27 kwietnia 2018

Nowości książkowe maj-czerwiec 2018

Jakie nowości książkowe szykujemy dla Was na maj i czerwiec? Sprawdźcie koniecznie! "Pokochawszy. O miłości w języku" Jerzy Bralczyk i Lucyna Kirwil w rozmowie z Karoliną Oponowicz, "Audyt" Jacek Hugo-Bader i wiele innych

Udostępnij post

Jakie nowości książkowe szykujemy dla Was na maj i czerwiec? Sprawdźcie koniecznie!

Pokochawszy. O miłości w języku Jerzy Bralczyk i Lucyna Kirwil w rozmowie z Karoliną Oponowicz

Premiera: 9 maja

"Pokochawszy" Jerzy Bralczyk, Lucyna Kirwil

Jerzy Bralczyk i Lucyna Kirwil. Językoznawca i psycholożka. Mąż i żona. Od 35 lat w nieustającej rozmowie – czasem poważnej, czasem całkiem niepoważnej, czasem spokojnej, czasem pełnej emocji, zawsze błyskotliwej.

W książce „Pokochawszy” w rozmowie z Karoliną Oponowicz dyskutują o wszystkim tym, co z miłością związane: romantycznych wyznaniach, zakochaniu i odkochaniu, seksie, kłótniach, listach miłosnych, czułych słowach, kiczu, rozstaniach i miłości dojrzałej. Patrzą na sprawy a to pod kątem języka, a to emocji.

A ponieważ te perspektywy nie zawsze się pokrywają, w wymianie zdań pomiędzy nimi nie brakuje ognia. Przy okazji Jerzy Bralczyk i Lucyną Kirwil wspominają początki związku, najbardziej burzliwe kłótnie, językowe nieporozumienia, czy małżeńskie rytuały.

Czy mówienie, że miłość jest jak róża to kicz? Jaka jest najpiękniejsza w literaturze scena oświadczyn? Co zrobić, żeby miłość trwała wiecznie? Dlaczego tyle seksualnych określeń ma związek z ptactwem? Jak się dobrze kłócić? Kiedy w łóżku rozmawiać, a kiedy milczeć? Czy profesor Bralczyk ogląda komedie romantyczne? Kto komu dał czarną polewkę? Dlaczego Lucyna Kirwil nie zwraca się do męża „Juruś”? To tylko kilka z pytań, na które odpowiedzi pojawią się w książce „Pokochawszy”.

Książka do zamówienia na kulturalnysklep.pl 

Audyt Jacek Hugo-Bader

Premiera: 9 maja

Koedycja z Wydawnictwem Czarne

"Audyt" Jacek Hugo Bader

Druga część reporterskiej trylogii zapoczątkowanej książką „Skucha”.

Janoszowie okazali się pospolitymi kryminalistami, Stefan to sam wierzchołek grypsery, „Fala” jest uważany za jednego z najgroźniejszych, a Simon to taki przestępca, jakich grywał Alain Delon – od sympatii do niego nie sposób się uwolnić. Wiesława Piszczyk nie miała takiego uroku, a porywając dziecko, uważała, że wymierza sprawiedliwość. Andrzeja Hermonowicza napadła niedźwiedzica, Sławek Sztejter założył się o litra, że przebiegnie maraton, a Grzesiek Galasiński stracił twarz – dosłownie.

Piotr pił spirytus salicylowy, autowidol, denaturat, lustrol, lazurol, topaz, kryształ, krople na serce, krople żołądkowe i na wątrobę, wdychał też klej. Do dnia, gdy przypadkowa znajoma zabrała go na nabożeństwo. Od tamtej pory nie wziął alkoholu do ust.

Piotr R., twórca anarchistycznego Ludowego Frontu Wyzwolenia, w latach 90. dokonał w Polsce kilku zamachów terrorystycznych, teraz oddałby życie za pączka z konfiturą. Od lat na oddziale psychiatrycznym.

