14 kwietnia 2021

Premiery maja 2021

Wkrótce w sprzedaży

Udostępnij post

Z literatury faktu zaproponujemy m.in: długo oczekiwaną książkę Magdaleny Grzebałkowskiej o dzieciach, które dorastały w czasie wojny, mistrzowski reportaż Macieja Jarkowca o tym, w co wierzy Ameryka, a także fascynującą opowieść Bartosza Wielińskiego o rywalizacji lekarzy Hitlera. Przedstawimy również nowe nazwisko na polskim rynku – a legendarne w USA – Ta-Nehisi Coatesa z esejem „Między światem a mną”. Jest on jednym z najważniejszych tekstów non-fiction na świecie ostatnich lat. Wśród (auto)biografii znajdziecie mocną opowieść Beaty Kozidrak o sobie. A także urzekające świadectwo rodzinnej i osobistej traumy Huntera Bidena – syna prezydenta Stanów Zjednoczonych. Na półce kryminalnej na miłośników tego gatunku czekać będzie książka Beaty i Eugeniusza Dębskich. Dla dzieci w wieku 9-12 lat Wydawnictwo Agora dla dzieci zaproponuje nową serię detektywistyczną.

Beata. Gorąca krew – Beata Kozidrak
Premiera 4 maja 2021

Ekspresyjna wokalistka, liderka Bajmu, autorka tekstów kultowych piosenek, gwiazda. Taką znamy ją wszyscy. Teraz Beata Kozidrak odsłania zupełnie nową twarz – pisarki, autorki autobiograficznej książki „Beata. Gorąca krew”. To opowieść dziewczyny z lubelskiej starówki, która poznaje mroczne strony życia, ale dzięki determinacji, wsparciu najbliższych i przekonaniu, że spotka ją coś niezwykłego, niemal z dnia na dzień zostaje gwiazdą.  

 

Dwudziesta trzecia – Beata i Eugeniusz Dębscy
Premiera 5 maja 2021

Był gliniarzem. I to dobrym gliniarzem. Usunięty ze służby za przestępstwo, którego nie popełnił, dzisiaj bierze sprawy, z jakimi lepiej nie iść na policję. Jeśli masz kłopoty i nikt inny nie potrafi ci pomóc – możesz go wynająć. A przynajmniej spróbować.  „Dwudziesta trzecia” to współczesny miejski kryminał pełen barwnie nakreślonych postaci i podszyty sardonicznym poczuciem humoru, wznowiony w nowej odświeżonej wersji. 

 

Rewolwer obok Biblii. W co wierzy Ameryka? – Maciej Jarkowiec
Premiera 5 maja 2021

Mistrzowski reportaż Macieja Jarkowca opowiada o trzech Amerykach: tej z przeszłości, którą to przeszłość – z punktu widzenia rdzennych mieszkańców, czarnych i weteranów chociażby autor rekonstruuje na nowo; o tej współczesnej, która otrząsa się z politycznych kataklizmów, legalizuje marihuanę i tworzy z niej wielki przemysł oraz próbuje za ciężkie pieniądze zapewnić sobie nieśmiertelność; i o tej osobistej, którą 17-letni Maciek pierwszy raz przejechał od oceanu do oceanu i z którą zmaga się od momentu, kiedy jego rodzice zdecydowali, że będą żyć na różnych kontynentach a jemu kazali wybierać: Polska czy Ameryka.

 

Szkoła szpiegów – Stuart Gibbs
Premiera 5 maja 2021
tłumacz: Jarek Westermark

„Szkoła Szpiegów” to pierwsza z serii książek o zwariowanych przygodach młodego szpiega z przypadku oraz jego koleżanek i kolegów z Akademii Szpiegostwa. Pełna zwrotów akcji i humoru powieść przywodzi na myśl wybuchową mieszankę Jamesa Bonda, Harry’ego Pottera, Różowej Pantery i Jasia Fasoli. Nie tylko wciąga od pierwszego zdania, ale też przyprawia o ból brzucha ze śmiechu.   

Wydawnictwo Agora dla Dzieci ostrzega!  
Szkoła Szpiegów to realne zagrożenie, że dzieciaki porzucą swoje telefony i zajmą się czytaniem! 

Humanizm i terror – Maurice Merleau-Ponty
Premiera 19 maja 2021
tłumacz: Jacek Migasiński

Jean Paul Sartre i Maurice Merleau-Ponty to najważniejsi francuscy przedstawiciele filozofii egzystencjalizmu. W 1945 r. obaj zakładają „Les Temps Modernes” – czasopismo mające być platformą dyskusji różnych nurtów radykalnej lewicy. W 1950 r. Merleau-Ponty wywołuje skandal, publikując esej „Humanizm i terror”. Wkrótce jednak drogi obu filozofów rozejdą się. W 1953 r., w atmosferze powszechnej psychozy, że zimna wojna przekształci się w trzecią wojnę światową, Sartre udzieli bezwarunkowego poparcia komunistom, Merleau-Ponty zaś odejdzie z redakcji „Les Temps Modernes”, potępi sowieckie imperium łagrów, a chwilę później otwarcie zaatakuje swojego przyjaciela w eseju „Sartre i ultrabolszewizm”. Dzieje owego sporu szczegółowo omawia prof. Jacek Migasiński, prezentując też najważniejsze teksty w debacie toczonej na łamach „Les Temps Modernes”.

