5 maja 2020

Nagroda Pulitzera dla biografii Susan Sontag

Przeczytaj więcej

Udostępnij post

Nagroda Pulitzera dla biografii Susan Sontag, której polskim wydawcą będzie Wydawnictwo Agora

Biografia „Sontag. Życie i twórczość” (ang. „Sontag: Her Life and Work”) autorstwa Benjamina Mosera otrzymała Nagrodę Pulitzera 2020. Na polskim rynku książka ukaże się nakładem Wydawnictwa Agora. Jej premiera planowana jest na początek 2021 roku.

Benjamin Moser stworzył portret totalny jednej z najwybitniejszych amerykańskich intelektualistek stulecia: jej twórczości i radykalnej myśli, społecznego aktywizmu i nieznanego prywatnego oblicza. Susan Sontag pozostawiła po sobie spuściznę pisarstwa o sztuce i polityce, feminizmie i homoseksualizmie, sławie i stylu, medycynie i narkotykach, radykalizmie i faszyzmie oraz freudyzmie, komunizmie i amerykanizmie – jej dzieła stały się swoistym kluczem interpretacyjnym współczesnej kultury. Moser prezentuje i analizuje dzieła Sontag oraz ujawnia kulisy życia pisarki, wykorzystując setki wywiadów przeprowadzonych od Maui po Sztokholm i od Londynu po Sarajewo – a także przedstawiając blisko sto fotografii.

„Sontag. Życie i twórczość” jest pierwszą książką opartą na zamkniętych dla świata archiwach pisarki a także zawierającą świadectwa osób, które nigdy wcześniej nie mówiły o Susan Sontag, w tym jej życiowej partnerki i światowej sławy fotografki Annie Leibovitz.

To dzieło podparte wielką pewnością siebie, jednocześnie wzniosłe i finezyjne, w którym uchwycone zostały geniusz i człowieczeństwo pisarki wraz z jej nałogami, seksualnymi dwuznacznościami oraz chwiejnymi fascynacjami – pisze Jury nagrody o biografii Sontag.

Macierzystym wydawcą książki jest amerykańskie Wydawnictwo Ecco, imprint HarperCollins Publishers, którego nakładem „Sontag. Życie i twórczość” ukazała się w roku 2019. Jej polskim wydawcą będzie Wydawnictwo Agora. Premiera ma mieć miejsce na początku przyszłego roku.

Benjamin Moser jest autorem książki „Why This World: A Biography of Clarice Lispector”, finalistą National Book Critics’ Circle Award i New York Times Notable Book. Za książkę, dzięki której Clarice Lispector zyskała międzynarodowe uznanie, otrzymał pierwszą Brazylijską Nagrodę Państwową za osiągnięcia w dziedzinie dyplomacji kulturalnej. Publikował tłumaczenia z francuskiego, hiszpańskiego, portugalskiego i holenderskiego. Pisał felietony o książkach dla Harper’s Magazine i The New York Times Book Review, pisał także dla The New Yorker, Conde Nast Traveler i The New York Review of Books.

Nagroda Pulitzera jest przyznawana przyznawana za wybitne dokonania w dziedzinie dziennikarstwa, literatury pięknej oraz muzyki od 1917 roku. Corocznie nagrody przyznaje się w dwudziestu jeden kategoriach (m.in. poezja, historia, dramat, biografia i autobiografia, literatura piękna, literatura faktu, muzyka). Zdobywcy nagrody są ustalani przez jury działające na Uniwersytecie Columbia w Stanach Zjednoczonych. Kandydatów wybiera się głównie spośród twórców amerykańskich.