Bogato ilustrowana podróż do miast i miasteczek województwa łódzkiego, które kiedyś zamieszkiwała społeczność żydowska.
Joanna Podolska stworzyła opowieść o kulturze narodu, który odegrał znaczącą rolę w rozwoju Łodzi oraz okolicznych terenów. Przedstawiła dzieje obecności Żydów w miastach takich jak Łowicz, Pabianice czy Tomaszów Mazowiecki. W swojej książce zajęła się wieloma kwestiami. Opisała, jak wyglądało wspólne życie Polaków i Żydów, jakie relacje łączyły polskich mieszkańców z ich sąsiadami, jaką rolę odgrywali oni na tych ziemiach. Ukazała również ślady i wspomnienia, jakie po nich zostały. Każdy rozdział opowiada o innym mieście i innych ludziach, ale też przybliża specyfikę opisywanego miejsca.
Dla przykładu: Aleksandrów Łódzki, który był siedzibą cadyków, dziś jest niezwykle religijny.
Tomaszów Mazowiecki, choć bardzo ciekawy i prawdziwie wielokulturowy, został przez Żydów opuszczony, a po ich exodusie wiele istniejących tu od dawna przedsiębiorstw ostatecznie upadło.
Z licznych ciekawostek dopełniających informacje podane w „Spacerowniku” dowiadujemy się, z którą miejscowością województwa łódzkiego związana jest opowieść o ukochanej Kazimierza Wielkiego Esterze i w jaki sposób Antoni hr. Ostrowski realizował swoją wizję miasta, w którym wszyscy – niezależnie od narodowości – mieli być traktowani tak samo. We wszystkie opisywane miejsca trafimy bez problemu, ponieważ do publikacji dołączone są plany miast z zaznaczonymi najciekawszymi zakątkami. Całość dopełniają liczne kolorowe fotografie.