24 września 2020

TONY HALIK - film o sławnym podróżniku

We wrześniu w kinach

Udostępnij post
„Tony Halik” film opowiadający o życiu legendarnego reportera i obieżyświata 30 września zagości na ekranach kin. Dzieło powstało na bazie nigdy niepublikowanych materiałów archiwalnych. Znaczna ich część pochodzi z prywatnego archiwum Halika i Elżbiety Dzikowskiej. Dokument jest inspirowany książką „Tu byłem. Tony Halik” Mirosława Wlekłego.
Tony Halik
Tony Halik film

Reżyser, Marcin Borchardt – autor nagradzanego dokumentu „Beksińscy. Album wideofoniczny” – zabiera nas w podróż śladami jednego z najwybitniejszych podróżników XX wieku. Jest to obejmująca pół wieku dokumentalna epopeja, precyzyjnie zrekonstruowana z unikalnych i nigdy niepublikowanych materiałów archiwalnych. Zostały one nakręcone przez Halika podczas niezliczonych podróży po całym świecie.

„Tony Halik” to film o podróżniczej pasji i pogoni za marzeniami. Ale i o kosztach, jakie trzeba zapłacić, aby mogły się ziścić. To także historia kultywowania jego legendy przez innych oraz wielkiej tajemnicy ukrytej pod sfabrykowaną tożsamością̨.

Film został wyprodukowany przez firmę Furia Film. Koproducentem jest Filmoteka Narodowa – Instytut Audiowizualny i Telewizja Polska. Film jest współfinansowany przez Polski Instytut Sztuki Filmowej oraz Gdyński Fundusz Filmowy.

 
Znał wszystkich, wszystkich filmował

W ostatniej dekadzie zimnej wojny jego niezwykle popularne programy telewizyjne były dla milionów Polaków przysłowiowym – „jedynym oknem na świat”. Choć poza Polską był praktycznie nieznany, to od lat 60. do 80. w jakiś dziwny sposób pojawiał się wszędzie tam na świecie, gdzie działo się coś ważnego. Znał wszystkich, wszystkich filmował, wszyscy chcieli z nim rozmawiać: Fidel Castro, królowa Elżbieta, Evita Peron czy Richard Nixon. Halik, jak przystało na wytrawnego gawędziarza, lubił publicznie podkoloryzować to i owo. Dziś́ trudno dociec, co z tego o czym mówił wydarzyło się̨ naprawdę̨, a co jest jedynie pokłosiem jego nieokiełznanej wyobraźni i poczucia humoru.

Przy okazji premiery filmu, biografia Tonego Halika autorstwa Mirosława Wlekłego trafiła ponownie do sprzedaży.

Kup książkę