Autor książki Lem. Życie nie z tej ziemi bierze pod lupę historię Paula Barana, dzięki któremu w 1969 roku w Kalifornii uruchomiono pierwsze łącze internetowe. Zanim amerykańscy generałowie wcielili w życie pomysł genialnego inżyniera z polskiego Grodna, Paul Baran przewidział wideokonferencje, zakupy przez Internet, a także powszechność laptopów i smartfonów. Przewidział też związane z Internetem zagrożenia dla prywatności i demokracji. Niestety, politycy nie dorównywali mu geniuszem i tak zostało do dziś: Internet to arcydzieło inżynierii, ale od strony regulacji prawnych, kompletna fuszerka.
Biografia Paula Barana to podróż do źródeł internetu, który zgodnie z oficjalną metryką urodził się 29 października 1969 r. Wojciech Orliński nie daje się jednak uwieść symbolice tego momentu i podąża w głąb historii, by wydobyć z niej postać kluczową dla powstania Sieci, faktycznego jej wynalazcę. Opowieść o skromnym, choć ambitnym inżynierze i przedsiębiorcy pochodzącym z rodziny podlaskich Żydów jest nie tylko biografią przedstawiającą niezwykłego człowieka. To także historia o tym, że nie potrafiliśmy właściwie skorzystać z nowego wynalazku i wyrwał się on spod naszej kontroli, mimo że jego twórca, Paul Baran ostrzegał przed takim scenariuszem już w 1965 r. Lektura obowiązkowa nie tylko w 50. rocznicę powstania internetu.
Edwin Bendyk, tygodnik POLITYKA
fot. Adam Stępień/Agencja Gazeta
Wojciech Orliński – Dziennikarz „Gazety Wyborczej”. Autor kilku książek, m.in. Co to są sepulki – wszystko o Stanisławie Lemie (2005), Ameryka nie istnieje (2009) i Internet – czas się bać (2013). Prowadzi bloga Ekskursje w dyskursie. Autor książki „Lem. Życie nie z tej ziemi” (koedycja z Wydawnictwem Czarne).