27 marca 2019

Zapowiadamy książkowe premiery kwietnia!

10 premierowych książek w nadchodzącym miesiącu od Wydawnictwa Agora!

Udostępnij post

Jean Ammann, Erhard Loretan
Ryczące ośmiotysięczniki
premiera 3 kwietnia

Biografia jednej z najbardziej fascynujących i najtragiczniejszych postaci w całej historii himalaizmu
Szwajcarski himalaista Erhard Loretan, wspinaczkowy partner Wojtka Kurtyki, został legendą, na długo zanim sięgnął po Koronę Himalajów i Karakorum. Jako jeden z pierwszych zaadaptował do warunków himalajskich styl alpejski, w którym mała grupa wspinaczy do minimum ogranicza sprzęt i czas potrzebny do zdobycia szczytu oraz nie korzysta z tlenu. Takie podejście do wspinania zaowocowało również rekordami prędkości. Loretan w 1986 roku wszedł na 38 szczytów w ciągu 19 dni, a kilka lat później zdobył 13 północnych ścian Alp Berneńskich w 13 dni! Mimo tak niezwykłych osiągnięć pozostał skromnym człowiekiem, który przyznawał, że jego celem nie jest rywalizacja z innymi wspinaczami. Jednak biografia Loretana to nie tylko opowieść o cenionym zdobywcy Korony Himalajów. To także dramatyczna historia człowieka, którego nieustannie ściga bezlitosna śmierć – zarówno w ukochanych górach, jak i w rodzinnym domu. Ryczące ośmiotysięczniki to wyjątkowa opowieść rzucająca światło na pokolenie śmiałków, którzy na zawsze odmienili oblicze himalaizmu.

Erhard Loretan twardo stąpał po ziemi i choć doświadczył wielu trudnych chwil, brał życie takie, jakim jest. Wspinanie się było dla niego najważniejsze, ale nigdy nie uległ wywołanej przez media rywalizacji o Koronę Himalajów. Do dziś jest wzorem i inspiracją dla kolejnych pokoleń wspinaczy.
Krzysztof Wielicki

Loretan nie pieści się z legendami, z Everestu zjeżdża na tyłku. Łamie kości i zasady, prowokując zaświaty. Niezliczone przygody, o których możemy pomarzyć, sprowadza do poziomu banału, wyśmiewając heroizm. W górach, jak i w życiu, improwizuje. Może dlatego, że od dzieciństwa dokładnie wiedział, kim będzie?
Dominik Szczepański

Maciej Siembieda
Gambit
premiera 3 kwietnia

Brawurowy thriller szpiegowski autora bestsellerów „444” oraz „Miejsce i imię”
Rok 1966. Jerzy Ostrowski, konstruktor samochodów i mistrz szachowy zostaje uprowadzony przez tajniaków. Jest przekonany, że czeka go egzekucja z zemsty za brata, ułana AK, który naraził się nowym władcom Polski.

Rok 1943. Ludwik Kalkstein, gwiazda podziemnego wywiadu zmienia front i doprowadza do aresztowania dowódcy AK. Wanda Kuryło, jeszcze niedawno współpracownica Kalksteina, rozpoczyna misję, która może odmienić powojenne losy Polski i Europy. W tym czasie w Oświęcimiu umiera jedyny człowiek, który może jej pomóc. 

Co łączy losy mistrza szachowego, zdrajcy i dziewczyny o niezwykłej urodzie, która po wojnie stanie się agentką MI6 a potem amerykańskiego kontrwywiadu? Gdzie ukryty jest bezcenny skarb, do którego chcą dotrzeć za wszelką cenę szpiedzy Hitlera, Stalina, Churchilla i Roosvelta? Czy Wandzie uda się poznać tajemnicę człowieka, którego kochała? Czy powiedzie się jej zemsta?

– To najbardziej niesamowita historia, na jaką natknąłem się w czasie ponad dwudziestu lat mojej pracy reporterskiej – mówi Maciej Siembieda, który czerpiąc z prawdziwej historii i opisując prawdziwych bohaterów stworzył mistrzowski thriller trzymający w napięciu od pierwszej do ostatniej sceny.

