30 kwietnia 2018

„Pokochawszy”. Profesor Bralczyk wraz z żoną o języku miłości.

Jakie nowości książkowe szykujemy dla Was na maj i czerwiec? Sprawdźcie koniecznie! Pokochawszy. O miłości w języku Jerzy Bralczyk i Lucyna Kirwil w rozmowie z Karoliną Oponowicz. Premiera: 9 maja

Udostępnij post

„Pokochawszy” i inne czułe słówka

Jerzy Bralczyk i Lucyna Kirwil. Językoznawca i psycholog. Mąż i żona. Od 35 lat w nieustającej rozmowie – czasem poważnej, czasem całkiem niepoważnej, czasem spokojnej, czasem pełnej emocji, zawsze błyskotliwej. 

W książce Pokochawszy w rozmowie z Karoliną Oponowicz dyskutują o wszystkim tym, co z miłością związane: romantycznych wyznaniach, zakochaniu i odkochaniu, seksie, kłótniach, listach miłosnych, czułych słowach, kiczu, rozstaniach i miłości dojrzałej. Patrzą na sprawy a to pod kątem języka, a to emocji. A ponieważ te perspektywy nie zawsze się pokrywają, w wymianie zdań pomiędzy nimi nie brakuje ognia. Przy okazji Jerzy Bralczyk i Lucyna Kirwil opowiadają swoją historię miłosną, wspominają początki związku, najbardziej burzliwe kłótnie, językowe nieporozumienia, czy małżeńskie rytuały.

Jak mówić o miłości?

Czy mówienie, że miłość jest jak róża to kicz? Jaka jest najpiękniejsza w literaturze scena oświadczyn? Co zrobić, żeby miłość trwała wiecznie? Dlaczego tyle seksualnych określeń ma związek z ptactwem? Jak się dobrze kłócić? Kiedy w łóżku rozmawiać, a kiedy milczeć? Czy profesor Bralczyk ogląda komedie romantyczne? Kto komu dał czarną polewkę? Dlaczego Lucyna Kirwil nie zwraca się do męża „Juruś”? To tylko kilka z pytań, na które odpowiedź pojawia się w książce Pokochawszy.

KRYSTYNA KIRWIL: Miłość bez kłótni na pewno jest możliwa, ale nie wiem, jak to się robi.

JERZY BRALCZYK: My wciąż się kłócimy.

KRYSTYNA KIRWIL: Daj spokój.

JERZY BRALCZYK: Ostatnio może trochę mniej.

KRYSTYNA KIRWIL: Już lata temu przestaliśmy. Nawet nasi przyjaciele mówią, że nie kłócimy się jak dawniej.

JERZY BRALCZYK: Kiedyś byliśmy modelowym kłócącym się małżeństwem.

Są kłótnie na pokaz, oczywiście, np. walka o dominację, gdy jedna ze stron chce dowieść, że jest ważniejsza, a druga próbuje jej udowodnić, że też ma swoje zdanie. U nas na wsi mówiło się, że ludzie „siłują się ze sobą”. Kłótnia na argumenty jest czymś zupełnie innym,

tu celem jest postawienie na swoim. Zresztą czasami stawia się na swoim tylko dla zasady, wcale nie po to, żeby to zaowocowało jakimiś decyzjami. W kłótni z osobą, którą się kocha, potrzeba postawienia na swoim bierze się też stąd, że ona jest jednak odrębnym bytem. Jest inna, niż to sobie wyobrażaliśmy, nie zachowuje się tak, jak chcemy, żeby się zachowywała. Bardzo często uważamy – znaczy nie wiem, jak inni, ale ja akurat tak mam – że inni powinni myśleć tak jak ja. Uświadomienie sobie, że ktoś myśli zupełnie inaczej, że ma inne procesy

wnioskowania, inne wartości…

KRYSTYNA KIRWIL: Inną percepcję świata przede wszystkim.

JERZY BRALCZYK: Zostałem poprawiony, widzi pani, bo żona wie lepiej

niż ja, co powinienem powiedzieć.

KRYSTYNA KIRWIL: Bo mówisz o psychologii.

JERZY BRALCZYK: A nie powinienem. Miałem mówić o swoich doświadczeniach. Dobrze, już się zamykam, to dalej mów ty!

Spotkaj się z autorami „Pokochawszy”

Zapraszamy do lektury wywiadu wokół książki „Pokochawszy” oraz na wyjątkowe spotkanie z jej bohaterami: Lucyną Kirwil i Jerzym Bralczykiem oraz współautorką książki, Karoliną Oponowicz, w Centrum Premier Czerska 8/10, które odbędzie się 8 maja o godz. 19:00 w Warszawie. Więcej informacji o wydarzeniu na stronie Centrum Premier.

UWAGA: warunkiem udziału w spotkaniu jest REJESTRACJA poprzez stronę: https://bralczyk.evenea.pl  

Pokochawszy. O miłości w języku Lucyna Kirwil, Jerzy Bralczyk, Karolina Oponowicz
Fot. Michał Mutor

Lucyna Kirwil psycholog, agresolog

Jerzy Bralczyk językoznawca, polonista

Karolina Oponowicz dziennikarka, redaktorka, autorka książek „Bozie, czyli jak wygląda Bóg”, „Rowerem na szczyt” wraz z Mają Włoszczowską.

 

 

Zamów książkę