1 sierpnia 2018

Premiery książkowe wrzesień-październik 2018

Udostępnij post

Wracamy do Was z ogromną ilością dobrego! Sprawdźcie, co szykujemy dla Was na piękną jesień. Każdy znajdzie coś dla siebie.

WRZESIEŃ

„Kamerdyner” Marek Klat, Paweł Paliński, Mirosław Piepka, Michał Pruski

premiera: 5 września

"Kamerdyner"

„Kamerdyner” to powieść jakiej w Polsce od lat nie było!

Świat, którego już nie ma. Zakazana miłość wciągnięta w wir wielkiej historii. Losy trzech narodów na przestrzeni pięciu dekad. Nieznana, drastyczna zbrodnia. „Kamerdyner” to powieść z rozmachem, ale też kameralnie wzruszająca. Marita – niemiecka panienka z dobrego domu. Mateusz – kaszubski chłopak, który po śmierci matki został przygarnięty przez matkę Marity. Ich miłość nie jest łatwa. Tak samo jak wielka historia, na której tle się rozegrała. Narastały konflikty między narodami, wybuchła zmieniająca kształt Europy I wojna światowa, Polacy mogli wreszcie świętować własną niepodległość, ale po krótkim czasie mieli znów ją stracić. Kim jestem? – to pytanie będzie dręczyć Mateusza Krolla przez całe życie. Polakiem, czy Niemcem? Synem koniuszego, czy jaśnie pana? Bratem pięknej Marity von Krauss, czy zakochanym w niej Kaszubem? Wraz z nadejściem września 1939 roku od odpowiedzi będzie zależało również jego życie.

Miłosna relacja Mateusza i Marity to opowieść niepodobna do innych, złożona, pełna trudnych wyborów, ulotnych nadziei i cierpienia. Ale też wierna faktom historycznym.

Film „Kamerdyner” w reż. Filipa Bajona w kinach od 21 września 2018.

Książka do zamówienia na kulturalnysklep.pl

„Rosyjska ruletka. Jak Putin zhackował Amerykę i wygrał wybory za Donalda Trumpa” Michael Isikoff, David Corn, tłumaczenie: Barbara Gadomska

premiera: 5 września

"Rosyjska ruletka"

Największy skandal między Kremlem i Białym Domem. Poznaj prawdę o tym, jak Trump został prezydentem

# 1 BESTSELLER NEW YORK TIMES

„Rosyjska ruletka” to, niczym współczesny „House of cards”, opowiedziana jak najlepszy kryminał wielowątkowa historia polityczna, szpiegowska, finansowa, dyplomatyczna i obyczajowa ukazująca jak amerykańska demokracja została zhackowana przez Moskwę w tajnej operacji, której celem było wsparcie Donalda Trumpa w uzyskaniu prezydentury. Autorzy prześledzili rosyjskie interesy Trumpa, i prześwietlili zaskakujące powiązania jego bliskich współpracowników. Zrekonstruowali śledztwa w sprawie rosyjskiego hakowania, w tym głośnego włamania do komputerów Krajowego Komitetu Partii Demokratycznej z 2015 roku, określanego jako nowa wersja Watergate, opisali aferę z mailami Clinton i szefa jej sztabu Podesty, ujawnili wstrząsające taktyki i statystyki dotyczące infiltracji amerykańskiego Internetu przez rosyjskie służby specjalne. Książka analizuje też skutki, jakie niesie ze sobą ten nowy rodzaj wojny na przyszłość. Jak bronić się w świecie, w którym fake newsy mogą stanowić „absolutny dynamit” zdolny wysadzić go w powietrze?

Książka do zamówienia na kulturalnysklep.pl

 

„Kapitalnie” Tomasz Sikora, Dorota Wodecka

premiera: 12 września

"Kapitalnie"

Ta książka to kapitalne spotkanie. Spotkanie z nietuzinkowym facetem, charyzmatycznym indywidualistą, magiem fotografii i jednym z jej najwybitniejszych twórców o światowej renomie. Z nieśpiesznych rozmów wyłania się arcyciekawy portret uznanego artysty, ale także swego rodzaju drogowskaz na dobre życie, bo… Życie to kapitalna rzecz jest. Ta książka, pełna empatii pochwała wolności, bezinteresowności i zachwytu nad światem przy wszystkich jego niedoskonałościach, jest tego dowodem.

