zapowiedzi 2023

30 grudnia 2022

Zapowiedzi premier 2023 roku

Udostępnij post
zapowiedzi 2023

Prezentujemy wybrane zapowiedzi premier 2023 roku i zapraszamy Was do oczekiwania na nie razem z nami. Oprócz poniższych tytułów szykujemy oczywiście różne wydawnicze niespodzianki, o których będziemy informować już niebawem…

NON-FICTION

Natalia de Barbaro
„Przędza”
Premiera: 8 marca

Nowa książka Natalii de Barbaro. Autorka fenomenu wydawniczego ostatnich lat, „Czułej przewodniczki” powraca z kolejną inspirującą książką dla kobiet.

Książka jest próbą opisania Świata, za którym, w moim przekonaniu, wiele kobiet tęskni. Nazywam go światem Tkania. Wiele kobiet żyje w świecie Celowania, mierzenia do celu: od zadania do zadania, od tarczy do tarczy, w pośpiechu i poczuciu winy. Życie w energii celowania bywa bolesne. Bo pruć do przodu zamiast tkać po swojemu – to boli. Tkanie jest dla mnie o tym, że chcę mieszkać w swoim własnym życiu. Chcę odnajdować to, co jest moje i bawić się tym. Chcę, żeby zabawa, „lekkoduszenie” stawała się, chociaż czasem, sposobem uczestniczenia w rzeczywistości. Chcę żyć poprzez swoje ciało, patrzeć, słuchać, wąchać, smakować i dotykać świata. Chcę patrzeć na rzeczy z bliska. Karmi mnie energia równości, przyjaźni, miłości. Nie chcę żyć w ciasnym świecie „jedno albo drugie” – kiedy tkam, wybieram jedno i drugie. Ciągnie mnie wieloznaczność: chcę widzieć w różnych kolorach. Chcę też przekształcać własną historię. Jako wieloznaczne widzę swoje dzieciństwo, rodziców, siebie samą. Nie chcę decydować jaka „w końcu” jestem. Tkam siebie, przędę, każdego dnia. Dni, które są przede mną, są jak przędza – już przygotowana, jeszcze nie utkana.

Natalia de Barbaro

Wojciech Czuchnowski
„Dzbanek rozbity. Sceny z życia, choroby, śmierci i żałoby”
Premiera: 22 lutego

– Tam są takie dwie skały, one zawsze dają cień – Agnieszka powiedziała to bardzo słabym głosem. Chciała powiedzieć coś więcej, ale lekarka z hospicjum domowego, którą poinformowaliśmy o naszym pomyśle, pogłaskała ją tylko po ręce. Był początek maja 2022 r. Zaczynał się piąty rok choroby nowotworowej mojej żony. Wiedzieliśmy, że tą walkę przegrała. Wtedy właśnie wpadłem na pomysł: wynajmijmy kamper i pojedźmy do nas na Sycylię.
Podróż na południowe krańce Europy jest klamrą, w której Wojciech Czuchnowski, znany dziennikarz i publicysta, pomieścił intymny pamiętnik o odchodzeniu swojej żony. Z wnikliwością, precyzją i bez znieczulenia prowadzi nas przez stadia miłości, kryzysów ich związku i choroby. A jednocześnie „Dzbanek rozbity” to swoiste śledztwo, w którym autor próbuje odpowiedzieć sobie na pytanie, czy na pewno znał kobietę, z którą związała go i miłość, i śmierć. I czy na pewno i do końca ona znała jego.
Ta książka jest w równym stopniu bolesna co niosąca nadzieję. Wojciech Czuchnowski pisząc ją próbuje bowiem wydobyć się z rozpaczy. Ta praca żałoby zmienia się na oczach czytelników w literaturę.

Tomasz Ulanowski
„Ostatnia minuta. Pieszo przez antropocen”
Premiera: 22 marca

Tomasz Ulanowski, dziennikarz działu Nauka i Zdrowie „Gazety Wyborczej”, pracował nad tą książką 18 lat. Przez ten czas wpływ człowieka na środowisko został dokładnie zbadany, policzony i udowodniony, a naukowcy zaproponowali rozwiązania – i nic się nie zmieniło. W kolejnych rozdziałach autor podaje dowody: zanieczyszczony i rabunkowo eksploatowany ocean, zmiany w prądach morskich i w cyrkulacji powietrza, topnienie lodowców i podnoszenie się poziomu mórz, zagłada gatunków, pandemie, wpływ zmian klimatu na pogodę, wreszcie ekspansję technosfery i wyczerpywanie się zasobów Ziemi – zużywamy ich tak wiele, że już nie dadzą rady się odnawiać, będą się tylko kurczyć. W książce pada dużo liczb. Z drugiej strony autor jest cały czas w niej obecny: wędruje wzdłuż wybrzeża Bałtyku, maszeruje brzegiem jednej z wysp Svalbardu, biega, doświadcza świata własnym ciałem, myśli o zapachach, smakach, starzeniu się – i naukowo to wszystko objaśnia. To delikatna obecność, ale daje oddech od przytłaczających danych o antropocenie, nowej epoce w historii Ziemi: gdy człowiek brutalnie i bezmyślnie niszczy swój jedyny dom.

