10 października 2018

Biografia Jacka Kuronia - pierwsze reakcje

Biografia Jacka Kuronia "Jacek", autorstwa Anny Bikont i Heleny Łuczywo, której premiera zaplanowana jest na 31 października, już doczekała się pierwszych recenzji, które pojawią się na okładce książki.

Udostępnij post

Biografia Jacka Kuronia „Jacek”, autorstwa Anny Bikont i Heleny Łuczywo, której premiera zaplanowana jest na 31 października, już doczekała się pierwszych recenzji, które pojawią się na okładce książki. Swoimi wrażeniami dzielą się Agnieszka Holland, Adam Michnik, prof. Karol Modzelewski i prof. Andrzej Friszke. Wydawcami książki są Wydawnictwo Agora i Wydawnictwo Czarne.

Jacek Kuroń – najwybitniejsza być może, najciekawsza być może, najbardziej wielobarwna z pewnością osobowość opozycji demokratycznej w latach 1964–1989. Niejednokrotny bywalec więzień i niejednokrotny minister w polskich rządach. Człowiek już za życia owiany legendą. To o nim opowiada ta książka, ale też o krętej – choć klarownej – drodze Jacka od młodzieńczego zaangażowania w komunizm do heroicznej działalności na rzecz wolności Polski i wolności człowieka w Polsce. Dowiadujemy się wreszcie, skąd się wziął Jacek Kuroń. Z jakich tradycji rodzinnych czerpał swój system wartości. To opowieść o człowieku wielkiego serca, wielkiej odwagi i szczególnego magnetyzmu. Umiał wyzwalać w ludziach to, co było w nich najlepsze. Fascynująca lektura. 

Adam Michnik

Bardzo bolesna książka. Pisana bez znieczulenia. Jacek rozliczał się już sam ze swymi wyborami, błędami i upadkami, ale zawsze brzmiał w tych rozliczeniach namiętny i wielkoduszny romantyzm – jego wyjątkowy głos. Tutaj patrzymy na życie i los jednego z najważniejszych ludzi polskiej lewicy z dzisiejszego, bezwzględnego dystansu. Autorki, współtowarzyszki wielu jego bitew, kochają Jacka i pragną, by pamięć o nim przetrwała jak najuczciwiej, w całej złożoności. Czy Jacek Kuroń poniósł klęskę? A może to, co było diamentem, zalśni z czasem jeszcze mocniej?

Agnieszka Holland

Jest to najbardziej drapieżna i dlatego najlepsza biografia Jacka Kuronia, jaką czytałem. Jej zaletą jest to, że odbrązawia postać Jacka, szczególnie w odniesieniu do czasów stalinowskich. To jest doświadczenie pokolenia, dziś zapomniane lub przykryte frazesami. Będą pewnie tacy, którzy zakrzykną „zawsze to wiedzieliśmy”, ale nic nie wiedzieli, bo ich wtedy nie było na świecie.

Karol Modzelewski

Anna Bikont i Helena Łuczywo opowiadają o życiu Jacka Kuronia, który wyrósł w lewicowych tradycjach, a od zaangażowania w komunizm przeszedł do twardej opozycji, za co zapłacił dziewięcioma latami więzienia. Przez dziesięciolecia organizował działania wyrywające z systemu dyktatury obszary wolności, był współtwórcą KOR i Solidarności, w 1989 roku współtwórcą wolnej Polski. Autorki łączą warsztat historyka z piórem reportera. Pokazują środowisko, tradycje, klimat, w którym żył; ludzi, z którymi współpracował. Opowiadają o człowieku, jego zachowaniach, charakterze, doświadczeniach, sposobie bycia. Nie unikają spraw trudnych, grzechów Jacka, ale przede wszystkim przypominają jego ogromne dla Polski zasługi.

Andrzej Friszke

Serdecznie zapraszamy na spotkania autorskie wokół książki „Jacek”:

26 października (piątek) godz. 17. Arteteka, ul. Rajska 12 w Krakowie (wydarzenie towarzyszące/Festiwal Conrada) – spotkanie z Anną Bikont, Różą Thun i Sewerynem Blumsztajnem poprowadzi Jacek Żakowski. https://www.facebook.com/events/732691420414155/

13 listopada (wtorek) godz. 19, Centrum Premier, ul. Czerska 8/10 w Warszawie – rozmowę z Anną Bikont, Heleną Łuczywo, Adamem Michnikiem, Sewerynem Blumsztajnem i prof. Karolem Modzelewskim poprowadzą Dorota Wysocka-Schnepf i Michał Nogaś. Obowiązują zapisy: https://bit.ly/2REfXfe

17 listopada (sobota) godz. 19, Centrum Kultury ZAMEK w Poznaniu – rozmowę z Anną Bikont poprowadzi Piotr Śliwiński: https://www.facebook.com/events/290961618389357/

5 grudnia (środa) godz. 18, Europejskie Centrum Solidarności w Gdańsku – spotkanie z Anną Bikont i Heleną Łuczywo – więcej szczegółów podamy wkrótce.

Anna Bikont – z wykształcenia psycholożka. Pracowała w zespole „Tygodnika Mazowsze”, największego pisma podziemnej Solidarności (1982–1989). Współtworzyła „Gazetę Wyborczą”, z którą związana jest do dzisiaj. Autorka książek, m.in.: Pamiątkowe rupiecie, przyjaciele i sny Wisławy Szymborskiej (1997), Lawina i kamienie. Pisarze wobec komunizmu (2006, obie z Joanną Szczęsną), My z Jedwabnego (2004, nagroda historyczna „Polityki” i Europejska Nagroda Książkowa, wydanie amerykańskie znalazło się na liście stu najważniejszych książek 2016 roku według „New York Timesa” i zostało nagrodzone National Jewish Book Award), Sendlerowa. W ukryciu (2017, Nagroda im. Ryszarda Kapuścińskiego, nagroda miasta Poznania, finał Nagrody Literackiej Nike). W 2017 roku otrzymała doktorat honoris causa uniwersytetu w Göteborgu.

Helena Łuczywo – absolwentka ekonomii politycznej na Uniwersytecie Warszawskim, gdzie studiowała też anglistykę. Uczyła angielskiego w szkole, dopóki nie dostała zakazu pracy. Uczestniczka akcji pomocy robotnikom w Ursusie po strajkach w czerwcu 1976, współpracowniczka Komitetu Obrony Robotników, w 1977 roku zakładała i redagowała pismo „Robotnik”. W czasie legalnej Solidarności szefowa Agencji Solidarność. Ukrywała się w stanie wojennym, zakładała i redagowała „Tygodnik Mazowsze” (do 1989). Reprezentowała prasę związkową w czasie rozmów Okrągłego Stołu. W 1989 roku zakładała „Gazetę Wyborczą”, w której pełniła funkcję zastępczyni redaktora naczelnego (1989–2007). Laureatka wielu nagród, w tym Harvard University Nieman Foundation Lyons Award for Conscience and Integrity in Journalism (1989), Knight International Press Fellowship Award (1999).