12 grudnia 2018

Ewa Winnicka i Cezary Łazarewicz otrzymali nagrodę Grand Press!

Udostępnij post

Autorzy książki „1968. Czasy nadchodzą nowe” odebrali nagrodę Grand Press dla najlepszego reportażu prasowego 2018 roku. Wyróżniony tekst – „Zbrodnia na skrzyżowaniu w Jičínie” – opublikowany został w magazynie „Ale Historia”, dodatku do „Gazety Wyborczej”.

Opublikowany w tygodniku „Ale Historia” reportaż składa się na 10 historii, opublikowanych w wydanej przez Wydawnictwo Agora książce „1968. Czasy nadchodzą nowe”. Materiał nagrodzony nagrodą Grand Press znajduje się wśród kilkunastu wyrazistych jak ciuchy hipisów, zaskakujących, przejmujących, dramatycznych, a czasem po latach zabawnych (choć humor to czarny) „flashbackach”, Winnicka i Łazarewicz rozwijają nici z poszczególnych kłębków, nawijając je na jeden wielki – burzliwy, niezapomniany, pełen nieoczekiwanych wątków i konsekwencji. 

Pełen opis książki znajduje się tu.

Cezary Łazarewicz tuż po odebraniu nagrody mówił magazynowi „Press”: 

„Nie miałem pojęcia, że taki obraz miała nasza nasza interwencja w Czechosłowacji. Zawsze przedstawiało się to jako wypad na piwo w 1968 roku. A jak dowiedziałem się, że tam były trupy i my byliśmy agresorami, to chciałem dowiedzieć się jaka była prawda. Najtrudniejsze było to, by pojechać do Czech, odnaleźć ludzi, którzy opowiedzą nam tę historię tak jak oni ją widzieli, a nie tak, jak my ją widzimy”.

Gratulujemy laureatom Grand Press!

Zdjęcia: Archiwum „Press”