Frédéric Martel
Sodoma. Hipokryzja i władza w Watykanie
premiera 3 kwietnia

Książka, która po raz pierwszy ujawnia, co naprawdę kryje się za podwójnym życiem hierarchów Kościoła.
Kilkudziesięciu kardynałów oraz setki biskupów i księży zgodziło się rozmawiać z francuskim socjologiem i pisarzem Fredericem Martelem. Wśród nich znaleźli się zdeklarowani homoseksualiści, którzy odsłonili przed nim świat wielkiej szafy, w której ukrywają się księża geje, i dzięki którym poznał najpilniej strzeżone tajemnice Watykanu i Kościoła na całym świecie. Również w Polsce.

„Sodoma” to opowieść o konsekwencjach ukrywania własnej orientacji. O podwójnym, rozwiązłym życiu najwyższych hierarchów Kościoła. O homofobii biskupów i kardynałów, która ma ukryć prawdę o ich homoseksualizmie. O hipokryzji, zbrodniach i ukrywaniu seksualnych przestępców z powodu lęku przed ujawnieniem prawdy o własnych preferencjach, których realizacji nie przeszkadza ani celibat, ani rygoryzm głoszonych zasad.
Homoseksualizm w Kościele – zdaniem Martela – to nie margines, ale system, który obejmuje wszystkie jego struktury, od seminariów, po najbliższe otoczenie papieży.
To homoseksualizm kleru jest kluczem, bez którego nie da się zrozumieć pontyfikatów Pawła VI, Jana Pawła II i Benedykta XVI. A teraz jest monstrualnym problemem, z którym mierzy się papież Franciszek. Bowiem to właśnie w Kościele istnieje największa społeczność homoseksualistów na świecie.
Dlaczego homoseksualni duchowni są największymi homofobami? Dlaczego zawsze zależało im i zależy nadal na zachowaniu w Kościele konserwatywnego status quo? Za co tak nienawidzą papieża Franciszka? Na te i wiele innych pytań Martel szuka odpowiedzi w książce, która jest efektem czteroletniego śledztwa w trzydziestu krajach.

Natalia Osińska
Fluff
premiera 10 kwietnia

Kolejna mądra i wzruszająca książka Natalii Osińskiej. Autorka głośnego „Fanfika” i „Slasha” oddaje głos tym, którzy na co dzień milczą. Tę historię powinien poznać każdy: i nastolatki, i rodzice, dla których świat ich dzieciaków pozostaje często wielką łamigłówką.

Matylda nie lubi ryzyka. Woli pozostać wiecznym przeciętniakiem niż narazić się na utratę popularności w szkole. Za to Wika chętnie wyróżnia się w tłumie. Kolorowe peruki, gruba warstwa makijażu i ekscentryczne stroje to jej sposób na ucieczkę od świata. W dodatku ma bujną przeszłość, lecz tylko wirtualną. Znajomość w Wiką, tajemniczą dziewczyną z Internetu, zmusi Matyldę do zadania sobie najtrudniejszych pytań: kim jestem, czego chcę, jak sobie z tym WSZYSTKIM dać radę? W realu dziewczyny będą musiały odnaleźć się w labiryncie dotąd nieznanych im emocji. Czeka je prawdziwy test na dorosłość. Kto zda go lepiej: dwie nastolatki czy ich pełnoletni bliscy?
Fluff kontynuuje temat LGBT wśród młodzieży podjętej w Fanfiku i Slashu. W najnowszej powieści pojawiają się Tosiek i Leon, bohaterowie znani z poprzednich tomów. Jednak tym razem na plan pierwszy wysuwa się relacja pary dziewcząt – Matyldy i Wiki. Fluff można z powodzeniem czytać jako oddzielną, niezależną całość.
Jak podkreśla sama autorka, pisze głównie o młodzieży i dylematach, które są charakterystyczne dla tego etapu życia. Jednym z nich jest zastanawianie się nad swoją orientacją i tożsamością. Natalia Osińska zwraca uwagę, że jest to jeden z ważnych, a mocno zaniedbanych przez mainstreamową literaturę elementów dorastania.

Maciej Wesołowski
Cafe Macondo
premiera 10 kwietnia

Kolumbia jest daleko, ale bliżej nam do niej, niż mogłoby się wydawać
Macondo istnieje naprawdę! I choć nie jest to magiczna wieś na końcu świata z powieści Gabriela Garcíi Marqueza, lecz kawiarnia, do której trafia przemierzający Kolumbię reporter, to w miejscu tym, podobnie jak w całym kraju, można się spodziewać wszystkiego. 