Tomek Sikora – fotograf, autor kilkudziesięciu wystaw indywidualnych na całym świecie oraz 66 wydawnictw autorskich. Był wielokrotnie nagradzany za kreatywność w fotografii. Dwukrotnie wybrany fotografem reklamowym roku w Australii gdzie mieszkał przez wiele lat. Autor międzynarodowych kampanii reklamowych dla Hoteli Sheraton, Intercontinental, Singapore Airlines, Reebok. W 2002 roku powołał do życia, wraz z Andrzejem Świetlikiem, Galerię Bezdomną promującą w wielu krajach fotografię niezależną.

W 2009 roku ukazał się album „Tomek Sikora światłoczuły” zawierający kilkaset zdjęć oraz wiele anegdot.

Książka do zamówienia na kulturalnysklep.pl


„Odważna”
 Rose McGowan

premiera: 19 września

"Odważna" Rose McGowan

Hollywoodzka kariera Rose zaczęła się jak bajka: zaczepiona na ulicy niemal natychmiast została gwiazdą, wkroczyła na czerwone dywany Fabryki Snów jako nowy symbol seksu. I wtedy bajka zamieniła się w koszmar. „Zostałam sprzedana, żeby zapewnić publiczności przyjemność. Głęboko zaprogramowani mężczyźni (i kobiety) zarabiali pieniądze, sprzedając moje piersi, skórę, włosy, zdrowie, emocje, całe moje jestestwo” – mówi aktorka.

W swojej książce McGowan opisuje gwałt, jakiego dopuścił się na niej wpływowy producent filmowy, Harvey Weinstein. Publiczne ujawnienie prawdy zajęło jej 20 lat. „Hollywood działa jak mafia, jeśli chodzi o ochronę swoich ludzi” – tłumaczy. Aktorka jest jedną z pierwszych kobiet, które zdecydowały się oskarżyć Weinsteina o gwałt. Ich odwaga i głośne domaganie się sprawiedliwości zapoczątkowały falę akcji #METOO na całym świecie.

W 2017 roku „New York Times” poinformował, że Harvey Weinstein przez kilkadziesiąt lat molestował seksualnie aktorki, asystentki i inne pracownice swojej firmy. Obecnie o molestowanie oskarża Weinsteina ponad 80 kobiet. Wśród nich są między innymi: Angelina Jolie, Gwyneth Paltrow, Heather Graham, Kate Beckinsale i Lea Seydoux. Niedawno został aresztowany.

Rose McGowan – ur. 5 września 1973 we Florencji. Jej matka jest Francuzką, a ojciec Irlandczykiem. Jest drugim z szóstki dzieci. Dorastała we Włoszech, we wspólnocie Kult Dzieci Boga. Gdy miała 9 lat znalazła się w Oregon’ie, gdzie była „dziecięcym modelem”, skąd wyjechała do Kalifornii. Tam spotkała Gregga Araki, który dał jej rolę w niezależnym filmie „Doom Generation – Stracone pokolenie”. Dostała za nią nominację do Independent Spirit w kategorii najlepszy debiut aktorski. Najlepiej znana jest z roli Tatum w kultowym horrorze „Krzyk”. Zagrała w takich filmach jak: „Cukiereczek”, „Małpiszon” czy „Kibice do dzieła!”. W okresie 1998-2001 była zaręczona z kontrowersyjnym rockmanem – Marilynem Mansonem, ale zerwała zaręczyny, gdyż miała dość takiego życia. Jak później przyznała, opierało się ono głównie na zażywaniu narkotyków. W czerwcu 2001 dostała rolę Paige w serialu „Czarodziejki”, gdzie zastąpiła wyrzuconą z obsady Shannen Doherty. Rose na prawym ramieniu ma tatuaż w kształcie kobiety. W wolnych chwilach szydełkuje i pracuje w ogródku. Kolekcjonuje także pamiątki związane z Marleną Dietrich.

Książka do zamówienia na kulturalnysklep.pl

„Krzysztof Kieślowski. Zbliżenie” Katarzyna Surmiak-Domańska

premiera: 19 września

"Kieślowski. Zbliżenie"

Kieślowski zawsze osiągał swój cel. Nie było siły, która odwiodłaby go od realizacji zamierzenia. Wolał się zagłodzić, niż pójść do wojska. Do łódzkiej filmówki dostał się za trzecim razem, bo uparł się, że nie zrobi przykrości matce. Rzadko jednak, niemal nigdy, nie był zadowolony z tego, co osiągnął. Wciąż zadręczał się pytaniem, czy dobrze wybrał zawód.

