19 marca 2018

Premiery książkowe kwiecień-maj 2018

Udostępnij post

Sprawdźcie, jakie premiery książkowe przygotowaliśmy dla Was na początek wiosny:

Moja Arka Jan Turnau

premiera: 28 marca

"Moja Arka" Jan Turnau

 

Jan Turnau to jeden z najbardziej znanych świeckich głosicieli Ewangelii, ekumenista i biblista, słynny Jonasz z Arki Noego w „Gazecie Wyborczej”. Niniejszy tom to bogaty zbiór najcelniejszych i najciekawszych wpisów z jego bloga, prowadzonego już od 12 lat. Czytelnik znajdzie tu hasła swoistego alfabetu Turnaua, w liczbie ponad 150, które ułożone są alfabetycznie i stanowią pasjonujący przewodnik po współczesnym świecie wartości katolickich i ekumenicznych, których autor jest znawcą i krzewicielem.

Drugą część książki stanowią o dwa obszerne wywiady z ich autorem – Doroty Wodeckiej i Konrada Sawickiego, w których opisuje on swoją drogę życiową, od przedwojnia w rodzinnym majątku rodziców, przez okupacyjne dramaty i pierwszą pracę na rzecz PAX-u, po fascynującą przygodę intelektualną i obywatelską, jaką była długoletnia praca w miesięczniku „Więź” pod kierunkiem Tadeusza Mazowieckiego. Dzięki temu w „Mojej Arce” znaleźć można nie tylko autorskie interpretacje kwestii biblijnych i dotyczących codziennego praktykowania wiary katolickiej, ale i bogatą galerię słynnych postaci powojennego intelektualnego, religijnego i politycznego życia Polski – i to także od nieznanej strony anegdotycznej, bo poczucie humoru autora nie ustępuje jego wiedzy teologicznej.

Książka do zamówienia na kulturalnysklep.pl

Rowerem na szczyt. Trenuj z Majką Maja Włoszczowska, Karolina Oponowicz

premiera: 11 kwietnia

"Rowerem na szczyt. Trenuj z Majką" Maja Włoszczowska, Karolina Oponowicz

Ile waży twój rower? Czy czasem nie chce ci się iść na trening? Ile pączków zjadasz w tłusty czwartek? Jak dobrze kupić rower? Jaki kask jest najlepszy? Wreszcie: jak zostać mistrzem?
Te i wiele innych pytań Maja Włoszczowska regularnie słyszy od swoich kibiców, amatorów kolarstwa, a także ludzi, którzy po prostu lubią sport. Duża część z nich to młodzi ludzie i dzieci, dla których Maja jest wzorem i inspiracją.

Ta książka jest odpowiedzią na wszystkie pytania nurtujące jej fanów. W „Rowerem na szczyt” Maja Włoszczowska – mistrzyni świata i dwukrotna wicemistrzyni olimpijska w kolarstwie górskim, jedna z najpopularniejszych polskich sportsmenek zmienia się w przewodniczkę po świecie rowerów i profesjonalnego sportu. Oprowadza po nim czytelników okraszając tę opowieść anegdotami ze swojej biografii i kariery zawodniczej. Opowiada o sprzęcie, swoich treningach, diecie, regeneracji, zwycięstwach i porażkach, dyscyplinach rowerowych, konkurentach i przyjaciołach ze świata kolarskiego oraz wielu wielu innych sprawach, które zainteresują nie tylko kolarzy, ale też rowerzystów i wszystkich tych, którzy żyją aktywnie.

Książkę wzbogacają liczne zdjęcia i infografiki, pokazujące np. z czego z składa się rower, jak wygląda trasa wyścigu olimpijskiego, co ma w środku kolarski „pampers”, jakie mięśnie pracują w ciele kolarza. Ta pozycja zachwyci zarówno miłośników kolarstwa, jak i amatorów jazdy rowerowej. To doskonała pozycja dla całych rodzin, będąc inspiracją do wspólnego aktywnego spędzania czasu na łonie natury.

