W 50 wywiadach o ludziach, którzy siedzieli na polskim tronie opowiadają wybitni historycy. To dzieje naszego kraju opowiedziane w taki sposób w jaki nikt jeszcze ich nie opowiedział.
Anglicy i Francuzi uczynili ze swoich królów towar eksportowy, książki o królowej-dziewicy Elżbiecie czy krwawej Margot czytają miliony. Nasi monarchowie, zasuszeni w obrazach Matejki, wydają się nudni i prowincjonalni, wegetują w rezerwacie szkolnych podręczników. A przecież historia Polski jest równie pasjonująca i dramatyczna, jak Anglii czy Francji. Nie brak w niej bezwzględnej rywalizacji o władzę, są zdrady i sojusze, wielkie postacie i nikczemnicy, gry dyplomatyczne i dworskie intrygi, walka na śmierć i życie. Jest bogata warstwa obyczajowa, w której zachodnie wpływy zderzają się z sarmackim przepychem i wschodnim rozpasaniem. Są rodzinne tajemnice, zdrady i romanse.
„Władcy” to okazja, żeby przyjrzeć się bliżej ludziom wyniesionym na szczyty władzy; przekonać się, jak podejmowali decyzje; kiedy naszymi dziejami rządził przypadek, a kiedy udało się osiodłać kobyłę historii.
Ale jak najatrakcyjniej o nich opowiedzieć ? Złotego środka nie ma, lecz próbować trzeba. Ta książka to właśnie taka próba. Wiedza zawodowych badaczy spotkała się w niej z dociekliwością doświadczonych dziennikarzy. Przyniosło to rewelacyjny efekt: historia wyszła poza suche ramy podręcznikowej opowieści, a jednocześnie zeszła z cokołu naukowego opracowania. Stała się przystępna.
Powieść inspirowana scenariuszem filmu „KLER”.
„Wydawało się chłopcu, już dużemu, już mężczyźnie, że poradził sobie z przeszłością. Tak było do tego tygodnia, kiedy potwór znów się obudził”
W seminarium duchownym wybucha pożar. Kleryk Leszek Lisowski ratuje z płomieni dwóch przyjaciół: Andrzeja Kukułę i Tadeusza Trybusa. Po święceniach spotykają się w każdą rocznicę ocalenia. Tym razem spotkanie kończy się tragicznie. Wiara i powołanie trzech księży zostaną wystawione na straszną próbę.
Piotr Głuchowski nie tylko rozwija filmowe wątki i ujawnia życiorysy bohaterów, ale czerpiąc z prawdziwych historii, tworzy nową, wstrząsającą opowieść o grzechach Kościoła. Te odkrywa dziennikarka Ludmiła Zakrzewska, główna bohaterka powieści. Ona także – prowadząc śledztwo w sprawie kościelnej pedofilii – musi dokonać fundamentalnego wyboru: miłość, czy godność?
Bez pracy moich kolegów-reporterów ta książka by nie powstała. Postać Ludmiły Zakrzewskiej, głównej bohaterki „Nic co ludzkie” jest wzorowana na nich. Na Bożenie Aksamit z Trójmiasta, Małgorzacie Bujarze z Rzeszowa, Marcinie Kąckim z Poznania, Marcinie Kowalskim z Kruszwicy i Marcinie Wójciku z Warszawy.
Piotr Głuchowski
Kontynuacja obowiązkowej pozycji dla miłośników wspinaczki wysokogórskiej.
Zaktualizowana jednotomowa edycja bestsellerowego, ilustrowanego wydawnictwa poświęconego udziałowi Polaków w zdobywaniu najwyższych gór świata. Publikacja łącznie z leksykonem uzupełniona o niezwykle emocjonujące wydarzenia z ostatniej dekady – od 2008 do początku 2018 roku.
Książka opowiada o najważniejszych wyprawach, podczas których dokonano pierwszych wejść na niezdobyte wcześniej szczyty, złotych latach polskiego himalaizmu zimowego, osiągnięciach Polaków w przejściach stylem alpejskim, samotnych wejściach i wyznaczaniu nowych dróg na szczyty. Autorzy opisują również największe tragedie będące udziałem polskich wypraw.
Osobna część poświęcona jest kobietom. Wanda Rutkiewicz przez wiele lat była pierwszą damą światowego himalaizmu. Światowej czołówce kroku dotrzymują m.in. Anna Czerwińska czy Kinga Baranowska.
„W naszym środowisku mówi się: ten kucharz dobrze czyta. Ja czytam przyzwoicie. A to oznacza, że strony płoną jedna po drugiej, czarują klientów, mięso skwierczy, oczy błyszczą, gaża rośnie…
Wszakże książka to cały świat, chociaż na zawsze miniony”.
Jest rok 2037, ludzkość drukuje już tylko banknoty, a książki można znaleźć wyłącznie w muzeach. Ale są wybrańcy, którzy wciąż je CZYTAJĄ. Jednak CZYTAĆ oznacza teraz palić bezcenne pierwodruki.
Nie bezmyślnie: milionerzy, gangsterzy, nowe elity urządzają sobie zakazane uczty, na których spożywają jesiotra grillowanego na Dostojewskim, krewetki na Czechowie, antrykoty na Gogolu albo gołąbki na Achmatowej.
Jako pierwszy spłonął „Finneganów tren” Joyce’a skradziony z British Museum i zapoczątkował nowe zjawisko – book’n’grill.
Géza Jasnodworski, mistrz kulinarno-literackich perwersji, musi działać w głębokiej konspiracji, bo za grillowanie na książkach grozi więzienie albo śmierć. Ale zagrażają mu nie tylko służby specjalne zachodniej cywilizacji, która próbuje podnieść się po niszczących wojnach religijnych, lecz również tajna organizacja fałszerzy książek z siedzibą na uralskiej górze Manaraga.
Władimir Sorokin, mistrz absurdalnego humoru i groteski, powraca w wielkim stylu. Autor Dnia oprycznika i Lodu stworzył dystopię, która parodiuje zarówno 451° „Fahrenheita” Raya Bradbury’ego, 1984 Orwella, jak i „Nowy wspaniały świat” Huxleya.
IRA. Zespół legenda. Według Google’a najczęściej wyszukiwana polska grupa muzyczna po Kulcie i Dżemie. Powstała w 1987 roku i – poza czasem siedmioletniej przerwy – z powodzeniem funkcjonuje do dziś. Zagrali tysiące koncertów, na których zawsze pojawiają się rzesze fanów w czarnych i czerwonych koszulkach symbolizujących gniew. Nadal z powodzeniem grają sto koncertów w roku, podczas gdy inni wielcy polskiej sceny muzycznej zawieszają czy kończą działalność. IRA właśnie skończyła trzydzieści lat. Na czym polega jej fenomen?
Ta książka odpowiada nie tylko na to pytanie. To łapiąca za gardło historia młodzieńczego marzenia o zespole rockowym, o którym będą mówić wszyscy, oraz o jego realizacji. To także znakomicie napisana opowieść o wiecznym życiu w trasie oraz o wzlotach i upadkach, kłótniach i przyjaźniach grupy muzyków będących ze sobą bliżej niż rodzina.
„Jedna z ostatnich prawdziwych rockowych kapel!”
Grzegorz Markowski, Perfect
„Od zawsze mocno energetyczne granie, a przy tym cenna umiejętność wymyślania dobrych melodii… Rozpoznawalne brzmienie i wypracowany styl made in IRA stawiają tę drużynę w elicie bandów gatunku hard/heavy…”
Marek Wiernik, Radio dla Ciebie