa pierwsze tomy sagi: „Katharsis” (Nagroda Czytelników Wielkiego Kalibru 2023) i „Nemezis”.

Grzegorz Dziedzic
„Blady świt”
Premiera: październik

Wyczekiwany finał trylogii chicagowskiej, w którym dopełnią się losy Teodora Ruckiego, ekspolicjanta i nie-do-końca-eks-gangstera uwikłanego w mafijne porachunki szalonych czasów prohibicji. Grzegorz Dziedzic za pierwszą część swojego cyklu otrzymał wszystkie najważniejsze laury, jakie może otrzymać w Polsce autor powieści kryminalnej. Ale kryminał retro nigdy nie był dla Dziedzica ostatecznym celem, a jedynie środkiem do opowiedzenia o kompletnie nieznanej karcie w historii polskiej emigracji, o polonijnych gangach w Ameryce lat 20., o jedynych ludziach, których bał się Al Capone. Wraz z trzecim tomem trylogia chicagowska staje w szeregu razem z najlepszymi współczesnymi powieściami historycznymi. To dużo więcej niż kryminał – to stworzony z filmowym rozmachem, wielowątkowy gangsterski fresk w duchu twórczości Mario Puzo i Jamesa Ellroya.

NASZE KRYMINALNE TAJEMNICE…

Autor-odkrycie: na koniec lutego zapowiadamy mocny debiut i pierwszą część nowej serii kryminalnej. Jej akcja będzie się rozgrywać w podgórskiej miejscowości, pojawią się motywy słowiańskiej mitologii, a jednym z głównych bohaterów będzie detektyw o ciętym języku i wyjątkowym talencie do pakowania się w kłopoty.

Na wakacje wydamy nową powieść jednego z najbardziej znanych pisarzy kryminałów. Autor, którego nazwiska jeszcze nie możemy zdradzić, ma na swoim koncie ponad dwadzieścia powieści, trzy serie kryminalne, udział w wielu antologiach, kilka nominacji do nagrody „Wielkiego Kalibru” i jest także kilkukrotnym laureatem tej najważniejszej nagrody kryminalnej.

Wydawnictwo Agora dla dzieci

Karolina Lewestam
il. Mariusz Andryszczyk
„Strażniczka perły”
seria Opowieści Świata Zorzy, cz.2
9-12 lat
Premiera: styczeń

Karolina Lewestam w drugiej części swojej sagi fantasy znowu zabiera nas do fascynującego świata dwóch księżyców, śniegu, charakternych stworzeń i wyczarowanych z wyobraźni miejsc. Narysować to wszystko mogło udać się tylko Mariuszowi Andryszczykowi. Tym razem nad Tlaate Hiin nadlatują przedziwne białe ptaki. Ich ugryzienia usypiają żyjące tu stworzenia: ludzi, niedźwiedzie, wilki, Czarne Ptaki… Kiedy ich ofiarą pada wróżbita Sia, jego uczennica, Kutik wyrusza na poszukiwanie antidotum na tajemniczą chorobę.

Boguś Janiszewski
il. Max Skorwider
„Książka o narkotykach. Nieporadnik dla młodych amatorów substancji psychoaktywnych”
12+
Premiera: marzec

„Nie bierzesz, ale o tym słyszałaś/słyszałeś?
Przeczytaj.
Ty nie bierzesz, ale inni tak?
Przeczytaj.
Czegoś tam spróbowałaś/spróbowałeś i nie wiesz, co teraz?
Przeczytaj.
Walisz regularnie?
Nie trać czasu na czytanie, tylko zwróć się do specjalisty”.
Tak opisali założenia swojej książki Boguś Janiszewski i Max Skorwider.
W „Książce o narkotykach” czytelniczki i czytelnicy znajdą zarówno opowieść o tym, czym w ogóle substancje psychoaktywne są, jak działają na mózg i cały organizm człowieka, wreszcie na czym polega mechanizm uzależnienia.
Oprócz solidnej dawki informacji – podanych w przystępnej formie, kluczowa jest tu także warstwa graficzna. Tworzy ona opowieść o eksperymentujących z substancjami psychoaktywnymi zwierzętach.
„Książka o narkotykach” była konsultowana z szerokim gronem specjalistów: od lekarzy, przez specjalistów uzależnień, terapeutów, po prawników.

Jerzy Bralczyk, Jarosław Mikołajewski
il. Ewa Poklewska-Koziełło
„Słowa pierwsze. Bralczyk i Mikołajewski dzieciom”
3-5 lat
Premiera: kwiecień

Znawca języka, Jerzy Bralczyk i poeta, Jarosłowa Mikołajewski wspólnie wprowadzają dzieci w świat słów. Zabawne wyjaśnienia znaczenia słów przeplatają się tu z wierszami o nich, a wszystko na tle urzekających ilustracji Ewy Poklewskiej Koziełło.

Robb Maciąg
il. Patrycja Bliuj – Stodulska
„Książka o górach”
9-12 lat
Premiera: kwiecień

Po co ludzie się wspinają? Skąd się wzięła nazwa Giewont? Do czego służą wspinaczom małpy? Jak wyglądają skalne łóżka? Czym zasłynęli w górach Adam Bielecki, Wanda Rutkiewicz, Jerzy Kukuczka czy Andrzej Bargiel? Skąd wiadomo, który szczyt jest najwyższy na świecie? Jak wygląda Base Camp pod Everestem? Na czym polega praca Szerpów?
Na te i wiele wiele innych pytań odpowiada w swojej książce Robb Maciąg – podróżnik, autor książek oraz warsztatów z dziećmi. Ilustracje, które stanowią fundamentalną (i piękną!) część książki, przygotowała Patrycja Bliuj-Stodulska.