Książka do zamówienia na kulturalnysklep.pl

Skazany na góry Denis Urubko (wydanie II, uzupełnione), tłumaczenie: praca zbiorowa

premiera: 4 kwietnia

"Skazany na góry" Denis Urubko

Denis Urubko – rosyjski wspinacz, zdobywca Korony Himalajów. Pierwszy wspinacz, który sięgnął szczytów 14 ośmiotysięczników świata w ciągu 9 lat. Zdobył je nie korzystając z butli tlenowych. Prywatnie z zawodu jest dziennikarzem, był żołnierzem, a także filmowcem. W 2015 roku uzyskał polskie obywatelstwo. W 2018 roku, podczas polskiej zimowej wyprawy na K2, brał udział w brawurowej akcji ratowniczej na Nanga Parbat – razem z Adamem Bieleckim w rekordowym czasie 8 godzin, w ekstremalnych warunkach, uratował francuzkę Elizabeth Revol.

„Skazany na góry” to pisana samodzielnie (co rzadko się zdarza w przypadku himalaistów) przez bohatera i tym samym urzekająco osobista i szczera opowieść o jego drodze na światową scenę alpinizmu a także o jego indywidualnej filozofii wspinania i życia w ogóle.

„Ważne jest, żeby w czasie posiłku wstać od stołu nieco głodnym. Czasem ludzie próbują mieć satysfakcję z życia tak dużą jak tylko mogą. A ja się tego boję”

Książka do zamówienia na kulturalnysklep.pl

Moja najdroższa Gabriel Tallent, tłumaczenie: Dariusz Żukowski

premiera: 18 kwietnia

"Moja najdroższa" Gabriel Tallent

Bestseller NEW YORK TIMESA

Historia o okrucieństwie wyrządzanym z miłości. I ocaleniu.

Najważniejsza książka 2017 roku według „Washington Post”, „USA Today”, „New York Timesa”, „Business Insider” oraz Amazon.com i National Public Radio.

Turtle Alveston ma czternaście lat i problemy z czytaniem. Potrafi za to świetnie strzelać, posługiwać się nożem i przez wiele dni wędrować po lesie, żywiąc się tym co upoluje. W zapuszczonym domu w środku lasu wychowuje ją apodyktyczny ojciec, który wierzy, że ludzkość znajduje się na krawędzi katastrofy. Chory z miłości, izoluje córkę od otoczenia, całkowicie kontroluje jej życie, znęca się nad nią psychicznie i fizycznie. Ale Turtle wciąż pozostaje dla niego ukochaną córeczką. Jego najdroższą własnością.
Dziewczyna nie jest jednak bezbronną ofiarą. Żeby wyzwolić się spod władzy ojca-potwora, wykorzysta przeciwko niemu wszystko, czego on sam ją nauczył.

Książka do zamówienia na kulturalnysklep.pl

Rzeź na Tarlabasi. Opowieść o nowej Turcji Thomas Orchowski

premiera: 18 kwietnia

"Rzeź na Tarlabasi. Opowieść o nowej Turcji" Thomas Orchowski

Jedna dzielnica Stabułu i cała historia współczesnej Turcji.

Tu umierał Mickiewicz i tu obok siebie przez stulecia żyli w zgodzie Turcy, Grecy, Francuzi, Włosi… Tarlabasi było wizytówką barwnej, wielokulturowej Turcji. Dziś wizytę tam odradza wielu Stambulczyków. „Po co? Przecież tam nic nie ma, to niebezpieczne miejsce”.  Adres tutaj to świadectwo życiowej porażki. Ale Thomas Orchowski właśnie tutaj odnajduje wszystkie klucze, dzięki którym można zrozumieć kraj, który stał się jednym z najważniejszych punktów zapalnych współczesnego świata.

Książka do zamówienia na kulturalnysklep.pl

Mordobicie. Wojna superbohaterów. Marvel Kontra DC Reed Tucker, tłumaczenie: Krzysztof Kurek

premiera: 18 kwietnia

"Mordobicie" Reed Tucker

Pierwsza książka o kulisach rywalizacji dwóch gigantów – największych na świecie producentów komiksów – Marvela i DC.

