23 grudnia 2020

Zapowiedzi 2021

Zobaczcie, co dla Was przygotowaliśmy

Udostępnij post
Co nas czeka w 2021 roku? Wiemy jedno – u nas to będzie rok świetnych, w tym długo oczekiwanych tytułów. Z dumą i radością zapowiadamy wybrane z nich.

LITERATURA GÓRSKA

Bernadette McDonald
8000 ZIMĄ
przeł. Andrzej Górka

premiera: 20 stycznia

 

Nadludzkie wyczyny i dramatyczne losy lodowych wojowników zdobywających zimą najwyższe szczyty ziemi.

 

Krzysztof Wielicki
SOLO

premiera: jesień

 

Legenda polskiej i światowej wspinaczki o tych, którzy wyruszają samotnie, by zmagać się z himalajskimi olbrzymami.

 

BIOGRAFIE I AUTOBIOGRAFIE

Barack Obama
ZIEMIA OBIECANA
przeł. Dariusz Żukowski

premiera: 17 marca

 

Brawurowa autobiografia prezydenta, który zmienił Amerykę i świat. Najgłośniejsza książka 2020 roku i prawie 900 tys. sprzedanych egzemplarzy już pierwszego dnia!

 

Benjamin Moser
SONTAG. JEJ ŻYCIE
przeł. Krzysztof Kurek

premiera: jesień

 

Monumentalna, błyskotliwa ale również kontrowersyjna opowieść o niezwykłym życiu jednej z najbardziej nietuzinkowych i najbardziej wpływowych intelektualistek Ameryki.

 

Anthony Quinn
KLOPP. MÓJ ROMANS Z LIVERPOOLEM
przeł. Krzysztof Kurek

premiera: kwiecień

 

Najnowsza i najciekawsza biografia trenera 2020 roku napisana przez wybitnego pisarza i fana Liverpoolu Anthony’ego Quinna.

 

Robert Lacey
BITWA BRACI
przeł. Janusz Ochab

premiera: kwiecień

 

Równoległa biografia Williama i Harry’ego, synów Lady Di i księcia Karola. Dramatyczne dzieciństwo, rywalizacja i walka o własne miejsce w królewskiej rodzinie opowiedziana piórem autora najgłębiej wprowadzonego w kulisy pałacu Buckingham oraz konsultanta serialu The Crown.

 

Sinead O’Connor
MOJE WSPOMNIENIA
przekład w trakcie ustaleń

premiera: jesień

 

Niezwykła, głęboko intymna opowieść o życiu i karierze wielkiej, kontrowersyjnej j i tragicznej gwiazdy rocka.

 

Wojciech Orliński
KOPERNIK

premiera: jesień

 

Czytaliście książkę o Leonardzie Waltera Isaacsona? Mikołaj Kopernik zasługuje na równie nowoczesną, wnikliwą, pełną nowych interpretacji historię swojego życia i dzieła. Stworzył ją biografista Stanisława Lema, Wojciech Orliński.

 

LITERATURA FAKTU I REPORTAŻ

Magdalena Grzebałkowska
DZIECI WOJNY (tytuł roboczy)

premiera: maj

 

Nowa książka ulubionej reporterki i biografistki Polaków. Magdalena Grzebałkowska przedstawia poruszający obraz wojny widzianej oczami jej najmłodszych uczestników. Ich niezwykłe historie tropiła m.in. w Hiszpanii, Niemczech, Stanach Zjednoczonych, Polsce i na najodleglejszych krańcach Gułagu.

 

Bill Gates
JAK OCALIĆ ŚWIAT OD KATASTROFY KLIMATYCZNEJ
przeł. Michał Rogalski

premiera polska i światowa: 16 lutego

 

Dobra wiadomość na Nowy Rok: jeden z najbogatszych miliarderów i największych filantropów przedstawia konkretne rozwiązania i scenariusz, który pozwoli nam uniknąć kataklizmu zagrażającego istnieniu ludzkości.

 

Tomasz Stawiszyński
CO ROBIĆ PRZED KOŃCEM ŚWIATA

premiera: 20 stycznia

 

Książka, która przywraca dystans do codziennych i apokaliptycznych katastrof, ćwiczy w samodzielnym myśleniu a także pozwala odważnie, choć bez złudzeń, spojrzeć w przyszłość. Polecają m.in. Andrzej Leder i Olga Tokarczuk.

 

Adam Wajrak
JEST MI ZA GORĄCO
(tytuł roboczy)

premiera: jesień

 

Ta książka to owoc ponad dwudziestu lat podróży na Spitsbergen, zapis mrożących krew w żyłach przygód z polarnymi niedźwiedziami i raport o zmianach klimatu rozpuszczających lodowce.

 

Paweł Piotr Reszka
HISTORIE RODZINNE (tytuł roboczy)

premiera: maj

 

Zbiór reportaży laureata Nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego i autora głośnych „Płuczek”, które znalazły się m.in. w finale Nagrody Literackiej Nike. Poruszające losy ojców, matek i dzieci wciągniętych w wielkie i kameralne polskie piekła.

 

Ian Urbina
OCEAN POZA PRAWEM
przeł. Janusz Ochab

premiera: czerwiec

 

Jeden z najgłośniejszych tytułów literatury faktu ostatnich lat. Autor przemierzył wszystkie oceany by opisać rozmiar zbrodni rozgrywających się na morzu, od piractwa i handlu ludźmi po nielegalne krwawe łowy.