„Kieślowski. Zbliżenie” to znacznie więcej niż biografia reżysera, twórcy m.in. „Przypadku”, „Dekalogu”, „Podwójnego życia Weroniki” i „Trzech kolorów”. To również pełen niuansów portret artysty, który mimo spektakularnego sukcesu zmagał się z widmem niespełnienia.

Z niezwykłą historią życia Krzysztofa Kieślowskiego, jego twórczością i jego legendą mierzy się Katarzyna Surmiak Domańska, reporterka, autorka m.in. głośnych książek „Mokradełko” i „Ku Klux Klan: Tu mieszka miłość”.

Książka do zamówienia na kulturalnysklep.pl

 

„Uratowane z Potopu” Marcin Jamkowski, Hubert Kowalski

premiera: 19 września

"Uratowane z Potopu"

Miecz koronacyjny polskiego króla leży na strychu zamku w Szwecji. Rękopisy Mikołaja Kopernika stoją na półkach w bibliotece w Uppsali. Jak do tego doszło, że w Sztokholmie są królewskie zbroje z polski, a w kościołach na szwedzkiej prowincji są polskie dzwony, ołtarze, chrzcielnice, ambony? Historia „Uratowanych z potopu” osnuta jest wokół trwającej cztery lata wyprawy na poszukiwanie skarbów. Zabytków, które szwedzcy żołnierze w XVII wieku zabrali z warszawskich rezydencji polskiego króla, włożyli na barki rzeczne i próbowali wywieźć do Szwecji. Jednak błędnie nawigowane jednostki wpadły na rzeczne głazy i zatonęły, a pamięć o wiezionych skarbach przybrała postać miejskiej legendy. Nikt nie wiedział gdzie bezcennego ładunku marmurów.

Autorzy książki – archeolog i historyk w osobie Huberta Kowalskiego oraz nurek i dziennikarz naukowy Marcin Jamkowski – rozpoczynają więc śledztwo. Ruszają do archiwów i pytają badaczy. Przeglądają listy króla Jana Kazimierza, księcia Radziwiłła i szwedzkiego feldmarszałka Wrangla. Pływają po rzece i sondują dno. Dostają nieoczekiwane podpowiedzi od stalinowskich biurokratów, zawodowych hydroakustyków i wiślanych nurków. Na końcu tej wyprawy, w której weźmie udział setka entuzjastów i wolontariuszy, z mętnego nurtu Wisły wyłaniają się zachwycające zabytki. Przy okazji pokazywania historii ich odnalezienia, autorzy opowiadają o mało znanych rozdziałach historii Europy.

Publikacji książki towarzyszy film dokumentalny „Uratowane z Potopu” w reżyserii Marcina Jamkowskiego i Konstantego Kulika.

Książka do zamówienia na kulturalnysklep.pl

 

„Teraźniejszy przeszły, przeszły teraźniejszy” Eugene Ionesco

premiera: 26 września

Eugene Ionesco (1909-94) – jeden z najważniejszych twórców XX wieku – zaskakiwał  wielokrotnie. Wielki mistrz teatru absurdu wciąż rozśmiesza nas do łez paplaniną bohaterów „Łysej śpiewaczki”, tłumacząc pułapki używania języka, wstrząsa śmiesznosmutnymi „Krzesłami” na parę staruszków, opisującymi sens ludzkiej kondycji i imponuje błyskotliwą diagnozą totalitaryzmu w „Nosorożcu”.

Nie mniej zaskakująca jest ta książeczka, rozmiarami odwrotnie proporcjonalna do bogactwa spostrzeżeń w ponadczasowych kwestiach. Przede wszystkim jest bardzo osobista: powstała z zapisków młodego Ionesco w czasie II wojny, uzupełnianych w latach sześćdziesiątych i później. Ów „dziennik intymny” zawiera wiele wątków autobiograficznych, w tym nieposkromionych traum, przeżytych, gdy ojciec, rumuński prawnik, opuścił matkę Francuzkę, a potem odebrał jej prawa rodzicielskie, przymusowo ściągając małego Eugene z Paryża do Rumunii i oddzielając go od siostry.

„Ojczyzna”, znienawidzona zarówno za sprawą ojca jak i panującej tam, totalitarnej władzy skłania Ionesco do bolesnych rozważań na temat natury totalitaryzmu, roli propagandy i mechanizmów władzy…zdumiewająco przystających do naszych współczesnych realiów. Nie mniej aktualne pozostają rozważania na temat kwestii żydowskiej: opowiedziawszy się w wojnie 1967 roku za Izraelem, autor „Lekcji” analizuje zarówno antysemityzm jak i stosunek samych Żydów do ich państwa.