Tytani świata komiksów, niczym Cola i Pepsi, od ponad 50 lat prowadzą nieustającą wojnę o dominację. Stawką w tej bezpardonowej, często wyniszczającej walce są nie tylko wyniki sprzedaży, ale również wpływ na kulturę masową oraz serca milionów fanów na całym świecie.

DC rozpoczęło modę na superbohaterów tworząc w 1938 roku Supermana a zaraz po nim Batmana i Wonder Woman. Komiksy o Wielkiej Trójcy sprzedawały się w milionach egzemplarzy rocznie i ukształtowały wyobraźnię całego pokolenia… siedmiolatków. Bo dopóki do gry w latach 60. nie wszedł mało znany wydawca, niejaki Marvel, komiksy były zajęciem niegodnym dorosłych, a nawet młodzieży. Odtąd wszystko się zmieniło: DC reprezentowało Amerykę Eisenhowera, Marvelowi było bliżej do Kennedy’ego. Marvel był młodszy, modniejszy i prawdopodobnie spał z twoją dziewczyną. Ale to DC miało najsłynniejszych herosów. Wojna wisiała w powietrzu. W kolejnych latach Marvel stworzył Avengers, Hulka, Spider-Mana, X-Men i Iron Mana. „Marvel czy DC?” stało się dla fanów pytaniem tożsamościowym.

„Mordobicie” to szczera i dogłębna opowieść o tej niesamowitej korporacyjnej rywalizacji. To również emocjonująca historia ludzi, którzy komiksowym superbohaterom poświęcili kawał życia. Jak rozpoczęła się kariera Stana Lee, legendarnego twórcy komiksów i szefa wydawnictwa Marvel? Dlaczego Lee po 60 latach zmienił front i przeszedł do DC? W jaki sposób firmy podbierały sobie najlepszych rysowników, scenarzystów i inkerów? Jak wykradały sobie pomysły? Który pomysł konkurencji zainspirował X-Men? Na czym polegała Eksplozja DC z 1978 roku? Jak wyglądały burzliwe prace nad epokowym „Superman vs. The Amazing Spider-Man” – pierwszym komiksem, w którym tytułowi bohaterowie dali sobie po gębach?

„Mordobicie” przynosi setki frapujących pytań i równie wiele zaskakujących odpowiedzi! A wszystko to opatrzone smakowitymi wypowiedziami twórców – zarówno tych najgłośniejszych, jak i bohaterów drugiego planu.

Marvel i DC toczą swój odwieczny bój po dziś dzień, niczym Batman i Joker, Loki i Thor, Profesor X i Magneto. Tymczasem superherosi z obu światów stali się globalnymi ikonami wartymi miliardy, więc stawka jest wyższa niż kiedykolwiek.

Książka do zamówienia na kulturalnysklep.pl

Jak dobrze żyć z cukrzycą Opracowanie zbiorowe

premiera: 18 kwietnia

3 miliony Polaków choruje na cukrzycę, z czego milion jeszcze o tym nie wie.

43% Polaków ma w rodzinie osoby chore na cukrzycę .

Co 5 sekund diagnozuje się na świecie cukrzycę u kolejnej osoby.

Cukrzyca jest obecnie najczęstszą chorobą przewlekłą w młodym wieku. Jest ona ściśle związana ze stylem życia. Dietę oraz aktywność fizyczną można zatem potraktować jako element terapii. A to oznacza, że bardzo wiele od nas zależy.  A przede wszystkim zależy od tego, co robimy z informacją, że zachorowaliśmy.

Czy da się dobrze żyć z cukrzycą? Oczywiście!

Niniejsza książka podpowiada jak o to zadbać na różnych życiowych płaszczyznach. Wyjaśnia: dlaczego chorujemy? Tłumaczy różne aspekty leczenia i wyjaśnia, jak chronić organizm. Doradza w sprawie diety. Podpowiada jak radzić sobie psychicznie w walce z chorobą oraz podsuwa wiele informacji praktycznych z zakresu praw pacjenta.

