książka roku magazyn literacki książki

28 lutego 2023

"Dziady i dybuki" Jarosława Kurskiego książką roku Magazynu Literackiego "Książki"

Udostępnij post
książka roku magazyn literacki książki
21 lutego w Bibliotece Narodowej ogłoszono laureatów nagrody Magazynu Literackiego „Książki”. Wśród zwycięzców znalazł się Jarosław Kurski z książką Dziady i dybuki.
źródło zdjęcia: Maciek Jaźwiecki / Agencja Wyborcza.pl

Jarosława Kurskiego nagrodzono za „nieznany wcześniej talent literacki” i za to, że „wszedł do grona najwybitniejszych polskich autorów reportażu”. Bardzo dziękujemy i gratulujemy autorowi nagrody!

Tytułowe »dziady« to oczywiste odwołanie do Mickiewiczowskiego dramatu i tradycji ludowej, ale »dybuki« nie są już tak oczywiste, chociaż już od pewnego czasu termin ten jest obecny w wielu tekstach i rozmowach, a pochodzi od hebrajskiego dibuk i oznacza »to, co przylgnęło«. (…) Tekst czyta się wspaniale, podziwiając nieznany wcześniej talent literacki autora, który wszedł teraz do grona najwybitniejszych polskich autorów reportażu. I jeszcze jeden z wielu aspektów tej książki – jest to też historia Gdańska i gdańskiego środowiska, które ukształtowało autora, oraz wielkie gremium wybitnych polityków i ludzi biznesu.

Piotr Dobrołęcki, redaktor naczelny Magazynu Literackiego „Książki”
źródło zdjęcia: rynek-ksiazki.pl

– To opowieść o tożsamości – tłumaczył Jarosław Kurski jesienią, gdy książka się ukazywała. – Mama stanowczo określiła się jako Polka. Ale w kategoriach nazistowskich ustaw norymberskich była Żydówką – bo była pół krwi Polką (po ojcu), pół krwi Żydówką (po matce). Ja te kategorie odrzucam. Ale nie wszyscy Polacy je odrzucają ani nie wszyscy Żydzi je odrzucają. Dziwnie się składa, że jak pisał Julian Tuwim, zarówno „aryjskie rzeczoznawce, wypierdy germańskiego ducha”, jak i ortodoksyjni rabini zgodnie będą mnie uważali za Żyda. Jedni, bo mam domieszkę trującej semickiej rasy, drudzy, bo niby żydowską tożsamość dziedziczy się po matce.fragment artykułu Michała Nogasia.

Cały artykuł oraz listę pozostałych zwycięzców znajdziecie tutaj.