Dlaczego Kolumbijczycy nie lubią filmu „Narcos”, ale wielu uważa Pabla Escobara za bohatera narodowego? Jak to możliwe, że w „Tańcu z gwiazdami” rywalizują ze sobą była partyzantka i porwany przez partyzantów policjant? Maciej Wesołowski snuje barwną i wstrząsającą opowieść o kraju, przez który przetoczyła się najdłuższa wojna domowa współczesnego świata. Przedstawia przy tym galerię postaci tak niezwykłych, że równie dobrze mogłyby pochodzić z powieści Marqueza albo obrazów Botero. Były terrorysta, który został burmistrzem. Najważniejszy karzeł w historii kolumbijskiej partyzantki. Stara Indianka, który „umarła” pięć razy. Stróż grobu Escobara. Intymne historie Kolumbijczyków układają się w uniwersalną opowieść, która mogłaby zdarzyć się wszędzie. Również w Polsce.

Iwona Schymalla
Parkinson. Poradnik dla pacjentów i ich bliskich
premiera 10 kwietnia

Porady ekspertów *** Nowe terapie *** Dieta *** Historie chorych i ich opiekunów
Wolniej działasz. Opuszcza cię dobry nastrój.  Z czasem tracisz samodzielność. Coraz więcej czasu  i energii pochłania zajmowanie się chorobą. Bo parkinson jest wymagający. Nie tylko wobec pacjentów, także ich bliscy codziennie odczuwają skutki choroby. 

Leczenie choroby Parkinsona zaczyna się dopiero, gdy już jest mocno widoczna. Trzeba opanować jej postęp i minimalizować straty. Utrzymanie sprawności, samodzielności, snu, spokoju, kontaktu z bliskimi, wymaga ogromnego wysiłku. Neurolog, psychiatra, neurochirurg, fizjoterapeuta, psycholog… Nowoczesne leczenie jest współdziałaniem wielu specjalistów.

Takie kompleksowe podejście to konieczność, bo choroba Parkinsona zaburza funkcjonowanie człowieka na wiele różnych sposobów. Ale ta konieczność w polskich warunkach jest niestety rzadkością, luksusem. Dlatego w imieniu pacjentów i ich bliskich pytania specjalistom zadała Iwona Schymalla, dziennikarka od lat zajmująca się zdrowiem. Tak powstał przewodnik po chorobie, której przyczyn medycyna wciąż szuka…

Michał Rusinek
Niedorajda, czyli co nam radzą poradniki
premiera 24 kwietnia

Trenerzy, doradcy, coachowie i instruktorzy, strzeżcie się! Michał Rusinek, przenikliwy i niestrudzony tropiciel pypciów językowych, tym razem bierze pod lupę język poradników. Czyni to z właściwą sobie maestrią, literackim kunsztem i intelektualną swadą, bawiąc się poradniczymi kuriozami. Jak podrywać? Jak sprzedawać? Jak się leczyć? Jak tatuować? 

A jak się nie dać poradnikom, które robią z nas niedorajdy? Prosta rada: czytać Rusinka.

Jakub Żulczyk
Świątynia
premiera 24 kwietnia

Zło powraca a bohaterowie „Zmorojewa” pakują się w nowe kłopoty.
Mroczne wydarzenia poprzedniego lata zaczynają się zacierać w pamięci Anki i Tytusa, gdy znów coś pod ziemią zaczyna się dziać.

Tym razem robi się głośno o wsi Płaszów Kozłowiecki z powodu tajemniczego samozwańczego uzdrowiciela – Adama Kropińskiego, do którego ciągną pielgrzymki liczących na uleczenie. Z kompleksu budynków zwanego Świątynią wyłania się stary, wiktoriański dom, w którym dochodzi do podejrzanych cudotwórczych zjawisk.
Tymczasem „złe oko” czuwa, czeka na okazję, by otworzyć drzwi pomiędzy światem Powiernika Światła, a Strażniczką Ciemności. Powoli staje się jasne, że nadchodzi wielka katastrofa i zdaje się, że wszystko już stracone.
Chudy nastolatek, który walczyć potrafi tylko w grach komputerowych i jego przebojowa przyjaciółka, po raz kolejny wikłają się w bezwzględną walkę Dobra ze Złem. By ratować Ankę z tarapatów Tytus, z nowymi towarzyszami przygód, wyrusza na spotkanie z Wypalonym i jego przerażającymi wysłannikami. Fantastyczne wydarzenia osadzone w barwnych polskich realiach wciągają i trzymają w napięciu jak najlepszy horror Stephena Kinga.

