2 października 2019

Lepiej po polsku

Poradnik dla miłośników polszczyzny

Udostępnij post

Profesor Andrzej Markowski wybitny ekspert w dziedzinie poprawnej polszczyzny i kultury języka polskiego od lat udziela porad językowych. W Lepiej po polsku w poczytnej felietonowej formie, na dwa sposoby – w skrócie i wersji dla dociekliwych – rozprawia się z powszechnymi błędami językowymi.  Lektura tej książki to niezawodne pogotowie językowe.

  • Czy musimy dziś ulec modnym wyrazom? 
  • Mąż powiedział: „Nie lubię takiej rzadkiej zupy, wolę bardziej gęstą”. Czy powinien tak powiedzieć?
  • „Pan mi się bynajmniej podoba” – jak właściwie używać słówka bynajmniej?
  • Dlaczego ludzie mówią „Chciałabym pogratulować sukcesu” albo „Czy mogłaby Pani powiedzieć?” zamiast mówić wprost: gratuluję sukcesuproszę powiedzieć itd.
  • Dlaczego powiedzenie odnieść porażkę jest niepoprawne, chociaż odnieść zwycięstwo – poprawne?
  • Co dokładnie znaczy słówko dokładnie?

Zapraszamy do odwiedzenia strony Lepiej polsku

Profesor Markowski wie, jak jest dobrze po polsku i wie, dlaczego. Wie też, jak nam o tym opowiedzieć, rzetelnie i ciekawie zarazem. Kultura języka jest w tej książce przedmiotem opisu, ale jest tu też obecna jako sposób opisywania, w najwyższym stopniu, wsparta przy tym niezwykle atrakcyjnie dyskretnym poczuciem humoru. Książka zyska sobie odbiorców i wśród tych, co chcą wiedzieć, jak, i wśród tych, co chcą wiedzieć, dlaczego, i wśród tych wreszcie, co nawet wiedząc, jak, i domyślając się, dlaczego, cenią sobie dobrą lekturę. Bardzo dobrą plus.

Profesor Jerzy Bralczyk

Prof. Andrzej Markowski – Językoznawca. Pracownik naukowy Uniwersytetu Warszawskiego od 1971 roku, od 1996 profesor w Instytucie Języka Polskiego UW. Członek Rady Języka Polskiego przy Prezydium PAN od początku jej istnienia, czyli od 1996, od 2000 do 2019 roku jej przewodniczący, od roku 2019 honorowy przewodniczący. Członek rzeczywisty Towarzystwa Naukowego Warszawskiego. Wiceprzewodniczący Komisji Standaryzacji Nazw Geograficznych poza Granicami RP. Jego zainteresowania badawcze to: semantyka, leksykologia, leksykografia i kultura języka polskiego. Autor wielu publikacji językoznawczych, m.in.: „Jak dobrze mówić i pisać po polsku”, „Leksyka wspólna różnym odmianom polszczyzny”, „Polszczyzna spolegliwa, „O języku »Dzienników«Marii Dąbrowskiej”. Redaktor naukowy „Wielkiego słownika poprawnej polszczyzny PWN” oraz autor wielu innych słowników poprawnościowych. Współautor książek „Wszystko zależy od przyimka” i „Trzy po 33”. Nagrał ponad 6000 audycji radiowych i kilkadziesiąt programów telewizyjnych popularyzujących wiedzę o języku polskim.

Zamów książkę