Sinead

Sinéad O'Connor

 

Irlandzka piosenkarka urodzona 8 grudnia 1966 w Dublinie.
Sinéad O’Connor talent muzyczny przejawiała już od najmłodszych lat, choć jej dzieciństwo nie należało do najłatwiejszych. W wieku 15 lat została wysłana do poprawczaka za kradzieże i częste wagarowanie, tam poznała perkusistę zespołu In Tua Nua, który dostrzegł w niej talent.
Pierwszy singiel pod tytułem „Heroine” nagrała w 1986 roku z gitarzystą U2 The Edge. Rok później wydała swoją pierwszą płytę „The Lion and the Cobra”. Pomimo dość umiarkowanego przyjęcia, album zdobył status złotej płyty. Zdecydowanie większą sławę przyniósł piosenkarce drugi album pod tytułem „I Do Not Want What I Haven’t Got”, który ukazał się w 1990 roku. Dwa lata później ukazał się jej trzeci album „Am I Not Your Girl?”.
Prawdopodobnie największy rozgłos przyniósł piosenkarce program Saturday Night Live, w którym 3 października 1992 po wykonaniu piosenki „War” Boba Marleya podarła zdjęcie papieża Jana Pawła II. Zaprotestowała w ten sposób przeciwko ukrywaniu i tuszowaniu przez Kościół katolicki przypadków pedofilii wśród księży. Wydarzenie to spowodowało załamanie jej kariery.
Na początku września 2017 podała do publicznej wiadomości informację o zmianie imienia i nazwiska na Magda Davitt. Z kolei pod koniec października 2018 poinformowała o konwersji na islam i zmianie imienia na Shuhada.

Jest autorką autobiograficznej książki „Wspomnienia”, która w Polsce ukazała się nakładem Wydawnictwa Agora w tłumaczeniu Katarzyny Mojkowskiej. Zmarła 26 lipca 2023.