4 lutego 2019

Zapowiadamy książkowe premiery lutego

7 książkowych nowości, tyle premier Wydawnictwo Agora przygotowało dla czytelników w lutym. Michelle Obama, Łukasz Pilip czy Bernard MacLaverty. Sprawdźcie!

Udostępnij post

Michelle Obama
Becoming. Moja Historia
premiera 13 lutego

ŚWIATOWY BESTSELLER. OSOBISTE WSPOMNIENIA NAJBARDZIEJ LUBIANEJ PIERWSZEJ DAMY STANÓW ZJEDNOCZONYCH

Michelle Obama opisuje doświadczenia, które ją ukształtowały – od dzieciństwa w południowym Chicago, przez lata pracy na kierowniczym stanowisku, kiedy godziła macierzyństwo z karierą, aż do czasu spędzonego w najsłynniejszym domu świata. Pisząc z niebywałą szczerością, odwagą i humorem, odkrywa kulisy swojego życia rodzinnego. Opisuje, jak Obamowie znaleźli się w centrum zainteresowania światowych mediów i jak wyglądało ich życie w Białym Domu przez osiem kluczowych lat, kiedy poznawała Amerykę, zaś Ameryka poznawała ją. To zaskakująco intymny rozrachunek życia kobiety wrażliwej i stanowczej, która konsekwentnie odmawiała spełniania oczekiwań innych i której historia zachęca, by pójść w jej ślady.

Jerzy S. Majewski
Historia warszawskich kin
premiera 13 lutego

DAWNO, DAWNO TEMU, W ZUPEŁNIE INNEJ WARSZAWIE…

Tak można by zacząć opowieść o stołecznych kinach. Historia srebrnego ekranu zaczęła się ponad 110 lat temu, a na dobre rozkręciła po roku 1908. Dziś przybytków X muzy jest mniej niż przed wojną, za to sal kinowych, ekranów oraz miejsc – znacznie więcej, królują bowiem wielosalowe multipleksy. Od Promyka do Jutrzenki to zbiór wciągających opowieści o historii warszawskich kin pióra najpopularniejszego varsavianisty. Prawdziwy rarytas dla kinomanów oraz wszystkich ciekawskich, którzy poprzez kino chcą lepiej poznać Warszawę.

Łukasz Pilip
Podwórko bez trzepaka. Reportaże z dzieciństwa
premiera 13 lutego

Dzieciństwo non-fiction.

Czego chcą dzisiejsze dzieci?

Maciek wolałby, żeby koledzy nie przezywali go od dziecka kaleki Łukasz marzy o zdrowiu, ale twierdzi, że jego marzenia są jak dinozaury, czyli duże i wymarłe. Nel, która dorasta na oceanach, czasami tęskni za lądem i mamą. Inny Maciek, geniusz z autyzmem, ma dość bycia dla innych zwierzęciem w cyrku. Krystian wytatuował sobie na kolanach dwie kropki – bo nigdy nie uklęknie przed policją ani sądem. Ale spełnienie tych próśb nie wystarczy. Dzieci chcą więcej – dostępu do ucha dorosłego. Posłuchajmy ich.

Justyna Dąbrowska
Miłość jest warta starania
zdjęcia Mikołaj Grynberg
premiera 27 lutego

Rozmowy istotne.

Justyna Dąbrowska, psychoterapeutka i autorka cenionych rozmów (m.in. „Spojrzenie wstecz. Rozmowy” oraz „Nie ma się czego bać. Rozmowy z Mistrzami”) nieustająco zadaje pytanie o to, co jest w życiu najważniejsze, tym razem jej rozmówcami są: Andrzej Mencwel, Andrzej Strumiłło, Aleksandra Jasińska Kania, Joanna Gomułka, Kazimierz Kutz, Magdalena Fikus, Ryszard Horowitz, Tadeusz Rolke, Zofia Rosińska, Henry, Zvi Lothane.

