Nagroda im. Macieja Kuczyńskiego

28 marca 2024

Tomasz Ulanowski otrzymał Nagrodę im. Macieja Kuczyńskiego

Udostępnij post
Nagroda im. Macieja Kuczyńskiego

Nagroda im. Macieja Kuczyńskiego za literacki debiut podróżniczy roku 2023, czyli jeden z Kolosów na festiwalu Kolosy, powędrował w ręce Tomasza Ulanowskiego za książkę „Ostatnia minuta. Pieszo przez antropocen”.

Kolosy to pierwsze polskie nagrody podróżnicze, przyznawane corocznie od marca 2000 roku. Od 2002 roku Kolosy są wręczane podczas Ogólnopolskich Spotkań Podróżników, Żeglarzy i Alpinistów w Gdyni.

Nagrody Kolosów przyznawane są w kilku kategoriach. 22 marca przyznano Nagrodę im. Andrzeja Zawady, Nagrodę Wiecznie Młodzi im. Aleksandra Doby, Nagrodę Literacką im. Macieja Kuczyńskiego, Kolosa w kategorii „Żeglarstwo” oraz debiutującą w tym roku Colossus Award.

Nagroda im. Macieja Kuczyńskiego, która przyznawana jest autorom za najciekawszą debiutancką książkę o tematyce podróżniczej w tym roku została wręczona po raz piąty i trafiła w ręce Tomasza Ulanowskiego.

Jest mi niezwykle miło, że „Ostatnia minuta”, książka o podróży przede wszystkim wewnętrznej, choć trwającej niemal dwie dekady, została uhonorowana Kolosem w konkursie, w którym nagradza się podróżników wędrujących samotnie wzdłuż Amazonki, żeglarzy pokonujących arktyczne Przejście Północno Zachodnie i dokonujących innych niesamowitych wyczynów ludzkiej wytrwałości. Mam głęboką nadzieję, że nasza cywilizacja przetrwa dłużej od tej z Rapa Nui, która zostawiła po sobie słynne posągi Moai, na których wzorowane są figurki Kolosów.

Tomasz Ulanowski
fot. @peter_obiektywem

Więcej o tegorocznych Kolosach przeczytacie w artykule Ewy Tomkowskiej na wyborcza.pl.