Frederic Martel

Frédéric Martel

 

Frédéric Martel – francuski pisarz i dziennikarz, doktor nauk społecznych. Pełnił rolę attaché kulturalnego ambasady Francji w Stanach Zjednoczonych i Rumunii. Wykładał w ESSEC Business School, w Instytucie Nauk Politycznych Sciences-Po w Paryżu oraz gościnne na Uniwersytecie Harvarda.
Jest autorem dziesięciu książek, m.in. wydanych również w Polsce: Polityka kulturalna Stanów Zjednoczonych, Mainstream. Co podoba się wszędzie na świecie. Jego książki zostały przetłumaczone na kilkanaście języków i wydane w dwudziestu krajach.
Jako badacz Martel zajmuje stanowisko „Senior Research Fellow” na uniwersytecie ZHdK w Zurychu oraz w Centrum Badań Naukowych CERI w ramach Instytutu Nauk Politycznych Sciences-Po Paris, gdzie prowadzi badania nad soft power, dyplomacją wpływu, branżami kreatywnymi, mediami oraz Internetem. Jest także ekspertem przy Komisji Europejskiej w ramach zespołu ds. kultury zainicjowanego przez przewodniczącego Komisji Europejskiej pod nazwą „New Narrative for Europe”.
Martel prowadzi audycję radiową Soft Power na France Culture. Jest także głównym reporterem internetowego magazynu Slate.fr.
Sodoma. Hipokryzja i władza w Watykanie ukazała się w kilkunastu językach (m.in. po francusku, włosku, angielsku, hiszpańsku, portugalsku, polsku, rumuńsku, niderlandzku). Przekłady na kolejnych pięć języków są w toku (na niemiecki, słoweński, chorwacki, portugalski brazylijski i bułgarski). Książka trafiła na pierwsze miejsce list bestsellerów w Anglii, Irlandii, Australii, Belgii, Szwajcarii, anglojęzycznej części Kanady oraz Holandii, znalazła się również na liście bestsellerów „New York Times” w Stanach Zjednoczonych.

____________

fot. Astrid di Crollalanza-12