Jacek Hugo-Bader znów rusza w Polskę, wraca do spraw, wydarzeń i miejsc sprzed dwudziestu, trzydziestu lat. Spotyka się z bohaterami reportaży, które trafiały na pierwsze strony „Gazety Wyborczej”. Bandyci, menele, nawróceni, wsiowi i wybrani – twarz współczesnej Polski, od której tak łatwo się odwrócić. Reporter odkrywa, że jego teksty sprzed lat ciąg dalszy mają lepszy niż początek.

Książka do zamówienia na kulturalnysklep.pl 

 

Najważniejszy mecz Kremla Roman Imielski, Radosław Leniarski

Premiera: 9 maja

"Najważniejszy mecz Kremla" Roman Imielski, Radosław Leniarski

Unikalne spojrzenie na Rosję, poprzez pryzmat przygotowań do Mundialu.

Dla Rosji to jeden z najczarniejszych momentów od końca Zimnej Wojny. Putin i jego „kamanda” grają mecz ze światem, ale i z samymi sobą. Grają twardo i brutalnie faulują rywali: zagarniają Krym, atakują Donbas, strzelają w plecy przeciwnikowi politycznemu, szprycują swoich sportowców, kryją doping za łapówki, podsyłają gaz bojowy byłemu oficerowi wywiadu i jego córce.

Tak wygląda pierwsza połowa meczu. Co będzie się działo w drugiej? Wynik wciąż  jest niepewny.

Dla Rosji to jeden z najczarniejszych momentów od końca Zimnej Wojny. Putin i jego „kamanda” grają mecz ze światem, ale i z samymi sobą. Grają twardo i brutalnie faulują rywali: zagarniają Krym, atakują Donbas, strzelają w plecy przeciwnikowi politycznemu, szprycują swoich sportowców, kryją doping za łapówki, podsyłają gaz bojowy byłemu oficerowi wywiadu i jego córce. Tak wygląda pierwsza połowa meczu. Co będzie się działo w drugiej? Wynik wciąż  jest niepewny.

Najważniejszy mecz Kremla to reportaż o Rosji widzianej poprzez pryzmat przygotowań do Mundialu,  o Rosji, w której wielkie imprezy sportowe służą prawie wyłącznie do celów propagandowych.

Książka do zamówienia na kulturalnysklep.pl 

 

Ferma blond Piotr Adamczyk

Premiera: 23 maja /przedpremiera na Warszawskich Targach Książki/

"Ferma blond" Piotr Adamczyk

Nowa powieść autora „Domu tęsknot” 

Sensacyjna polsko-niemiecka rodzinna epopeja, z wielką miłością, polityką, sztuką, zdradą i tajemnicą w tle, rozgrywająca się w nazistowskich Niemczech oraz w dzisiejszej Polsce. Charlotte, przedwojenna Berlinianka i córka znanego antykwariusza, zakochuje się w Adolfie Zieglerze, znacznie od niej starszym malarzu i kobieciarzu, protegowanym Hitlera malującym akty „prawdziwych, niemieckich kobiet”. Stając się jego kochanką, odrzuca  zaloty Kristiana, który jednak nie może o niej zapomnieć. 

Losy bohaterów osobliwego trójkąta splotą się w czasie wojny w słynnym „salonie Kitty” – ekskluzywnym burdelu, w którym specjalnie przeszkolone dziewczyny wyciągają tajne informacje od swych wysoko postawionych klientów, a potem w Łodzi, gdzie mieści się placówka Lebensbornu, tytułowa „Ferma blond”, gdzie rodzą się przyszłe pokolenia Niemców i do której porywane są jasnowłose dziewczęta… Tam też po latach skieruje się syn Charlotte, któremu, jak się okaże, ktoś ukradł życiorys i być może nie jest prawdziwym Niemcem. Tajemniczy ośrodek, wymazany z kart historii, staje się przedmiotem intrygującego śledztwa..