Książka do zamówienia na kulturalnysklep.pl

Dodaj do znajomych Zuzanna Łapicka

Premiera: maj

"Dodaj do znajomych" Zuzanna Łapicka

Życie Zuzanny Łapickiej, córki Andrzeja Łapickiego, byłej żony Daniela Olbrychskiego, to idealny materiał na scenariusz serialu z życia tzw. wyższych sfer artystycznych, nie tylko Polski.

W swej książce Łapicka kreśli portrety kilkudziesięciu intrygujących postaci, które spotkała, choćby Krzysztofa Kieślowskiego i Andrzeja Żuławskiego, ale równie ważny, jak one same, jest sposób, w jaki na nie patrzy: przenikliwie i dowcipnie.

Łapicka pisze także o Agnieszce Osieckiej i Jeremim Przyborze, o Federico Fellinim, spotkanym w Cinecittà, Janie Pawle II, odwiedzanym w Watykanie, o Andrzeju Wajdzie, Krystynie Jandzie i Joannie Szczepkowskiej, Gustawie Holoubku i Tadeuszu Łomnickim, Elżbiecie Czyżewskiej i Jerzym Skolimowskim, Stanisławie Dygacie i Tadeuszu Konwickim, o emigracyjnym Paryżu z lat 80. i Warszawie, której już dziś nie ma. Janusz Głowacki zawsze powtarzał Łapickiej: – Powinnaś pisać. Wreszcie go posłuchała.

Pokochawszy Lucyna Kirwil, Jerzy Bralczyk, Karolina Oponowicz

Premiera: 9 maja

"Pokochawszy" Jerzy Bralczyk, Lucyna Kirwil

Jerzy Bralczyk i Lucyna Kirwil. Językoznawca i psycholożka. Mąż i żona. Od poważnej, czasem całkiem niepoważnej, czasem spokojnej, czasem pełnej emocji, zawsze błyskotliwej i nigdy nudnej.

W książce „Pokochawszy” w rozmowie z Karoliną Oponowicz dyskutują o wszystkim tym, co z miłością związane: romantycznych wyznaniach, zakochaniu i odkochaniu, seksie, kłótniach, listach miłosnych, czułych słowach, kiczu, rozstaniach i miłości dojrzałej. Patrzą na sprawy a to pod kątem języka, a to emocji.

A ponieważ te perspektywy nie zawsze się pokrywają, w ich wymianie zdań pomiędzy nimi nie brakuje ognia. Przy okazji Jerzy Bralczyk i Lucyną Kirwil opowiadają swoją historię miłosną, wspominają początki związku, najbardziej burzliwe kłótnie, językowe nieporozumienia, czy małżeńskie rytuały.

Czy mówienie, że miłość jest jak róża to kicz? Jaka jest najpiękniejsza w literaturze scena oświadczyn? Co zrobić, żeby miłość trwała wiecznie? Dlaczego tyle seksualnych określeń ma związek z ptactwem? Jak się dobrze kłócić? Kiedy w łóżku rozmawiać, a kiedy milczeć? Czy profesor Bralczyk ogląda komedie romantyczne? Kto komu dał czarną polewkę? Dlaczego Lucyna Kirwil nie zwraca się do męża „Juruś”? To tylko kilka z pytań, na które odpowiedź pojawia się w książce „Pokochawszy”.

Audyt Jacek Hugo-Bader

Premiera: 9 maja

Koedycja z Wydawnictwem Czarne

"Audyt" Jacek Hugo Bader

Druga część reporterskiej trylogii zapoczątkowanej książką „Skucha”

Janoszowie okazali się pospolitymi kryminalistami, Stefan to sam wierzchołek grypsery, „Fala” jest uważany za jednego z najgroźniejszych, a Simon to taki przestępca, jakich grywał Alain Delon – od sympatii do niego nie sposób się uwolnić. Wiesława Piszczyk nie miała takiego uroku, a porywając dziecko, uważała,

że wymierza sprawiedliwość. Andrzeja Hermonowicza napadła niedźwiedzica, Sławek Sztejter założył się o litra, że przebiegnie maraton, a Grzesiek Galasiński stracił twarz – dosłownie.