Tomasz Prusek
K.I.S.S.
premiera 24 kwietnia

Olga Kirsch ma wszystko: błyskotliwą inteligencję, talent, urodę, pasję, upór i pozycję najzdolniejszego młodego finansisty na polskim rynku. Hossa niesie ją jak fala. Jednak blokując wielki giełdowy przekręt, zadziera z niewłaściwymi ludźmi. Ludźmi, którzy mają władzę i możliwości, by ją zniszczyć. Ale Olga ma też sprzymierzeńca – znacznie potężniejszego niż rekiny krajowej finansjery. Rozpoczyna się śmiertelna gra, w której splotą się losy Olgi i kryzys na Wall Street. Kto zwycięży? Chciwość w krawacie czy zasady na wysokich obcasach? I czy w tej grze w ogóle możliwe jest zwycięstwo?

Powieść „K.I.S.S.”, której akcja toczy się na giełdzie w Warszawie i na Wall Street w czasach kryzysu finansowego, jest lepsza niż „Pocałunek” Gustava Klimta. Okazuje się, że rada „Keep it Simple Stupid” (Nie kombinuj, bierz to prosto, głupcze) jest trudna w realizacji. Przekonuje się o tym Olga, bohaterka powieści. Nie może polegać na ludziach, którym ufa. Nie wystarczy nie wchodzić w układy. Świat wnętrza światowej finansjery, gdzie chciwość, euforia, strach i panika są wszechobecne, fascynuje i mierzi zarazem. Powieść przeczytałem jednym tchem. Gorąco polecam.
Zenon Komar, bankier inwestycyjny, autor giełdowego bestsellera „Sztuka spekulacji

Tomasz Prusek
P.I.I.G.S. Kiedy Bóg stworzył Olgę Kirsch, w niebie trwała hossa
premiera 24 kwietnia

Zdolna i przebojowa finansistka Olga Kirsch błyskawicznie zawojowała światek polskiej giełdy. Jednak giełdowy rynek jest brutalny i kariery kończą się tak samo szybko jak się zaczęły. Olga, która w przeciwieństwie do kolegów po fachu ma jeszcze sumienie, zablokowała wielką finansową malwersację, czym rozgniewała rekiny polskiej finansjery. Ludzie, którzy ponad wszystko nienawidzą tracić pieniędzy, gotowi byli zniszczyć nie tylko jej zawodowy sukces, ale także życie.

Po wypadku w Tatrach Olga budzi się w nowej rzeczywistości. Nie tylko dlatego, że nie przypomina sobie, by stać ją było na rehabilitację w oszałamiająco luksusowej klinice w Alpach, ale także dlatego, że świat stanął właśnie w obliczu jednego z największych kryzysów finansowych w historii. Banki, które bez opamiętania udzielały kredytów hipotecznych w USA upadają jeden po drugim, panika zbiera śmiertelne żniwo. Jednak w świecie finansowych rekinów nadal są ludzie, których jedynym pragnieniem jest zarabiać. Nawet jeśli oznacza to bankructwo całych krajów…

Olga ponownie staje twarzą w twarz z Davidem Bernsteinem – człowiekiem, który wcześniej podał jej rękę tylko po to, by szybciej pchnąć ją w przepaść. Oczy bezwzględnego spekulanta spoglądają teraz daleko, na pochłoniętą kryzysem Grecję. Amerykańskie banki, to za mało dla człowieka, którego chciwość i ambicja nie zna granic. Teraz chce zarobić na upadku państwa i potrzebuje do tego błyskotliwego umysłu Olgi.

P.I.I.G.S. to kolejna powieść Tomasza Pruska o Oldze Kirsch – utalentowanej finansistce, która musi lawirować w świecie, w którym nie obowiązują żadne reguły fair play – można w nim wygrać miliony lub stracić wszystko. Śmiertelne niebezpieczeństwo to tylko część ceny, jaką przyszło jej zapłacić za udział w tej grze.