Powieść Adamczyka to nie tylko świetna, trzymająca w napięciu rozrywka ale także  kryminał historyczny, pełen prawdziwych postaci, zdumiewających ciekawostek i plastycznych opisów znanych zdarzeń, w które uwikłani są bohaterowie.

Książka do zamówienia na kulturalnysklep.pl 

 

Ambaras Tomasz Samojlik, Ilustracje: Elżbieta Wasiuczyńska

Wiek: 7+

Premiera: 23 maja /przedpremiera na Warszawskich Targach Książki/

"Ambaras" Tomasz Samojlik

W wilczej norze przychodzą na świat trzy szczeniaki. Jeden z nich, o kłopotliwym imieniu Ambaras, jest mniejszy i słabszy od braci z watahy. Ma też dwie tajemnice: od urodzenia nie ma węchu oraz jako jedyny spośród wszystkich wilków rozumie ludzką mowę..Ten niezwykły dar oraz wielkie serce sprawią, że Ambaras pospieszy na pomoc zagubionej w lesie dziewczynce i …sam wpadnie we wnyki. Chwytająca za serce opowieść o przyjaźni, bohaterstwie, odwiecznym strachu ludzi przed wilkami oraz wilków przed ludźmi a także o tym, jak mądra współpraca wilka z człowiekiem może ocalić wilcze i ludzkie życie. To również niezwykła bajka o byciu innym i o niespodziewanej szansie, jaka się dzięki temu pojawia.

Wszystkim się wydaje, że w naturze tylko twardziele mogą przetrwać. To nie do końca prawda. I dlatego historia wilka Ambarasa, którą wam serdecznie polecam, mogła się wydarzyć naprawdę.

Adam Wajrak

Książka do zamówienia na kulturalnysklep.pl

 

Dodaj do znajomych Zuzanna Łapicka

Premiera: 23 maja

"Dodaj do znajomych" Zuzanna Łapicka

Życie Zuzanny Łapickiej, córki Andrzeja Łapickiego, byłej żony Daniela Olbrychskiego, to idealny materiał na scenariusz serialu z życia wyższych sfer artystycznych, nie tylko Polski.

W swej książce Łapicka kreśli portrety kilkudziesięciu intrygujących postaci, które spotkała, choćby Krzysztofa Kieślowskiego i Andrzeja Żuławskiego, ale równie ważny, jak one same, jest sposób, w jaki na nie patrzy: przenikliwie i dowcipnie.

Łapicka pisze także o Agnieszce Osieckiej i Jeremim Przyborze, o Federico Fellinim, spotkanym w Cinecittà, Janie Pawle II, odwiedzanym w Watykanie, o Andrzeju Wajdzie, Krystynie Jandzie i Joannie Szczepkowskiej, Gustawie Holoubku i Tadeuszu Łomnickim, Elżbiecie Czyżewskiej i Jerzym Skolimowskim, Stanisławie Dygacie i Tadeuszu Konwickim, o emigracyjnym Paryżu z lat 80. i Warszawie, której już dziś nie ma. Janusz Głowacki zawsze powtarzał Łapickiej: – Powinnaś pisać. Wreszcie go posłuchała.

Książka do zamówienia na kulturalnysklep.pl

 

Wielka księga prawdziwych tropicieli Adam Wajrak

Premiera: 1 czerwca

"Wielka księga tropicieli" Adam Wajrak

 

Po diabła nam egzotyczne dżungle i sawanny, skoro mamy takie skarby – dziwi się Adam Wajrak i zabiera nas w Polskę – do lasów, na łąki i bagna, nad rzeki, stawy i rykowiska, w góry i do Puszczy Białowieskiej. Wielka księga prawdziwych tropicieli to unikalna okazja przeżycia prawdziwych i niezapomnianych przygód i przy okazji zyskania ogromu wiedzy na temat polskiej flory i fauny. Wciągające opowieści zilustrowane są licznymi zdjęciami wykonanymi przez autora.