Piotr pił spirytus salicylowy, autowidol, denaturat, lustrol, lazurol, topaz, kryształ, krople na serce, krople żołądkowe i na wątrobę, wdychał też klej. Do dnia, gdy przypadkowa znajoma zabrała go na nabożeństwo. Od tamtej pory nie wziął alkoholu do ust.

Piotr R., twórca anarchistycznego Ludowego Frontu Wyzwolenia, w latach 90. dokonał w Polsce kilku zamachów terrorystycznych, teraz oddałby życie za pączka z konfiturą. Od lat na oddziale psychiatrycznym.

Jacek Hugo-Bader znów rusza w Polskę, wraca do spraw, wydarzeń i miejsc sprzed dwudziestu, trzydziestu lat. Spotyka się z bohaterami reportaży, które trafiały na pierwsze strony „Gazety Wyborczej”. Bandyci, menele, nawróceni, wsiowi i wybrani – twarz współczesnej Polski, od której tak łatwo się odwrócić.

Reporter odkrywa, że jego teksty sprzed lat ciąg dalszy mają lepszy niż początek.

Nienasycony. Robert Lewandowski Paweł Wilkowicz

Premiera: 9 maja

"Nienasycony. Robert Lewandowski" Paweł Wilkowicz

Nowe, zaktualizowane wydanie bestsellerowej biografii jednego z największych fenomenów współczesnego futbolu.  

Jakimi rodzicami są Robert i Ania Lewandowscy? Co w ich życiu zmieniły narodziny Klary? Z jakimi problemami musiał mierzyć się Robert podczas Euro 2016? Jak przygotowuje się do Mistrzostw Świata w Rosji? Dlaczego w tym roku zakończył 10-letnią współpracę ze swoim dotychczasowym menedżerem, kto go będzie dalej reprezentował i jak dalej planuje swoją karierę? Tego wszystkiego można się dowiedzieć z nowych wątków zaktualizowanej książki Pawła Wilkowicza “Nienasycony. Robert Lewandowski”.

Paweł Wilkowicz ponownie spotkał się z Robertem i Anią Lewandowskimi, gronem ich najbliższych współpracowników i przyjaciół oraz kolegami Roberta z boiska, by uzupełnić historię Lewandowskiego o wydarzenia z jego życia i kariery z ostatnich dwóch lat. Książka to pozycja obowiązkowa nie tylko dla fanów Roberta Lewandowskiego, ale także dla wszystkich, którzy będą kibicować Reprezentacji Polski w Mistrzostwach Świata 2018!

Najważniejszy mecz Kremla Roman Imielski, Radosław Leniarski

premiera: 9 maja

"Najważniejszy mecz Kremla" Roman Imielski, Radosław Leniarski

Unikalne spojrzenie na Rosję, poprzez pryzmat przygotowań do Mundialu.

Dla Rosji to jeden z najczarniejszych momentów od końca Zimnej Wojny. Putin i jego „kamanda” grają mecz ze światem, ale i z samymi sobą. Grają twardo i brutalnie faulują rywali: zagarniają Krym, atakują Donbas, strzelają w plecy przeciwnikowi politycznemu, szprycują swoich sportowców, kryją doping za łapówki, podsyłają gaz bojowy byłemu oficerowi wywiadu i jego córce.

Tak wygląda pierwsza połowa meczu. Co będzie się działo w drugiej? Wynik wciąż  jest niepewny.

Dla Rosji to jeden z najczarniejszych momentów od końca Zimnej Wojny. Putin i jego „kamanda” grają mecz ze światem, ale i z samymi sobą. Grają twardo i brutalnie faulują rywali: zagarniają Krym, atakują Donbas, strzelają w plecy przeciwnikowi politycznemu, szprycują swoich sportowców, kryją doping za łapówki, podsyłają gaz bojowy byłemu oficerowi wywiadu i jego córce. Tak wygląda pierwsza połowa meczu. Co będzie się działo w drugiej? Wynik wciąż  jest niepewny.

