7 września 2017

CELIBAT. Opowieści o miłości i pożądaniu - nowa książka Marcina Wójcika

Czym jest celibat? Tylko bezżeństwem, jak twierdzi jeden z bohaterów tej odważnej książki, czy nakazem całkowitej wstrzemięźliwości seksualnej? Pomaga w kapłaństwie, przynosząc nieziemski wręcz pokój w sercu, jak tłumaczy inny ksiądz, czy przeciwnie, powoduje frustrację duchownych...

Udostępnij post

Czym jest celibat? Tylko bezżeństwem, jak twierdzi jeden z bohaterów tej odważnej książki, czy nakazem całkowitej wstrzemięźliwości seksualnej? Pomaga w kapłaństwie, przynosząc nieziemski wręcz pokój w sercu, jak tłumaczy inny ksiądz, czy przeciwnie, powoduje frustrację duchownych, którzy nierzadko prowadzą drugie życie? Marcin Wójcik oddaje głos księżom ukazując ich jako ludzi z krwi i kości. Odczuwających głód, pragnienie, zmęczenie i..popęd seksualny. Ani sutanna, ani głęboka wiara, ani nawet święcenie kapłańskie tego nie zmienią. W swoich reportażach autor opowiada nie tylko ich historie, ale także historie ich byłych i obecnych partnerów, partnerek, teściowych, a nawet wnuczek. Robi to z reporterską wirtuozerią, uczciwością i jednocześnie z ogromną wrażliwością.

Marcin Wójcik zabiera nas w podróż w najodleglejsze zakątki Kościoła, tam, gdzie dotąd nie było zbyt wielu reporterów – za drzwi sypialni probostw, bramy seminariów, furty klasztorów. Udało mu się opisać świat, który jest tuż obok nas, a jednak zupełnie nieznany. Bezwzględny i buzujący namiętnościami.  I nie ma możliwości by ten reportaż przemknął niezauważony, nie wstrząsnął Kościołem i nie rozpoczął dyskusji o celibacie. Po książce Wójcika nie można dłużej przymykać oczu. 

Cezary Łazarewicz

 

Książka stawia pytanie o sens celibatu i portretuje stan, w jakim znajdują się polscy księża. Coś, co Kościół chętnie by ukrył, wychodzi na jaw.

Marta Abramowicz

Marcin Wójcik – urodzony w 1981 roku w Rabce-Zdroju, absolwent Papieskiej Akademii Teologicznej w Krakowie oraz Polskiej Szkoły Reportażu w Warszawie. Przez siedem lat w tygodniku „Gość Niedzielny”, obecnie reporter „Dużego Formatu”, magazynu reporterskiego „Gazety Wyborczej”. Autor książki „W rodzinie ojca mego” (Czarne, 2015).

Magazyn Książki „Celibat Opowieści o miłości i pożądaniu Marcina Wójcika: księża opowiadają o swoich pragnieniach, związkach i samotności” >>

ZAPRASZAMY NA DEBATĘ „Czy celibat w Kościele ma przyszłość?” 

Udział wezmą : Marcin Wójcik, autor książki „Celibat. Opowieści o miłości i pożądaniu; dominikanin ks. Maciej Biskup; teolog i historyk, były jezuita Stanisław ObirekMarta Abramowicz – autorka książki „Zakonnice odchodzą po cichu”.

Dyskusję poprowadzi Adam Szostkiewicz, „Polityka”.

28 września o godz. 19.00, Biblioteka Uniwersytetu Warszawskiego, ul. Dobra 56/66 na Powiślu w Warszawie, sala 316, III piętro.

Wstęp wolny!

https://www.facebook.com/events/133848463902659/

Kup na kulturalnysklep.pl