Nagroda im. Leonida Teligi

17 kwietnia 2024

„Samotne Oceany” z Nagrodą im. Leonida Teligi

Udostępnij post
Nagroda im. Leonida Teligi

Paulina Reiter otrzymała Nagrodę im. Leonida Teligi za rok 2023 za książkę „Samotne Oceany”, które są reporterską biografią – Pani Kapitan – Krystyny Chojnowskiej-Liskiewicz!

Nagroda im. Leonida Teligi jest przyznawana corocznie przez portal nowezagle.pl , honoruje książki polskich autorów o szeroko pojętej tematyce żeglarskiej, wydane w danym roku i nadesłane do recenzji dla redakcji.

Do tegorocznej nagrody nominowano cztery książki (Krzysztof Baranowski – „Mity mórz i oceanów”, Paulina Reiter – „Samotne oceany”, Rafał Klepacz – „Pieśni ludzi morza. 20 morskich opowieści o pieśniach żeglarskich i szantach” i Wojciech Jacobson – „Od równika do bieguna”). Laureata plebiscytu wybrało jury w składzie: redaktor naczelny portalu Dominik Życki, jego zastępca Waldemar Heflich oraz Piotr Dalecki i Marek Zwierz.

Paulina Reiter próbuje odpowiedzieć na pytanie czy sama to samotna. Autorka podejmuje polemikę z amerykańskim pisarzem i myślicielem Josephem Campbellem, że „przez tysiące lat, aby zostać bohaterem, trzeba było być mężczyzną” a bohaterskie kobiety to postaci z baśni, legend i mitów. Aby obalić tę teorię, opowiedziała historię pierwszej kobiety, która opłynęła samotnie świat dookoła. Dziennikarka zupełnie przypadkiem trafiła na dzieje kapitan Krystyny Chojnowskiej Liskiewicz, co dla mieszkańców Trójmiasta i okolic jest zadziwiające, i prowadząc długie rozmowy z bohaterką żeglarskiego wyczynu, jej mężem, Wacławem Liskiewiczem, przyjaciółmi, kolegami i znajomymi, ułożyła dla czytelników portret kobiety, dla której najważniejsza była wolność szeroko pojęta. Książka daleko odbiegająca od typowych opowieści o rejsach i żeglarskich wyczynach, skupiająca się bardziej na osobie bohaterki, niż na jej niewątpliwym wyczynie.
– tak o książce Pauliny Reiter pisze portal nowezagle.pl

Więcej o tegorocznej nagrodzie przeczytacie tutaj.