W 2024 w Wydawnictwie Agora dla dzieci ukażą się także dwa kolejne wyczekiwane tomy przebojowej serii „Szkoła Szpiegów” Stuarta Gibbsa: „Szkoła Szpiegów podbija Europę” i „Szkoła Szpiegów. Rewolucja” w tłumaczeniu Jarka Westermarka i z ilustracjami Mariusza Andryszczyka (dla dzieci 9-12 lat), a także druga i trzecia część trylogii „Baza Księżycowa Alfa” tego samego autora: „Zguba w kosmosie” i „Draka w kosmosie” w tłumaczeniu Aleksandry Szkudłapskiej z ilustracjami Marty Krzywickiej (dla dzieci 9-12 lat).

Młodsi czytelnicy mogą już zacierać pazurki na majową premierę ósmego tomu „Kociej Szajki” Agaty Romaniuk zatytułowaną „Kocia szajka i zaginione bajki”. Tym razem Komandos, Lola i spółka trafiają do wytwórni filmów animowanych, gdzie, rzecz jasna, czeka na nich zagadka do rozwiązania. Seria dla dzieci 6-8 lat z ilustracjami Malwiny Hajduk.

Wydawnictwo Ale!

W 2024 roku w Wydawnictwie Ale! ukaże się m. in. nowa powieść Klaudii Bianek, jednej z najpopularniejszych polskich autorek powieści obyczajowych, trzytomowa seria new adult Cory Brent, debiutującej na rynku polskim autorki wciągających romansów, nowa odsłona bestsellerowej K.N. Haner oraz magiczna powieść, która przeniesie Was w czasie „Każdy rok Tommy’ego Llewelyna”.

Klaudia Bianek
„Zanim odejdziesz”
Premiera: styczeń

Życie Natalii zaczyna się od nowa. Jedno spotkanie, jedna noc jak z filmu rozbudzają nadzieję w jej sercu. Mateusza poznaje w jednym z poznańskich pubów i choć dzieli ich różnica wieku, czuje, że to jej pokrewna dusza.
Noc spędzona na rozmowach odsłaniających najgłębsze zakamarki ich serc sprawia, że Natalia na moment zapomina o nieszczęśliwym małżeństwie i jego przykrym zakończeniu. Młody artysta obiecuje kobiecie, że jeśli kiedykolwiek spotkają się ponownie, on spełni jedno z jej najskrytszych marzeń. Choć nie znają swoich imion i rozstają się bez nadziei na dalszą znajomość, czują, że ta noc jest przełomowa. Nie wiedzą tylko, jak bardzo jedna chwila może zmienić życie.

Cora Brent
„Znienawidzony”
Tłumaczenie: Agnieszka Szling
Premiera: marzec

Pełna napięcia i namiętności historia, która hipnotyzuje od pierwszej do ostatniej strony.
Dziewczyna bez przyszłości spotyka chłopaka bez serca. W wieku 16 lat Dorothy Ann staje się częścią rodziny Silvestro: Gage’a, Micah, Conner’a. Trzech kuzynów, którzy rządzą w miejscowym liceum. Dani i Gage natychmiast zaczynają czuć do siebie przyciąganie, ale w ich świecie za wszystko trzeba zapłacić wysoką cenę, zwłaszcza za miłość. Gdy Gage znika na osiem lat, świat Dani i pozostałych kuzynów się załamuje, tajemnice wychodzą na światło dzienne, a wybaczenie staje się jedyną odpowiedzią.
W tej realistycznej, współczesnej wersji klasycznej opowieści o „Czarnoksiężniku z krainy Oz”, bohaterowie mają skazy, złoczyńcy się maskują i wszystko może się zdarzyć.

Michael Thompson
„Każdy rok Tommy’ego Llewelyna”
Tłumaczenie: Aldona Możdżyńska
Premiera: luty

Magiczna powieść o miłości silniejszej niż wspomnienia.
Rodzice Tommy’ego Llewelyna nagle budzą się w środku nocy. Z ich domu znikają wszystkie zabawki, pieluszki i zdjęcia ich malutkiego synka. Co jednak dziwniejsze, oboje nawet nie wiedzą, że chłopczyk śpiący w łóżeczku w salonie, to ich dziecko. A to wszystko dlatego, że takie jest przeznaczenie Tommy’ego: nikt go nie pamięta dłużej niż rok. Co roku, tego samego dnia, wszyscy ludzie z jego otoczenia zapominają o tym, że kiedykolwiek istniał. W każde urodziny Tommy budzi się rano z czystą kartą, co nazywa Resetem. Dzieje się tak, dopóki nie wydarzy się coś nadzwyczajnego: Tommy Llewellyn zakochuje się.

K.N. Haner
„Call girl”
Premiera: luty

Dark romance w świecie prawniczym.
Aurora Lawson jest wzorową studentką prawa, ale dorabia na seks telefonie. Wbrew wszelkim stereotypom dziewczyna lubi tę pracę i widzi w niej coś więcej niż zwykłe konwersacje z napalonymi facetami. Wie, że wielu z nich potrzebuje tylko rozmowy. Nagle jeden z klientów zaczyna fascynować Aurorę od pierwszego telefonu. Pewnego dnia okazuje się, że jej ulubiony klient to ktoś, kogo o korzystanie z seks telefonu, podejrzewałaby w ostatniej kolejności.