https://trello.com/c/qBrAsW6T/370-mobile-obs%C5%82uga-po-zakupie "Wyczerpani" - Corey Keyes - Wydawnictwo Agora

3 października 2024

"Wyczerpani" - Corey Keyes

Udostępnij post

„Wyczerpani” to książka dla każdego, komu brakuje sił, by wyrwać się z otępienia i pustki w zmaganiach z codziennością. To książka, która pomaga zbudować większą tolerancję na przeciwności losu oraz presję współczesnego życia.

Jeśli czujesz wewnętrzną pustkę, czegoś Ci brakuje, ale nie wiesz czego…
Jeśli dzień po dniu błąkasz się jak we mgle, nie bardzo wiedząc, co masz ochotę zrobić…
Jeśli ogarnia Cię przygnębienie, brakuje Ci energii na kontakty towarzyskie i niewiele rzeczy Cię cieszy. . .
…ta książka jest dla Ciebie.

Wyczerpanie to stan psychicznego zmęczenia, który osłabia motywację, poczucie sensu życia i obniża samoocenę. Osoby emocjonalnie wyczerpane czują się pozbawione kontroli nad swoim życiem, są niepewne przyszłości i sparaliżowane koniecznością podjęcia decyzji. Ten stan nie tylko utrudnia codzienne funkcjonowanie, ale może być początkiem poważnych chorób jak np. depresja i przedwczesnej śmierci.

W pierwszej książce na ten temat zjawiska określanego jako „languishing”, Corey Keyes, socjolog z Emory University, bada przyczyny i koszty tego zaniedbanego przez naukę aspektu zdrowia psychicznego. Diagnozuje powody, dla których „marnienie” jest w naszych czasach tak częste. Przedstawia także sposoby na wyjście z błędnego koła nawyków i uwarunkowań wtrącających nas w stagnację.

Zamiast złudnych technik szybkiej poprawy nastroju proponuje wypracowanie stałego modelu dobrego funkcjonowania w prostych i skutecznych codziennych krokach, które przybliżają nas na nowo do odnalezienia radości z życia i poczucia sensu.

Bardzo ważna i wartościowa lektura. Szczególnie w dzisiejszych czasach: coraz szybszego tempa życia, narastającego stresu, pogoni za doskonałością i poszukiwaniem własnej drogi do harmonii swojego umysłu.

dr Asia Wojsiat, neurobiolożka, wykładowczyni akademicka, popularyzatorka nauki

Keyes łączy dziesięciolecia własnych badań naukowych z inspirującymi osobistymi historiami, proponując antidotum na poczucie pustki i nihilizmu, które nękają współczesnych ludzi. Kochaj, pracuj, ucz się, módl się i baw. Oto pięć składników, które mają potencjał, by odmienić nasze życie. Ta książka zmieni sposób myślenia o bólu i przyjemności, naszych wrodzonych potrzebach psychologicznych i zachowaniach, które wytrącają nas z równowagi, a także o drodze do holistycznego dobrostanu w nadmiernie stymulującym, przytłaczającym świecie.

Anna Lembke, autorka książki „Niewolnicy dopaminy. Jak odnaleźć równowagę w świecie obfitości”

W tym przenikliwym przewodniku Keyes stara się poprowadzić tych, którzy czują się „emocjonalnie spłaszczeni” ku rozkwitowi, starannie szkicując kontury wszechobecnego i czasami mglistego zjawiska. Otwierające oczy refleksje Keyesa będą balsamem dla tych, którzy potrzebują świeżej perspektywy.

Publishers Weekly
Fragment książki „Wyczerpani”

Przez krótki okres pod koniec lat dziewięćdziesiątych byłem zaangażowany w tworzenie ruchu psychologii pozytywnej, a nawet zostałem jednym z gospodarzy pierwszego szczytu psychologii pozytywnej w 1999 roku. Ale w miarę jak ten ruch się rozwijał, dostrzegałem, że podobnie jak wiele innych filozofii samodoskonalenia nadmiernie skupiał się na stanach emocjonalnych: poczuciu optymizmu, poczuciu szczęścia, poczuciu siły. Co by się stało, zapytałem siebie, gdybyśmy przestali mierzyć nasz dobrostan na podstawie obecności przyjemnych albo nieprzyjemnych uczuć? Co, jeśli ukierunkowalibyśmy naszą energię na zaspokojenie zestawu głębszych potrzeb?

Moje badania naukowe nad stanami, które prowadzą do dobrego zdrowia psychicznego – które nazywam rozkwitem – wykazały, że poprawa naszego funkcjonowania psychicznego, relacyjnego i społecznego buduje dobrostan od podstaw. Nauczenie się, jak traktować nasze emocje z większym dystansem, jak zmieniać opowieści, które sobie opowiadamy, jak bardziej akceptować samą/samego siebie i inne osoby oraz jak budować społeczności oparte na trosce i przynależności, tworzy koło ratunkowe, a to zwiększa naszą tolerancję na stres, przeciwności losu i presje współczesnego życia. Z czasem poprawa naszego funkcjonowania przynosi poczucie głębszej satysfakcji z życia i ogólnego dobrostanu emocjonalnego. Innymi słowy, to drugie wypływa z tego pierwszego.