31 października 2018

"Jej ciało i inne strony" - premiera literacka!

Udostępnij post

„Jej ciało i inne strony” – premiera literacka!

Zbiór opowiadań Carmen Marii Machado „Jej ciało i inne strony” przyniósł debiutującej w Stanach Zjednoczonych pisarce rozgłos i uznanie potwierdzone licznymi nagrodami w tym nominacją do prestiżowej National Book Award 2017. „New York Times” umieścił „Jej ciało i inne strony” na prestiżowej liście „Nowa awangarda”, jako jedną z 15 książek napisanych przez kobiety, które kształtują sposób, w jaki czytamy i piszemy fikcję w XXI wieku. Niespełna rok po premierze w Stanach „Jej ciało i inne strony” ukazuje się w Polsce w znakomitym tłumaczeniu Dobromiły Jankowskiej.

Fantastyczne opowieści o okropnościach seksizmu

Żona odrzuca prośby męża o usunięcie zielonej wstążki z szyi. Kobieta opowiada o swoich seksualnych doświadczeniach, podczas gdy kataklizm pochłania ludzkość. Sprzedawca w centrum handlowym dokonuje przerażającego odkrycia w szwach sukienek na studniówkę. Gwałtowna utrata masy ciała, wywołana zabiegami chirurgicznymi, skutkuje niechcianym gościem w domu bohaterki.
Machado burzy granice między realizmem psychologicznym i science fiction, komedią i horrorem. Naginając prawa gatunków stwarza unikalny styl. Buduje zaskakujące historie o życiu kobiet, przemocy fizycznej i psychicznej, z jaką ciągle muszą się mierzyć.
Ta proza jest ziemska i nie z tego świata, klasyczna i seksowna, queerowa i uszczypliwa, komiczna i śmiertelnie poważna, przechodzi od przerażającej przemocy do najbardziej wykwintnych uczuć.

Feministyczny Black Mirror

W swojej prozie Machado testuje więzy z rzeczywistością, igra z formą, tworząc swoisty feministyczny realizm magiczny. Świat jej gotyckiej wyobraźni zapełniają bohaterki, dla których ciała są źródłem przyjemności i opresji, jej opowiadania są zarówno dosadne jak i liryczne, pulsują czystym, nieujarzmionym erotyzmem, seks w tym świecie po prostu się zdarza, a bohaterki potrafią go przyjąć.

Zbiór „Jej ciało i inne strony” wyrasta z surrealnego pierwiastka, który łamie konwencjonalną narrację wzbogacając opowieść o elementy dziwności i niesamowitości. Groza, niepokój, baśniowa aura wyłaniają się z tego tomu i materializują w opowieść o uniwersalnym kobiecym doświadczeniu: relacjach seksu i władzy, uprzedmiotowieniu, tyranii kanonów piękna, stereotypów, mizoginii i przemocy. Niewielu pisarzom przed nią udało się pierwszą książką, w dodatku zbiorem opowiadań, zdobyć tak szerokie uznanie. Nic dziwnego więc, że książką Carmen Marii Machado zainteresowali się filmowcy, którzy zapowiadają serial w duchu popularnego „Black Mirror”.

Krytycy o „Jej ciało i inne strony”

Jesienne premiery literatury kobiecej reklamuje się puchatym kocem i kubkiem z gorącą herbatą. W przypadku Carmen Machado polecam raczej szklankę zimnej wody, rączki na kołderce i spory zapas papierowych chusteczek. Nie, nie do ocierania łez.

Olga Wróbel, „Kurzojady”

 

W opowiadaniach Carmen Marii Machado ciała kobiet są podmiotem, punktem odniesienia, źródłem tajemnicy, pomostem pomiędzy rzeczywistością i tym, co fantastyczne. Machado rysuje niezwykle intymne portrety ludzi, patrzy na nich z odległości tak niewielkiej, że niemal czujemy ich oddech na naszym policzku. 

Anna Dziewit-Meller

Nigdy w życiu nie miałam wobec nikogo mniejszych zobowiązań, ty agresywnie zwyczajna kobieto – mówi bohaterka opowiadania „Rezydentka” koleżance z domu pracy twórczej, która ją solidnie wkurzyła. Inwektywa przepiękna, do zapamiętania i wykorzystania. I nie dziwi, że pojawiła się w zbiorze „Jej ciało i inne strony” amerykańskiej pisarki Carmen Marii Machado. Jej opowiadania są bardzo dalekie od zwyczajności, zwłaszcza tej agresywnej. – pisze o opowiadaniach Machado Katarzyna Wężyk dla „Magazynu Książki”. Rozmowa Katarzyny Wężyk z autorką już wkrótce na łamach „Wysokich Obcasów”.

Carmen Maria Machado – pisarka i wykładowczyni University of Pennsylvania. Jej eseje, opowiadania i teksty krytyczne publikowane są na łamach m.in. „New Yorkera”. Wychowała się w rodzinie o m.in. kubańskich i austriackich korzeniach. Publikować zaczęła w 2012 r. Debiutancki zbiór opowiadań Machado Jej ciało i inne stronyukazał się dwa dni przed wybuchem afery Weinsteina, filmowego producenta od lat molestującego hollywoodzkie aktorki. Ben Marcus pisał o twórczości Machado: „To nowy rodzaj prozy: doskonałej, oszałamiająco dziwacznej i idealnie dostrojonej do zagrożeń oraz smutków naszych czasów”. Mieszka z żoną w Filadelfii.

 

PATRONI MEDIALNI: Onet, Magazyn Książki, Lubimyczytać.pl