13 marca 2019

Premiera książki „Jajko”

Fascynujące sekrety jajka

Udostępnij post

Britta Teckentrup
Jajko
Tłum. Hanna Bartoszewicz
Premiera 13 marca

Jajko – cud natury

Jajko zawsze odgrywało w kulturze niezwykle ważną rolę. Od zarania dziejów fascynowało ludzi. A że daje początek życiu, pojawia się w pradawnych mitach i religiach całego świata. Ze swym idealnym kształtem, gładką powierzchnią i wspaniałymi barwami jest być może najdoskonalszym przedmiotem, jaki istnieje we wszechświecie.

Jajko nie przestaje fascynować

Czy wiesz, że jajko nie pęknie, jeśli ściśniesz je w dłoni i wytrzyma ciężar nawet grubej książki? Czy wiesz, że kiedyś jajka były gratką dla kolekcjonerów, a dziś są przedmiotem badań oologów? Dlaczego wróble znoszą jajka w szarobrązowe ciapki, a kosy w brązowe kropki? Kto jest mistrzem kamuflażu, a kto znosił największe na świecie jaja? Ta wyjątkowa książka odkryje przed tobą fascynujący świat jajka, jednego z najlepiej zaprojektowanych obiektów natury.

Wyróżnienie Bologna Ragazzi Award

Urzekające ilustracje Britty Teckentrup wraz z krótkimi, pięknie wykonanymi tekstami doceniło jury międzynarodowego konkursu Bologna Ragazzi Award, przyznając książce Wyróżnienie w kategorii non-fiction.

Ta książka jest wyjątkowa ze względu na sposób, w jaki przedstawia pojedynczy przedmiot nie-fikcyjny: jajko. Urzekające ilustracje przedstawiają różne rodzaje jaj – nawet jaja Fabergé – ich różne wzory, kolory, tekstury, środowiska i materiały. Wraz z krótkimi, pięknie wykonanymi tekstami czytelnik otrzymuje mnóstwo naukowych i kulturowych informacji na temat cech fizycznych i symboliki jednego z najlepiej zaprojektowanych obiektów Natury.
Jury Bologna Ragazzi Award

 

Zapraszamy na warsztat wokół książki

16 marca (sobota) godz. 11 Jajko: premiera książki w Kluboksięgarni dziecięcej Badet

30 marca (sobota) godz. 13, „O jajkach w przyszłości – warsztaty dla dzieci” w ramach wydarzenia Niech żyje papier! Ilustracja, Sala Kameralna (poziom -1), Państwowe Muzeum Etnograficzne w Warszawie, ul. Kredytowa 1