Paweł Kowal
„Trauma i chwała”
Premiera: kwiecień

Znów jest najgłośniejszą polską artystką. Znów jej prace wędrują po świecie, właśnie są pokazywe na monumentalnej retrospektywie w londyńskiej Tate Modern. Ale jej życie wciąż pozostaje wielką zagadką.
Magdalena Abakanowicz zrewolucjonizowała sztukę, nie tylko polską. Zmieniła tkaninę artystyczną w samodzielną dziedzinę sztuki, bliższą rzeźbie i architekturze niż tkactwu. Jednak zarówno opowieść o swoim życiu jak i interpretacje swojej sztuki trzymała pod ścisłą kontrolą. Budowała wokół siebie wielki mit, którego początki sięgać miały Czyngis Chana. Jak bardzo ten mit odległy jest od rzeczywistości? Co chciała ze swojej rodzinnej historii wymazać? Co zamazać w myśleniu i pisaniu o jej tak erotycznych w swoim wyrazie abakanach? Z jakim bagażem żyła i tworzyła w komunistycznej Polsce? Jak udało się jej zrobić błyskotliwą, międzynarodową karierę? Na czym polegały komplikacje jej życia osobistego? Dlaczego aż do końca budziła kontrowersje?
Odpowiedzi na te pytania podjął się niezwykły autor. To Paweł Kowal, polityk, historyk, poseł zafascynowany życiem i dziełem Magdaleny Abakanowicz. Od śmierci artystki gromadził materiały i opowieści na jej temat. Teraz przyszedł czas na opowiedzenie żywota artystki do końca.

Michelle Obama
The Light We Carry: Overcoming in Uncertain Times”
Tłum. Dariusz Żukowski
Premiera: maj

W 2019 roku światowym bestsellerem było „Becoming. Moja historia”. Po ogromnym sukcesie swojej autobiograficznej książki Michelle Obama, pierwsza dama Stanów Zjednoczonych, dzieli się wiedzą o tym, jak zachować równowagę i nadzieję w dzisiejszym, pełnym niepewności świecie. Jak budować trwałe i szczere relacje? Jak czerpać siłę ze wspólnoty? Co robić, kiedy czujemy, że mamy dość?
Nowa książka Obamy, podobnie jak „Becoming” cztery lata wcześniej, w listopadzie 2022 zadebiutowała na szczycie listy bestsellerów „USA Today”.

Greta Thunberg
„Książka o klimacie, którą stworzyła Greta Thunberg”
Tłum. Michał Rogalski
Premiera: jesień

Żeby zatrzymać zagrażającą życiu na Ziemi katastrofę klimatyczną, potrzeba wiedzy. Greta Thunberg, najbardziej znana aktywistka klimatyczna na świecie, szuka tej wiedzy u ponad setki naukowców, specjalistów, filozofów oraz liderów ludów tubylczych. Są wśród nich Thomas Piketty, Margaret Atwood ,Naomi Klein, David Wallace-Wells i Elizabeth Kolbert.
Oprócz tego Thunberg opowiada o własnych doświadczeniach protestu oraz odkrywania greenwashingu (pozorowanych działań na rzecz klimatu). Wiedza i świadomość płynące z tej książki mogą być źródłem nadziei oraz inspiracja do działania. Jesteśmy w decydującym momencie w historii ludzkości – musimy działać teraz i musimy robić to razem.