Przeplatając wątki osobiste, literackie, publicystyczne i filozoficzne z aforystyką, prozą niemal poetycką i nieodparcie śmiesznymi, absurdalnymi „bajkami dla dzieci poniżej trzeciego roku życia”, widzi też Ionesco więcej niż niejeden pisarz science fiction…

Książka do zamówienia na kulturalnysklep.pl

PAŹDZIERNIK

„Wodecki. Tak mi wyszło” Kamil Bałuk, Wacław Krupiński

premiera: 3 października

"Wodecki. Tak mi wyszło"

Zbigniew czy Zbyszek?
Skrzypek klasyczny czy trębacz rozrywkowy?
Artysta estradowy czy muzyk awangardowy?

Zbigniew Wodecki miał dwa życiorysy. W pierwszym występował w filharmoniach jako skrzypcowy solista, podbijał Europę u boku Ewy Demarczyk, szalał w jazzowych improwizacjach i nagrywał piosenki, które wyprzedzały resztę polskiego popu przynajmniej o długość plerezy. W drugim uchodził za eleganckiego pana z telewizji, showmana w popularnych programach, muzyczną instytucję. Tyle że o tym pierwszym wszyscy na lata zapomnieli. Nawet on sam.

„Wodecki. Tak mi wyszło” to książka na dwa głosy: reporterska opowieść Kamila Bałuka o Zbyszku i przebojowym powrocie jego pierwszej płyty po niemal 40 latach od debiutu oraz historia Zbigniewa, którą Wodecki snuje w autobiograficznej rozmowie z Wacławem Krupińskim dosłownie na chwilę przed wybuchem Zbyszkomanii.
Czy Zbigniew mógł przypuszczać, że „powróci” jako Zbyszek? Czy Zbyszek w młodości planował zostać Zbigniewem? A może po prostu tak mu wyszło?

Książka do zamówienia na kulturalnysklep.pl

 

Ultra. Dobiegniesz dalej niż myślisz” Violetta Domarzadzka, Robert Zakrzewski

premiera: 3 października

Biegi ultra łączą w sobie dwie cechy: dystans powyżej maratonu i ciągłość wysiłku. Na biegu ultra nie ma noclegów ani przerw – biegniesz, aż dobiegniesz. Dla jednych to brzmi jak czyste szaleństwo dla innych jest prawdziwym wyzwaniem. Znajdą się też tacy, którzy podczas takich biegów wchodzą w stan medytacji pozwalający im odnaleźć siebie, w ciszy przyrody i w kontakcie z własnym ciałem. Niezależnie od tego, do której grupy należysz, jeśli kręci Cię bieganie, jeśli szukasz inspiracji i chcesz doskonalić swoje umiejętności, sięgnij po tę książkę!

„Ultra. Dobiegniesz dalej niż myslisz” to nowa propozycja Violetty Domaradzkiej i Roberta Zakrzewskiego – pary wegańskich ultra maratończyków, z biegami od 50 do 180 km na koncie. Autorzy projektu Run Vegan i twórcy Biegu Wegańskiego dzielą się swoją pasją do biegów ultra. Książka jest podzielona na 12 rozdziałów – miesięcy, z których każdy opisuje odrębny aspekt przygotowań i praktyki biegowej.

Książka do zamówienia na kulturalnysklep.pl

„Wyśpiewam Wam więcej” Urszula Dudziak

premiera: 17 października

Po znakomicie przyjętym książkowym debiucie Urszula Dudziak powraca z nową książką. „Wyśpiewam wam więcej” to porcja świetnych anegdot i inspirujących historii z życia fenomenalnej artystki, charyzmatycznej osobowości, elektryzującej kobiety.

Kto przeczytał „Wyśpiewam wam wszystko” i polubił wspomnienia Urszuli Dudziak za układ jazzowego koncertu życzeń, na pewno będzie miał apetyt na więcej. Czeka go niespodzianka, bo „Wyśpiewam wam więcej” to opowieść snuta w innym stylu i tempie, opowieść jak koronka, jak mówi o niej sama artystka. Z jej słów wyłania się portret silnej kobiety, znającej smak sukcesu, ale i porażki, z wielu nici-wątków powstaje wzór skomplikowany jak samo życie. Składa się nań kolejna porcja muzycznych wspomnień i zabawnych anegdot, refleksja nad codziennością i potężna dawka optymizmu. To właśnie optymizm (poza tenisem i jazzem, rzecz jasna) promuje autorka od pierwszej do ostatniej strony. I nie ma nic przeciwko temu, by tym razem powiedzieć nieco mniej o muzyce, a znacznie więcej o sobie.