Najważniejszy mecz Kremla to reportaż o Rosji widzianej poprzez pryzmat przygotowań do Mundialu,  o Rosji, w której wielkie imprezy sportowe służą prawie wyłącznie do celów propagandowych.

Ferma blond Piotr Adamczyk

Premiera: 23 maja /przedpremiera na Warszawskich Targach Książki/

"Ferma blond" Piotr Adamczyk

Nowa powieść autora „Domu tęsknot” to sensacyjna polsko-niemiecka rodzinna epopeja, z wielką miłością, polityką, sztuką, zdradą i tajemnicą w tle, rozgrywająca się głównie w nazistowskich Niemczech.

Charlotte, przedwojenna Berlinianka i córka znanego antykwariusza, zakochuje się w Adolfie Zieglerze, znacznie od niej starszym malarzu i kobieciarzu, protegowanym Hitlera malującym akty „prawdziwych, niemieckich kobiet”. Wkrótce, pod pretekstem pozowania, staje się jego kochanką, odrzucając zaloty Kristiana. Doroślejący, wciąż zakochany w Charlotte chłopak zaczyna pracę w urzędzie bezpieczeństwa, w tzw. białym wywiadzie szukającym „haków” na znane niemieckie osobistości.

Losy bohaterów osobliwego trójkąta splotą się wielokrotnie m.in. w czasie wojny w słynnym „salonie Kitty” – ekskluzywnym burdelu, w którym specjalnie przeszkolone dziewczyny wydobywały informacje ze swych wysoko postawionych klientów… Kristian zostanie przeniesiony do Łodzi, do oddziału Głównego Urzędu Rasy i Osadnictwa SS, obok którego placówka Lebensbornu porywała blondwłose dzieci, by je germanizować. Również do Łodzi po latach skieruje się syn Charlotte, któremu, jak się okaże, ktoś ukradł życiorys

Powieść Adamczyka to nie tylko świetna, trzymająca w napięciu rozrywka ale także . doskonały kryminał historyczny, pełen prawdziwych postaci, zdumiewających ciekawostek  i plastycznych opisów znanych zdarzeń, w które uwikłani są bohaterowie. Czytelnik nie może też pozbyć się wrażenia, że w swojej wymowie jest to boleśnie aktualna opowieść o  ogromnych nadużyciach władzy, tłumaczącej się, że została wybrana w demokratycznych wyborach…

Ambaras Tomasz Samojlik, Ilustracje: Elżbieta Wasiuczyńska

Wiek: 7+

Premiera: 23 maja /przedpremiera na Warszawskich Targach Książki/

"Ambaras" Tomasz Samojlik

W wilczej norze przychodzą na świat trzy szczeniaki. Jeden z nich, obdarowany kłopotliwym imieniem Ambaras, jest mniejszy i słabszy od braci z watahy. Wilczkami przez większość czasu opiekuje się piastun, stary wilk nazywany Kulawcem. Ambaras radzi sobie z treningami łowieckimi pod surowym okiem Kulawca tylko dzięki sprytowi i łutowi szczęścia. Ma też dwie, skrzętnie skrywane tajemnice. Po pierwsze, od urodzenia nie czuje żadnych zapachów, co dla wilka jest katastrofą..Po drugie zaś – jako jedyny spośród wszystkich wilków rozumie ludzką mowę..Ten niezwykły dar oraz wielkie serce sprawią, że Ambaras pospieszy na pomoc zagubionej w lesie dziewczynce i..sam wpadnie we wnyki. Nie będziemy zdradzać co się wydarzy dalej, powiemy tylko, że „Ambaras” to piękna, chwytająca za serce i napisana wartkim językiem opowieść o przyjaźni, bohaterstwie, odwiecznym strachu ludzi przed wilkami oraz wilków przed ludźmi a także o tym, jak mądra współpraca wilka z człowiekiem może ocalić wilcze i ludzkie życie. To również niezwykła bajka o byciu innym i o niespodziewanej szansie, jaka się dzięki temu pojawia.