28 września ukażą się wspomnienia Julii Mendel – byłej rzeczniczki prasowej Wołodymyra Zełenskiego zatytułowane „Walka naszego życia”. Polskie wydanie w tłumaczeniu Michała Lipy ukazuje się dwa tygodnie po amerykańskiej i światowej premierze książki.
Kiedy ukraińska dziennikarka Julia Mendel otrzymała telefon z propozycją pracy dla prezydenta Wołodymyra Zełenskiego, nie miała pojęcia, co ją czeka.
W swojej szczerej i poruszającej relacji była rzeczniczka prasowa Zełenskiego opowiada historię jego nieprawdopodobnej kariery od popularnego komika do prezydenta Ukrainy. I to z najbliższej perspektywy. Jako świadek siedzący w pierwszym rzędzie, Mendel uczestniczyła w wielu kluczowych wydarzeniach poprzedzających rosyjską inwazję w 2022 r. Brała udział w spotkaniach Zełenskiego z Putinem i z innymi przywódcami europejskimi, odwiedzała linię frontu w Donbasie, odpowiadała na pytania prasy po słynnych rozmowach telefonicznych między Donaldem Trumpem a Zełenskim, które doprowadziły do pierwszego impeachmentu amerykańskiego prezydenta. Doświadczyła też na własnej skórze wielokrotnych ataków Kremla mających na celu zdyskredytowanie Zełenskiego z pomocą dezinformacji i kłamstw szerzonych przez armię botów i trolli.
Mendel była też jednym z najbliższych świadków wysiłków Zełenskiego, by wydobyć Ukrainę z cienia sowieckiej przeszłości i przemienić ją w tętniącą życiem europejską demokrację. Autorka rzuca światło na ogromne problemy gospodarcze, z jakimi boryka się Ukraina, oraz na skorumpowanych oligarchów, którzy działają w porozumieniu z Rosją.
Pisząc przy dźwiękach eksplozji rosyjskich bomb, Julia Mendel opisuje wojenną codzienność 2022 roku, m.in. swoje pożegnanie z narzeczonym (obecnie mężem), który jak wielu innych ukraińskich mężczyzn wyrusza na front. Rysuje mapę drogową, która pomaga zrozumieć wojnę Rosji z Ukrainą, wskazując na ludzi, miejsca i wydarzenia, które przygotowały scenę dla rosyjskiej inwazji. Widzimy jest oczami nie tylko Ukrainę, w której dorastała, ale także wojnę, która, jak ostrzega autorka, nie zatrzyma się na granicach Ukrainy. W tej opowieści o Zełenskim, Ukrainie i jej niezwykłych ludziach, Julia Mendel przypomina o ogromnym znaczeniu prawdy i ludzkich wartości, które stają się szczególnie istotne w tych mrocznych czasach.
Znaczną część swej książki Julia Mendel, znana jako była rzeczniczka prasowa Wołodymyra Zełenskiego pisała w tragicznym czasie, kiedy na jej kraj spadały bomby Putina, kiedy jej rodzinny Chersoń, gdzie mieszkają rodzice, znalazł się pod okupacją, kiedy rozstawała się z idącym na front narzeczonym. Dramat kraju, dramat osobisty sprawił, że mogła dać bardzo wyrazisty, emocjonalny obraz nieszczęścia a także upartej walki swojego narodu i portret prezydenta, który z komika stał się mężem stanu w czasach, kiedy politycy zwykle idą w przeciwnym kierunku. Mendel okiem bystrej świadkini obserwuje zmagania dynamicznego młodego (43-letniego) Zełenskiego ze „zmurszałym” 70-letnim Putinem i jego zacofanym otoczeniem. Zmagań na wielu frontach – walki zbrojnej czy propagandowej, ale też zmagań z korupcją, gotowymi przehandlować kraj oligarchami. Mendel pisze o „naszej” walce. Ale ta wojna jest „nasza” nie tylko dla Ukraińców. Bo oni i ich przywódca toczą z anachroniczną, podstępną i mściwą Rosją Putina bój także o nasze życie, nasze perspektywy, nasz świat. – Wacław Radziwinowicz, były korespondent „Gazety Wyborczej” w Rosji, autor książek „Creme de la Kreml” i „Gogol w czasach Google’a”
Dzieląc się własną historią, Julia Mendel otwiera dla nas okno, przez które możemy zobaczyć duszę współczesnej Ukrainy. – Gayle Tzemach Lemmo, autorka notowanej na liście bestsellerów „New York Timesa” książki „The Daughters of Kobani”
Kim jest Wołodymyr Zełenski? Niewiele osób, które piszą o ukraińskim prezydencie i jego zaskakującym awansie, najpierw na szczyt ukraińskiej polityki, a potem do rangi najpopularniejszego w Ameryce zagranicznego przywódcy, zna go tak dobrze jak Julia Mendel. Lektura obowiązkowa dla każdego, kto chce zrozumieć dzisiejszą Ukrainę i wartości, o które walczy naród ukraiński. – Serhii Plokhy, profesor historii Ukrainy na Uniwersytecie Harvarda, autor książek „Wrota Europy. Historia Ukrainy” oraz „Czarnobyl. Historia nuklearnej katastrofy”
W szczerej i przenikliwej „Walce o nasze życie” Mendel opowiada porywającą historię dojrzewania Ukrainy w najbardziej makabrycznych okolicznościach. – Marci Shore, profesor historii na Uniwersytecie Yale, autorka książki „Ukraińska noc. Rewolucja jako doświadczenie”
Julia Mendel – ukraińska dziennikarka, w latach 2019–2021 była rzeczniczką prasową prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego. Ma ogromne doświadczenie w pracy w telewizji i prasie. Współpracowała z takimi redakcjami i instytucjami, jak „New York Times”, „Politico Europe”, Atlantic Council, „VICE News”, „World Affairs” i „Der Spiegel”. Od czasu rosyjskiej inwazji na Ukrainę publikuje w dzienniku „Washington Post” i relacjonuje sytuację w swoim kraju w kanałach telewizyjnych CNN, MSNBC, Fox News i innych. Mieszka w Kijowie z mężem Pawłem Kuchtą i dwoma kotami, Marusią i Chuliganem.
Zapraszamy na spotkanie autorskie z Julią Mendel, które poprowadzi Wiktoria Bieliaszyn. Dołącz do wydarzenia na Facebooku.