Książka do zamówienia na kulturalnysklep.pl

„Sto lat! Jak w ostatnim stuleciu czciliśmy przywódców” Michał Ogórek

premiera: 17 października

Pojawienie się ich na świecie nie było przypadkowe i poprzedzały je znaki na ziemi i na niebie

Do czołówki polskich przywódców, otoczonych – zwykle okresowo i nietrwale – kultem i czcią w ostatnim stuleciu zakwalifikowali się: Józef Piłsudski, Edward Śmigły- Rydz, Bolesław Bierut, Władysław Gomułka, Edward Gierek, Wojciech Jaruzelski, Lech Wałęsa oraz Lech i Jarosław Kaczyński; dwaj ostatni spełniający to kryterium łącznie. Gdzieś w połowie drogi do pełnego kultu zatrzymali się i są w poczekalni – Aleksander Kwaśniewski oraz Donald Tusk, który, zdaje się, jeszcze może się załapać. Cześć oddawana Karolowi Wojtyle przekroczyła krajowe, a nawet ziemskie miary. Osoba papieża Jana Pawła II, jako należąca do Żywotów Świętych, nie została w niniejszej książce ujęta. Jedynie kandydaci do tego aspirujący.

Michał Ogórek, we właściwy sobie sposób, z przymrużeniem oka i humorem, przygląda się życiorysom przywódców narodu i naszym – Polek i Polaków – sympatiom, antypatiom, a w każdym razie fascynacjom w ich stronę skierowanym.

Książka do zamówienia na kulturalnysklep.pl

„Jeszcze dzień życia” Ryszard Kapuściński

premiera: 17 października

Ten kultowy reportaż to głos przeciw wszelkiej wojnie. Ryszard Kapuściński nazywał go swoją pierwszą prawdziwą książką

Wojnę domową w Angoli, tuż przed uzyskaniem przez ten kraj niepodległości 11 listopada 1975 r., reporter opisuje przez pryzmat doświadczeń indywidualnych swoich bohaterów i własnych. To książka bardzo osobista. Nie tyle o samej wojnie, ile o zagubieniu w chaosie, bezsensowności ponoszonych ofiar, niepewności jutra. „Były tam takie sytuacje, że człowiek właściwie wiedział, że nie będzie już żył. I każdego dnia mówiło się z ulgą: – O, jeszcze jeden dzień z życia mam za sobą, jeszcze jeden mnie czeka. Ale już nie więcej.” – pisze autor.

Gdy rozpoczęła się chaotyczna, bezwzględna walka, która przeraziła całą Europę, Kapuściński udał się do miejsca, z którego wszyscy uciekali z przerażeniem. Był tam w pewnym momencie jedynym korespondentem zagranicznym. Reporter miał świadomość, iż może to być podróż w jedną stronę, ale nie wyobrażał sobie, aby jej nie odbyć.

Równocześnie z wznowieniem książki do kin wchodzi polsko-hiszpański film pod tym samym tytułem, łączący techniki animacji i dokumentu. Reżyserzy szukają prawdy także poza książką mistrza, rozmawiając z ludźmi, których opisywał, prowadzą śledztwo na własną rękę.

FILM W KINACH OD 2 LISTOPADA

Książka do zamówienia na kulturalnysklep.pl

„Justyna. Blog drugi” Jacek Bocheński

premiera: 17 października

Jacek Bocheński to postać, o której uczą się studenci polonistyki. Rocznik 1926, pisarz i publicysta, autor m.in. głośnej „Trylogii rzymskiej”, założyciel podziemnego pisma „Zapis”, działacz Polskiego PEN Clubu, członek Rady Języka Polskiego. Lista jego osiągnięć jest tak długa, że Bocheński już dawno mógłby cieszyć się niekończącymi się wakacjami. Tymczasem w  wieku 83 lat zaczął pisać blog i robi to nieprzerwanie już prawie od dekady.

Pierwsza część jego internetowych zapisków pod nieoczywistym tytułem „Blog” ukazała się w 2016 roku.  Kolejna jako „Justyna. Blog drugi” wychodzi jesienią 2018 roku.

