Nowość

Praca zbiorowa W obliczu Zagłady. Żydzi Warszawy 1939-1943. Fotografie ze zbiorów Muzeum Powstania Warszawskiego

  • Seria:  
Album prezentuje fotografie o tematyce żydowskiej ze zbiorów Muzeum Powstania Warszawskiego, głównie z okresu okupacji niemieckiej. Najliczniejsza opublikowana w książce kolekcja dotyczy warszawskiego getta, a została wykonana przez Mieczysława Bilażewskiego „Bila” na zlecenie niemieckich władz. Kolejne, pochodzą z albumów i…
Kategoria Albumy
Oprawa broszura ze skrzydełkami
Miejsce i rok wydania Warszawa, 2024
Format 235 x 225 mm
Więcej szczegółów

Album prezentuje fotografie o tematyce żydowskiej ze zbiorów Muzeum Powstania Warszawskiego, głównie z okresu okupacji niemieckiej. Najliczniejsza opublikowana w książce kolekcja dotyczy warszawskiego getta, a została wykonana przez Mieczysława Bilażewskiego „Bila” na zlecenie niemieckich władz. Kolejne, pochodzą z albumów i prywatnych zasobów niemieckich żołnierzy – amatorów i pokazują tragedię codziennej egzystencji warszawskich Żydów od instalacji niemieckiej władzy w 1939 r. po okres likwidacji tzw. dzielnicy zamkniętej. Rolę epilogu pełni w albumie seria fotograficznych panoram z „miejsca po getcie”, wypełnionych gruzami po horyzont.

Każde ze zdjęć opowie swoją historię – za pomocą obrazu, historycznego tekstu, odwołującego się także do szerzej ujętych zjawisk oraz fragmentów z relacji i dzienników (min. Archiwum Ringelbluma). Pokazane w wydawnictwie zdjęcia są w dużej części nieznane, a ich oryginalne nośniki znajdują się w zasobach Muzeum Powstania Warszawskiego. Wśród tekstów otwierających książkę znajdzie się min. esej antropologa kultury i fotografa dr. Tomasza Szerszenia oraz impresja dziennikarki i autorki książek Magdaleny Rigamonti.

Na skróty

Informacje szczegółowe

Książka

Kategoria Albumy
Format 235 x 225 mm
Liczba stron 224
Data premiery 24.01.2024
Miejsce i rok wydania Warszawa, 2024
Numer wydania 1
Język wydania polski
ISBN 9788364308505