Marek Zmysłowski
Goniąc czarne jednorożce
premiera 27 lutego

Jak polski Wilk z Wall Street został afrykańskim terrorystą.

Milioner, celebryta, partner wicemiss świata, self-made-businessman Marek Zmysłowski zbudował „Amazon Afryki” i stał się jedną z najbardziej znanych postaci afrykańskiej branży IT. Pewnego dnia okazało się jednak, że jest też poszukiwanym przez Interpol międzynarodowym zbiegiem.  Jak do tego doszło?

Zanim Zmysłowski wylądował w Nigerii zrobił błyskawiczną karierę i łatwą kasę w jednej z pierwszych w Polsce firm pośrednictwa finansowego, zbankrutował, stał za barem w ekskluzywnym nocnym klubie, a budując pierwszą ogólnopolską sieć usług pogrzebowych, zadarł z mafią stojącą za Aferą Łowców Skór. Do Afryki wysłał go największy internetowy fundusz inwestycyjny na świecie, właściciel Zalando i Groupona. Polak nie tylko budował, doradzał, inwestował w wiele kluczowych dla rozwoju kontynentu przedsięwzięć, ale też narobił sobie w nigeryjskim rządzie wpływowych wrogów, którzy wraz ze skorumpowaną lokalną policją postanowili pozbyć się niewygodnego przedsiębiorcy.

W swojej autobiografii Zmysłowski z dystansem i humorem pokazuje, jak wygląda robienie biznesów, czasem niebezpiecznych, „od kuchni” oraz z reporterskim biglem kreśli barwny obraz ukochanego kontynentu, jakim stała się dla niego Afryka.

Bernard MacLaverty
Przed końcem zimy
tłum. Jarek Westermark
premiera 27 lutego

Pierwsza od 16 lat powieść jednego z najwybitniejszych pisarzy irlandzkich.

Gerry i Stella, starsze małżeństwo z Glasgow, przybywa do Amsterdamu na kilkudniowe wczasy. Atmosfera jest jednak daleka od sielskiej: trwa zima, znad Morza Północnego wieje lodowaty wicher i w życiu bohaterów temperatura również ciąży ku zeru. Gerry znieczula nudę swojej emerytury alkoholem, a Stella przestaje widzieć sens w podtrzymywaniu pozorów miłości. Czy wędrując nad malowniczymi kanałami i przesiadując w amsterdamskich pubach, tych dwoje dojdzie do wniosku, że krótka zimowa przerwa oznacza tak naprawdę koniec ich małżeństwa? Bernard MacLaverty z wybitną empatią kreśli czuły portret ludzi zmęczonych i poobijanych, ale wciąż gotowych walczyć o swoje szczęście. W przygotowaniu ekranizacja w reżyserii Johna Crowleya, twórcy filmów Brooklyn i Szczygieł na motywach powieści Donny Tartt.

Milena Rachid Chehab
Komu bije Big Ben
premiera 27 lutego

Brytyjczyków portret własny

Wydawałoby się, że Polacy całkiem nieźle znają Wielką Brytanię – Królowa, czarne taksówki, angielski humor, Brexit – wiadomo. O tym, jak niewiele ten obraz ma wspólnego z rzeczywistością można się przekonać w książce Mileny Rachid Che- hab. Arystokratka, która w dawnym kościele prowadzi B&B, kamerdyner, który uczy Chińczyków trudnej sztuki pakowania walizki czy nauczyciel wychowania seksual- nego z Londynu. To tylko kilkoro postaci, spośród tych, którym oddaje głos repor- terka Gazety Wyborczej w swojej książce. Spotkania z bohaterami tej książki czasem zaskakują, czasem śmieszą, a czasem zasmucają. A jednocześnie każą czytelnikowi przypuszczać, że Wielka Brytania to najbardziej egzotyczny kraj, jeśli nie świata, to z pewnością Europy.