Same piękne rzeczy. Wspomnienia – Hunter Biden
Premiera 19 maja 2021
tłumacz: Krzysztof Kurek

Książka, która ma szansę stać się jednym z najważniejszych tytułów literatury faktu 2021 roku. Wstrząsający pamiętnik Huntera Bidena – syna prezydenta Stanów Zjednoczonych – o stracie matki, siostry i ukochanego brata, rozpadzie małżeństwa, atakach administracji Trumpa a przede wszystkim o koszmarze uzależnienia i drodze do odrodzenia. Intensywne, szczere i porywające świadectwo.

Wojenka. O dzieciach, które dorosły bez ostrzeżenia – Magdalena Grzebałkowska
Premiera 19 maja 2021

Magdalena Grzebałkowska przedstawia poruszający obraz wojny widzianej oczami jej najmłodszych uczestników. To zaskakujące spojrzenie, równie odkrywcze jak to z książki „Wojna nie ma w sobie nic z kobiety” noblistki Swietłany Aleksijewicz. Grzebałkowska spotykała się ze swoimi bohaterami, ostatnimi świadkami tragedii II wojny, m.in. w Hiszpanii, Niemczech, Stanach Zjednoczonych, Polsce i na najodleglejszych krańcach Gułagu. Opowiada o dzieciach największych dygnitarzy III Rzeszy, małych amerykańskich Japończykach, którzy wojnę spędzili w obozach internowania, o potomkach wskazanych przez Stalina wrogów ludu i dzieciach ofiar Wojny Domowej w Hiszpanii, które w ZSRR znalazły raj.

 

1945. Wojna i pokój – Magdalena Grzebałkowska
Premiera 19 maja 2021

Nowe wydanie bestsellerowej książki Magdaleny Grzebałkowskiej nagrodzone Nike Czytelników i Nagrodą im. Teresy Torańskiej za najlepszą książkę reporterską roku.Reporterska opowieść o najbardziej dramatycznym roku XX stulecia.
Autorka wkracza na ziemie przez chwilę niczyje albo właśnie zagarnięte przez nową władzę, by przyjrzeć się z bliska losom ostatnich żyjących świadków tamtego czasu. Ludzi, którzy gonieni strachem próbowali się przedrzeć przez skuty lodem Zalew Wiślany (było ich pół miliona), przesiedleńców, którzy w swoich nowych domach zastawali jeszcze ich poprzednich właścicieli, wychowanków otwockiego domu dziecka dla ocalonych z Holocaustu, szabrowników, dla których wyzwolone tereny stały się gigantycznym sklepem Ikei, ludziom, którzy o włos wyprzedzili własną śmierć. Oddaje głos ofiarom, chociaż i katom poświęca sporo miejsca – zwłaszcza, kiedy może dzięki temu pokazać powojenne pomieszanie ról i losów.

 

Polki na Montparnassie – Sylwia Zientek
Premiera 26 maja 2021

W Warszawie i Krakowie nie tylko zabraniano im portretowania nagich modeli, ale nawet malowania obrazów historycznych. Ówcześni artyści – z Matejką na czele – uważali, że malarstwo jest wbrew naturze kobiety. Najodważniejsze wsiadały więc w pociąg do Paryża, gdzie malowały, ale i kochały, przeżywały życiowe dramaty i uniesienia, nierzadko przymierając głodem. Autorka dotarła do unikalnych, często nigdy niepublikowanych materiałów, na których oparła książkę. Jej tłem są niezwykle burzliwe czasy: od zaborów, przez trudy wojny 1914-1918, szaleństwo lat 20., niepokój lat 30., tragedię II wojny światowej.

 

Między światem a mną – Ta-Nehisi Coates
Premiera 26 maja 2021
tłumacz: Dariusz Żukowski

Co znaczy być ojcem, kiedy się wie, że nie można swojego dziecka ochronić? Gdy ceną życia we własnym kraju i na własnych ulicach, jest władza nad ciałem? Gdy każdego dnia przedstawiciele twojego rządu mogą bez żadnej przyczyny zabrać twojego syna i odebrać mu ciało: skazać je na ból, na poniżenie i wreszcie na śmierć? Co znaczy być ojcem, gdy ciało twojego dziecka jest ciałem czarnoskórego nastolatka, a twoim krajem są Stany Zjednoczone Ameryki?