Latem naucz się tropić w Tatrach świstaki, odkryj węże w Bieszczadach, poznaj najbardziej tajemniczego mieszkańca polnych norek, odwiedź Puszczę Białowieską nocą, odkryj przyrodnicze niespodzianki na polskich plażach. A kiedy przyjdzie jesień, zostań tropicielem gigantów – żubrów w Puszczy Białowieskiej i niedźwiedzi w Tatrach, wproś się na rodzinny ptasi piknik na Pomorzu i posłuchaj koncertujących wilków i jeleni w Bieszczadach. Będzie trochę jak w horrorze..jeśli nie boisz się miejskich piwnic i wrzosowisk. Zima zaś to czas na prawdziwą  misję detektywistyczną – Twoim celem będzie wyśledzić mordercę tak okrutnego, że na samą myśl przechodzą dreszcze.. Wproś się też na kolację do wilczej watahy i wyśledź jedyne w Polsce dzikie koty – rysie i żbiki. Poznaj nowe ptaki – najinteligentniejsze, najsprytniejsze i najbardziej kolorowe – i otwórz najlepszą w mieście ptasią restaurację. Wiosną będziesz już umiał dojrzeć arcyciekawe spektakle gdzie tylko spojrzysz …ptasie pojedynki, gady zmieniające barwy, sprytne strategie czajek i wiele innych. Poza tym będzie o niebieskich żabach, małym chrząszczu, który idzie na wojnę z wielkim lasem, i miejskich kaskaderach.

Książka do zamówienia na kulturalnysklep.pl

 

Danuta Szaflarska. Jej czas Gabriel Michalik

Premiera: 7 czerwca

"Danuta Szaflarska. Biografia" Gabriel Michalik

Sto lat fascynującego życia, sto lat burzliwej kariery, sto lat dramatycznych zwrotów historii

Piękna, mądra, utalentowana, chociaż, jak mawiał Aleksander Zelwerowicz, ze zbyt małymi jak na aktorkę oczami. Nauczyła się sobie radzić nawet z tym: jej oczy przed kamerą były zawsze szeroko otwarte.

Subtelny portret legendy polskiego teatru i kina oraz ludzi, których napotkała w swoim czasie oraz epoki, która stawiała przed nią przeszkody, którą potrafiła pokonać z naturalną elegancją, wdziękiem i niezwykłą pogodą ducha. Ta opowieść wzrusza, budzi zdumienie ale przede wszystkim daje nadzieję.

Gabriel Michalik stworzył subtelny portret legendy polskiego teatru i kina oraz ludzi, których napotkała w swoim czasie oraz epoki, która stawiała przed nią przeszkody, którą potrafiła pokonać z naturalną elegancją, wdziękiem i niezwykłą pogodą ducha. Ta opowieść wzrusza, budzi zdumienie ale przede wszystkim daje nadzieję.

Książka do zamówienia na kulturalnysklep.pl

 

Najlepsi. Kowboje, którzy polecieli w kosmos Tom Wolfe, tłumaczenie: Jan Kraśko

Premiera: 6 czerwca

Najlepsi. Kowboje, którzy polecieli w kosmos Tom Wolfe

Historia  o najodważniejszych ludziach Ameryki i najściślej chronionych tajemnicach NASA. Pozycja obowiązkowa dla wszystkich interesujących się lotnictwem i lotami kosmicznymi. Opowiada o pilotach doświadczalnych i przyszłych kosmonautach, ich pracy i życiu osobistym. Mimo różnych życiorysów, łączyły ich niesamowita odwaga i miłość do latania. Tłem tej historii jest Ameryka lat 50–tych i 60–tych, podczas burzliwych przemian politycznych i społecznych.

Tom Wolfe  jest czołowym amerykańskim prozaikiem i eseistą, przedstawicielem non-fiction novel czyli fabularyzowanego reportażu, stawianym przez krytyków obok Johna Updike`a, Normalna Mailera i Johna Irvinga.