6 czerwca 2018

Premiera książki "Najlepsi. Kowboje, którzy polecieli w kosmos" Toma Wolfe'a

Najlepsi. Kowboje, którzy polecieli w kosmos to opowieść o powstaniu NASA i początkach programów kosmicznych, a także o pilotach, którzy mieli w sobie graniczący z szaleństwem głód bycia najlepszymi. To także opowieść o kraju kowbojów, w którym marzenia pozwalały sięgnąć gwiazd!

Udostępnij post

Książka, która zdaniem Mariusza Szczygła warta jest złamania siódmego przykazania. Już nie musisz jej kraść! Tom Wolfe, Najlepsi. Kowboje, którzy polecieli w kosmos – premiera nowego wydania 6 czerwca.

Najlepsi. Kowboje, którzy polecieli w kosmos Toma Wolfe to książka, która zrewolucjonizowała amerykański reportaż i zarazem lektura obowiązkowa dla wielbicieli literatury non-fiction. Oryginalnie wydana pod tytułem The Right Stuff (1979 r.) otrzymała nagrodę dla najlepszej  publikacji non-fiction. Dla miłośników kosmosu i astronautyki szybko stała się pozycja kultową. Opowiada o początkach NASA, lotach eksperymentalnych i pierwszych astronautach. Zaledwie 4 lata po publikacji na ekrany kin trafiła jej adaptacja. W Polsce książka po raz pierwszy pojawiła się w 1993 roku pod tytułem S-kadra.

W 1979 r. Tom Wolfe wydał „The Right Stuff” o pilotach pierwszych amerykańskich statków kosmicznych – książkę tak ambitną, że otrzymujemy nawet opis lewatywy u astronautów, i muszę przyznać, że jest to lewatywa olśniewająca (książkę kupić, a jak nie jest dostępna, ukraść!)Mariusz Szczygieł, Książki. Magazyn do czytania.

Najlepsi. Kowboje, którzy polecieli w kosmosNajlepsi. Kowboje, którzy polecieli w kosmos to opowieść o powstaniu NASA i początkach programów kosmicznych, a także o pilotach, którzy mieli w sobie graniczący z szaleństwem głód bycia najlepszymi. To także opowieść o kraju kowbojów, w którym marzenia pozwalały sięgnąć gwiazd!

Kiedy Rosjanie w październiku 1957 roku wprowadzili na orbitę Sputnika 1, pierwszego sztucznego satelitę, w USA wybuchła panika. Amerykanie sądzili, że następnym krokiem ZSRR będzie wystrzelenie w kosmos platform orbitalnych, z których Sowieci zaczną zrzucać na przeciwników bomby wodorowe. Rozpoczął się wyścig kosmiczny i żeby wyjść na prowadzenie, Stany Zjednoczone musiały wystrzelić na orbitę człowieka, a potem bezpiecznie sprowadzić go na Ziemię.

Bohaterami książki są takie legendy jak Chuck Yeager, Joe Walker, Alan Shepard, Gus Grissom, czy John Glenn. Różniło ich niemal wszystko: od pochodzenia po charaktery, ale łączyła miłość do latania, brawura i przynależność do elitarnego bractwa Błękitnych Rycerzy.

Malcolm Scott Carpenter (1 V 1925 – 10 X 2013) – komandor Marynarki Stanów Zjednoczonych, pilot doświadczalny i inżynier. Jeden z siedmiu uczestników programu Merkury. Drugi Amerykanin wysłany na orbitę Ziemi (pierwszym był John Glenn) i czwarty w kosmosie.

Leroy Gordon „Gordo” Cooper Jr. (6 III 1927 – 4 X 2004) – pułkownik Sił Powietrznych Stanów Zjednoczonych, pilot doświadczalny i inżynier. Pilotował najdłuższy i ostatni lot w projekcie Merkury w 1963 roku. Był pierwszym Amerykaninem, który spał w kosmosie podczas tego 34-godzinnego lotu, i ostatnim astronautą wysłanym na orbitę na samotną misję.

John Glenn (18 VII 1921 – 8 XII 2016) – amerykański lotnik, astronauta i polityk. Był senatorem w latach 1974-1999. W 1962 roku został pierwszym Amerykaninem wysłanym na orbitę Ziemi, okrążył ją trzykrotnie. Jeden z Siódemki Merkurego.

