Przędza

8 marca 2023

"Przędza" - nowa książka Natalii de Barbaro

Udostępnij post
Przędza

Autorka „Czułej Przewodniczki”, fenomenu wydawniczego, powraca z nową inspirującą książką dla kobiet – „Przędza. W poszukiwaniu wewnętrznej wolności”!

Ta książka rodzi się we mnie z mieszanki uczuć. Pierwszy jest smutek – bo patrzę z bardzo bliska na kobiety, które trwają w znieruchomieniu, chociaż, paradoksalnie, są w ciągłym ruchu. W rozmowach z przyjaciółkami, w historiach uczestniczek prowadzonych przeze mnie warsztatów, w listach od czytelniczek „Czułej Przewodniczki” wciąż wraca wątek życia w uwikłaniu, życia nie swoim życiem. To wywołuje we mnie poczucie wielkiej straty, jakiegoś kompletnego bezsensu. Potem budzi się oburzenie. I – wreszcie – nadzieja, że możemy się spotkać i że to spotkanie i dla ciebie, i dla mnie będzie ważne. Widzę je jako rodzaj wspólnej wyprawy w poszukiwaniu wewnętrznej wolności – nie takiej wolności, którą ktoś tobie albo mnie miałby wręczyć, ale tej, którą możemy znaleźć w swoim środku.

Natalia de Barbaro

Natalia de Barbaro pracuje z kobietami, które poszukują odpowiedzi na pytania: „Kim tak naprawdę jestem? Czego chcę? O czym marzę? Na co sobie pozwalam?”. Jej książki to rzetelne z punktu widzenia psychologii, ale także poetyckie, czasem brutalnie szczere i poruszające opowieści o kobiecej drodze do poznania samej siebie. Dlaczego kobiety grają role, które wcale im nie odpowiadają? Czemu pracują ponad siły i surowo oceniają się za najmniejsze uchybienia? Jak sprawić, by wewnętrzny głos, mówiący kobiecie o jej potrzebach i marzeniach, był słyszany wyraźniej niż nakazy i wymogi kultury? W bestsellerowej „Czułej Przewodniczce” Natalia de Barabaro zapraszała czytelniczki w podróż pod opieką tytułowej Czułej Przewodniczki – kobiecej intuicji i mądrości.

W „Przędzy” przygląda się wątkom, z jakich tkamy swoje życie. Nasz czas na Ziemi wyznaczają ramy narodzin i śmierci, sztywne jak tkackie krosna. Na osnowę nawlekamy różne nici. Co dla siebie wybieramy? Po co sięgamy? Z jakich barw i faktur składa się nasza codzienność? Autorka, psycholożka od wielu lat pracująca z kobietami, opiera swoją poetycką opowieść-refleksję nie tylko na celnych metaforach, ale przede wszystkim na źródłach naukowych i prawdziwych kobiecych historiach. Książki Natalii de Barbaro to idealna lektura dla kobiet, które czują, że w ich życiu za dużo jest powinności, a za mało radości.

„Przędzę” ilustrują mandale, które są dziełem warmińskiej artystki Mayry Wojciechowicz (Mandalamia), tworzącej obrazy z suszonych ziół i kwiatów. Wplecione w książkowe mandale nici – nawiązanie do tytułowej przędzy – pochodzą z ubrań kobiet z różnych stron Polski.

„Przędza” najnowsza książka Natalii de Barbaro dla mnie jest jak rozmowa z przyjaciółką. – tak o książce mówi Maja Ostaszewska. Zapraszamy do wysłuchania całej wypowiedzi.