 

LITERATURA PIĘKNA

Aleksandra Zbroja
MIRECZEK

premiery: kwiecień

 

Debiut, którego nie możecie przegapić! Doskonała literacko i głęboko poruszająca autobiograficzna opowieść o poszukiwaniu ojca i zrozumienia dla kataklizmu, jakim stało się jego życie, a jednocześnie dzieciństwo i młodość autorki.

 

Ta-Nehisi Coates
MIĘDZY ŚWIATEM A MNĄ oraz WODNY TANCERZ
przeł. Dariusz Żukowski

premiery: maj / jesień

 

Poznajcie Ta-Nehisi Coatesa, jednego z najbardziej utalentowanych i wpływowych amerykańskich autorów. Jego autobiograficzna książka „Między światem a mną” już dziś jest klasyką literatury faktu. A debiutancka powieść? Porywająca! Zresztą przekonacie się sami.

 

Lisa Taddeo
ZWIERZĘ
przekład w trakcie ustaleń

premiera: jesień

 

Jedna z najbardziej oczekiwanych książek 2021 roku, bezkompromisowy prozatorski debiut autorki głośnych „Trzech kobiet” Lisy Taddeo. Opowieść o przemianie kobiety-ofiary w kobietę-napastnika a jednocześnie obraz kobiecej wściekłości, zemsty i schyłku świata zdominowanego przez mężczyzn.

 

LITERATURA SENSACYJNA

Maciej Siembieda
KUKŁY

premiera: kwiecień

 

Nowa, rewelacyjna powieść sensacyjna z Jakubem Kanią w roli głównej i zagadką nieśmiertelności w tle.

 

Jasper Dewitt
PACJENT
przeł. Jan Kraśko

premiera: czerwiec

 

Do prowincjonalnego szpitala trafia młody lekarz, który odkrywa, że wśród chorych jest tajemniczy i przerażający pacjent a potem postanawia go leczyć. Znacie? Wcale nie! Pacjent łączy to, co najlepsze w głośnej „Pacjentce” i powieściach Stevena Kinga!

 

Julia Łapińska
CZERWONE JEZIORO

premiera: jesień

 

Doskonały kryminał, który zwyciężył w naszym konkursie na thriller. Fotograf wojenny z PTSD, miłość bez granic, przerażająca przeszłość wynurzająca się spod powierzchni tajemniczego jeziora… Nowa Bonda? Nowa Puzyńska? Nie, Julia Łapińska to zupełnie nowa jakość na mapie polskiej literatury sensacyjnej! 

 

PORADNIKI

Natalia de Barbaro
CZUŁA PRZEWODNICZKA. KOBIECA DROGA DO SIEBIE

premiera: 10 lutego

 

Znana psycholożka i felietonistka „Wysokich Obcasów” napisała książkę dla wszystkich kobiet, które pracują ponad siły, które surowo się oceniają, które nad marzenia przedkładają obowiązki. Pokazuje, jak zaufać Czułej Przewodniczce – jak odetchnąć i mieć w życiu więcej radości.

 

Sue Stuart-Smith
KWITNĄCY UMYSŁ. O UZDRAWIAJĄCEJ MOCY NATURY
przeł. Dorota Pomadowska

premiera: 24 marca

 

Uznana brytyjska psycholożka przywołuje historie z życia oraz badania naukowe ukazujące niezwykły wpływ uprawiania ogrodu i bliskiego kontaktu z przyrodą na nasze zdrowie, samopoczucie i wychodzenie z traum.

 

Maria Konnikova
MYŚL JAK POKERZYSTA. O SZTUCE UWAŻNOŚCI, SAMOKONTROLI I ZWYCIĘŻANIA.
przeł. Krzysztof Kurek

premiera: jesień

 

Fascynująca opowieść o pokerzystach i ich umiejętnościach oraz o tym, jak pisarka pisząca o ludzkich zachowaniach, ucząc się u mistrza pokera sama zaczęła wygrywać turnieje oraz czego przy okazji  dowiedziała się o ludzkiej naturze i o sobie samej.

 

DLA DZIECI I MŁODZIEŻY

Mirosław Wlekły
PRZYGODA DZIKA TONIEGO HALIKA
ilustracje: Magdalena Kozieł-Nowak

premiera: 20 stycznia

 

Ta książka wciąga jak wir w Amazonce – nic więc dziwnego, że i dzieci i rodzice wskakują do świata Indian, brazylijskiej selwy, leśnych duchów i różowych delfinów, żeby razem z Halikiem szukać tajemniczej dzidy.

 

Agata Romaniuk
KOCIA SZAJKA
ilustracje: Malwina Hajduk

premiera: marzec

 

Pierwszy tom nowej przebojowej serii kryminalnej autorstwa Agaty Romaniuk czyli Pani Wieczorynki. Koci detektywi z Cieszyna pomagają policji rozwiązywać zagadki – a zaczynają od znikających śledzi!

 

Przemek Staroń
SZKOŁA BOHATEREK I BOHATERÓW 2
ilustracje: Marta Ruszkowska

premiera: jesień

 

Przemek Staroń po ukazaniu się „Szkoły Bohaterek i Bohaterów” dostał od czytelników tyle nowych pytań, że czym prędzej zabrał się za pisanie drugiej części swojego bohaterskiego poradnika psychologicznego.