Virgil Ivan „Gus” Grissom (3 III 1926 – 27 I 1967) – jeden z siedmiu uczestników projektu kosmicznego Merkury, podpułkownik Sił Powietrznych Stanów Zjednoczonych, pilot doświadczalny i inżynier. Drugi Amerykanin w kosmosie i pierwszy członek Korpusu Astronautów NASA, który odbył dwa loty w kosmos. Zginął podczas misji Apollo I.

Walter Marty „Wally” Schirra Jr. (12 III 1923 – 3 III 2007) – kapitan Marynarki Stanów Zjednoczonych, astronauta. Jeden z Siódemki Merkurego – po raz pierwszy znalazł się kosmosie 3. października 1962 roku. Podczas lotu trwającego 9 godzin, 13 minut i 11 sekund 6-krotnie okrążył Ziemię. 

Alan Bartlett Shepard Jr. (18 XI 1923 – 21 VII 1998) – pilot doświadczalny, kontradmirał marynarki wojennej Stanów Zjednoczonych i biznesmen. Pierwszy amerykański astronauta – w ramach programu Merkury, 5 maja 1961 roku rakieta Redstone wyniosła pojazd „Freedom 7″ z Shepardem na pokładzie na suborbitalną wysokość 187,4 km.

Donald Kent „Deke” Slayton (1 III 1924 – 13 VI 1993) – major Sił Powietrznych Stanów Zjednoczonych. Był pilotem w czasie II wojny światowej, a później inżynierem i pilotem doświadczalnym wybranym do projektu Merkury. Swój pierwszy i zarazem jedyny lot w kosmos odbył w 1975 roku . w ramach projektu Sojuz-Apollo.

Joseph Albert „Joe” Walker (20 II 1921 – 8 VI 1966) – amerykański pilot wojskowy i doświadczalny, kapitan Sił Powietrznych Stanów Zjednoczonych. W 1963 roku jako pierwszy osiągnął wysokość suborbitalną samolotem doświadczalnym North American X-15. Pierwszy człowiek, który dwukrotnie znalazł się w kosmosie. Zginął w katastrofie lotniczej 8 czerwca 1966 roku.

Charles Elwood „Chuck” Yeager (ur. 13 II 1923) – generał dywizji Sił Powietrznych Stanów Zjednoczonych. As myśliwski z czasów II wojny światowej, a w późniejszym okresie pilot doświadczalny. Był pierwszym człowiekiem, który, lecąc eksperymentalnym samolotem X1, przekroczył barierę dźwięku.

O KSIĄŻCE

Adrenalina, testosteron i codzienne przesuwanie granic możliwości – to wszystko pojawia się w dynamicznie opisanej historii amerykańskich pilotów doświadczalnych i pierwszych astronautów. Pozycja do pochłonięcia w jeden wieczór. Polecam! – Radek Kosarzycki, Pulskosmosu.pl

Najlepsi to nie tylko fantastycznie napisany dokument o odwadze, ryzyku i chłodnej kalkulacji, ale też zapis epoki wypraw, za którymi tęsknimy od ponad 40 lat. Książka Toma Wolfe jest inspiracją dla współczesnych astronautów i mam nadzieję, że ci, którzy przeczytają ją teraz, za kilkanaście lat staną znowu na Księżycu, a potem na Marsie. Bo to opowieść, która naprawdę potrafi motywować. – Piotr Stanisławski, Crazynauka.pl

Ta książka stała się inspiracją dla kolejnych pokoleń astronautów, m.in. dla Mike’a Massimino – który brał udział w misjach naprawczych teleskopu Hubble’a oraz  Scotta Kelly’ego – najdłużej przebywającego w kosmosie Amerykanina. Historia pilotów oblatywaczy i pierwszych astronautów to pozycja obowiązkowa dla fanów lotów kosmicznych! – Karol Wójcicki – popularyzator astronomii, autor bloga „Z głową w gwiazdach”.

O AUTORZE

Tom Wolfe (2 III 1931 -14 V 2018) – czołowy amerykański reporter, twórca Nowego Dziennikarstwa idei opartej na stosowaniu technik literackich w reportażach i esejach, latami czekał na literacką opowieść o tych pierwszych astronautach oraz ich żonach – ludziach, którzy jak żadni inni wcielali ducha swoich czasów. Wreszcie napisał ją sam. Prawie 30 lat od premiery jego książka wciąż pozostaje najbardziej klasyczną pozycją amerykańskiego reportażu.

 

ZAMÓW KSIĄŻKĘ