W jego książce jak w kolażu refleksje na temat faszyzmu przeplatają się z dialogami spod wiejskiego sklepu, wspomnienia z dzieciństwa następują po relacji z udziału w marszu kobiet, a przepowiednie na temat przyszłości Polski sąsiadują z opowieścią o kumkających żabach. Jest tu też miłość. Bo „Blog drugi” to nie luźne zapiski z internetowego dziennika dojrzałego pisarza, ale przede historia znajomości z tajemniczą Justyną.

Książka do zamówienia na kulturalnysklep.pl

 

„Zew padliny” Tomasz Samojlik, Adam Wajrak

premiera: 31 października

"Zew padliny" Adam Wajrak, Tomasz Samojlik

Trzecia część (po „Umarłym Lesie” i „Nieumarłym Lesie”) zabawnych i trzymających w napięciu przygód szeryfa dzięcioła trójpalczastego Triko i jego ptasiej ferajny – komiksowa opowieść z morałem, której westernowa akcja rozgrywa się w „Umarłym Lesie”, którego pierwowzorem jest Puszcza Białowieska.

W lesie pojawia się padlina… i zapanowuje ogromny chaos. Dzielny szeryf Triko próbuje opanować sytuację i prosi o pomoc zaskakujących sojuszników… W przerwach komiksowej opowieści anegdoty z leśnego życia opowiada Adam Wajrak ilustrując je swoimi zdjęciami. Dobra zabawa i nauka w jednym. Autorów – przyrodników, uwielbianych przez dzieci i rodziców znawców i miłośników Puszczy Białowieskiej przedstawiać nie trzeba.

Książka do zamówienia na kulturalnysklep.pl

 

Jacek Anna Bikont, Helena Łuczywo

premiera: 31 października

Koedycja: Wydawnictwo Czarne

Pierwsza biografia Jacka Kuronia.

Jacek Kuroń ma swój wielki udział w zbudowaniu niepodległej Polski co okupił ponad dziewięcioma latami więzienia. Czekała na niego Gaja, jego żona, jego wielka miłość. W młodości budował komunizm, w statecznym wieku – kapitalizm, i jedno i drugie uznając pod koniec życia za swój błąd. Z ducha socjalistą, żarliwie wierzył w ruchy społeczne, w oddolne skrzykiwanie się ludzi. Był postacią wyjątkowo barwną i wyjątkowo szlachetną co niekoniecznie musi iść w parze. O jego życiu ciasno splecionym z historią Polski opowiadają z przyjaźnią ale bez taryfy ulgowej Anna Bikont i Helena Łuczywo.

Książka do zamówienia na kulturalnysklep.pl

„Jej ciało i inne strony” Carmen Maria Machado

premiera: 31 października

Fantastyczne opowieści o okropnościach seksizmu. Najnowsze objawienie literackie z USA Na podstawie książki powstaje serial o horrorze bycia kobietą, zapowiadany przez producentów jako „feministyczny BLACK MIRROR

W 2018 roku New York Times umieścił debiutancki tom opowiadań Machado Her Body and Other Parties na prestiżowej liście „Nowa awangarda”,  jako jedną z 15 książek napisanych przez kobiety, które kształtują sposób, w jaki czytamy i piszemy fikcję w XXI wieku.

Żona odrzuca prośby męża o usunięcie zielonej wstążki z szyi. Kobieta opowiada o swoich seksualnych doświadczeniach, podczas gdy kataklizm pochłania ludzkość. Sprzedawca w centrum handlowym dokonuje przerażającego odkrycia w szwach sukienek na studniówkę. Gwałtowna utrata masy ciała, wywołana zabiegami chirurgicznymi, skutkuje niechcianym gościem w domu bohaterki.

Machado burzy granice między realizmem psychologicznym i science fiction, komedią i horrorem. Naginając prawa gatunków stwarza unikalny styl. Buduje zaskakujące historie o życiu kobiet, przemocy fizycznej i psychicznej, z jaką ciągle muszą się mierzyć.

Ta proza jest ziemska i nie z tego świata, klasyczna i seksowna, queerowa i uszczypliwa, komiczna i śmiertelnie poważna, przechodzi od przerażającej przemocy do najbardziej wykwintnych uczuć.

Carmen Machado jest pisarką i wykładowczynią the University of Pennsylvania, mieszka z żoną w Filadelfii. Jej eseje, opowiadania i teksty krytyczne publikowane są na łamach m. in. New Yorker,  New York TimesGrantaTin HouseVQRMcSweeney’s Quarterly Concern, The BelieverGuernicaBest American Science Fiction & Fantasy.

Książka do zamówienia na kulturalnysklep.pl