Stanisław Łubieński
Premiera: jesień

Nowa książka Stanisława Łubieńskiego, autora „Pirata stepowego”, „12 srok za ogon” i „Książki o śmieciach”.
Miasto to pomnik człowieka. Z impetem zderzających się płyt tektonicznych, niszczymy stare i tworzymy nowe krajobrazy. Czy można opowiedzieć historię miasta inaczej, by ani człowiek, ani beton, żelazo czy szkło nie były jej głównymi bohaterami? Jej bohaterami niech będą stare drzewa, które pamiętają Powstania, cara, a nawet czasy, kiedy Mazowsze było księstwem. Miasto to korzenie sięgające zasypanych fundamentów nieistniejących dzielnic, łopoczące pajęczyny na mostach i dobiegające z parku nawoływanie zasypiających gawronów. Historię opowiedzą pozostałości prastarych puszcz , rosnące na pomnikach porosty ale i ruderalne samosiejki kiełkujące spomiędzy chodnikowych płyt. Miasto to ruch, zmiana, ewolucja, która dzieje się na naszych oczach, również w świecie przyrody. To książka o Warszawie, choć mógłby to być Berlin, Londyn albo Nowy Jork. Podobna historia w przeróżnych wariantach rozgrywa się wszędzie choć nie wszędzie jest tak fascynująca – zwłaszcza kiedy opowiada ją Staszek Łubieński.

FICTION

Oksana Zabużko
„Najdłuższa podróż”
tłum. Katarzyna Kotyńska
Premiera: 25 stycznia

24 lutego 2022 ziemia zatrzęsła się od rosyjskich rakiet padających na Ukrainę. Świat powinien zmienić się nieodwracalnie, ale czy się zmienił? Czy zobaczył wreszcie w Rosji to, co od co najmniej stulecia widzą w niej Ukraińcy?
Część ukraińskich intelektualistów znalazła się w okopach, gdzie o europejskość swojego kraju walczą w dosłownym znaczeniu słowa. Pozostali wszystkim, którzy chcą słuchać, tłumaczą rzeczy dla Ukraińców oczywiste – że ta wojna nie zaczęła się ani w 2022, ani w 2014. Wśród nich jest Oksana Zabużko, która 23 lutego wpadła z krótką wizytą do Warszawy, i tak w dniu inwazji została „pisarką w podróży”. Od tamtego dnia powtarza: Rosja do takiego stopnia nie może pogodzić się z niepodległością Ukrainy, że chce ni mniej, ni więcej, tylko tego, żeby Ukraina nie istniała.
Najdłuższa podróż nie jest jednak książką czarną. W tym pasjonującym i błyskotliwym eseju Zabużko przypomina, że jedynym źródłem władzy w Ukrainie jest lud, a „Ukraina wybrała być”. Pokazała to w ostatnich latach wielokrotnie. Ta decyzja nie podlega władzy ani Poroszenki, ani Zełenskiego, ani tym bardziej brutalnych rządców Moskowii-Rosji. A jeśli „mała” Ukraina może odmówić gry na zasadach niszczącego planetę surowcowego imperium, to może jest nadzieja na większą, cywilizacyjną zmianę?

Karolina Lewestam
„Silla” seria „Opowieści świata Zorzy”
Ilustracje: Mariusz Andryszczyk
9-12 lat
Premiera: 22 lutego
Wydawnictwo Agora dla dzieci

Karolina Lewestam, filozofka, publicystka „Pisma”, autorka m.in. bestsellerowej „Małej księżniczki” powraca, tym razem z książką fantasy. „Silla” to pierwszy tom nowej serii, która dzieje się świecie Zorzy, lodu, niedźwiedzi, fok, Czarnych Ptaków i dwóch księżyców. Zarówno ludzie i zwierzęta, żyjące dotąd w przyjaźni, czują, że dzieje się coś złego. Nie dość że w morzu brakuje ryb, nie dość, że zimowe krowy tracą sierść, to jeszcze Zorza zaczyna blednąć. Rozwiązanie zagadki i uratowanie zagrożonego świata przypada w udziale Ariemu, którego przepowiednia zmusza do wyruszenia w pełną niebezpieczeństw podróż.

Julia Łapińska
„Dzikie psy”
Premiera: marzec

Rok po świetnie przyjętym debiucie – nagrodzonym podczas Warszawskiego Festiwalu Kryminału Czerwonym jeziorze – Julia Łapińska wraca w okolice Bornego Sulinowa, gdzie tym razem w sylwestrowy wieczór cztery groźne wystrzały rozrywają zimową ciszę. I bardzo szybko okazuje się, że nie były to fajerwerki…
Tym razem Kuba Krall i podkomisarz Inga Rojczyk wikłają się w wielowątkową intrygę, która wydeptanym w śniegu krwawym tropem prowadzi od zaginionego chłopca z imigranckiej rodziny do spisku politycznych elit i prywatnych tajemnic, o jakich każdy prędko chciałby zapomnieć.
Tylko dziki pies potrafi oszukać czającego się w mroku strzelca.

Maciej Siembieda
„Nemezis”
Premiera: maj

Nie czuje winy, choć jest krwawa, ani wstydu, choć bywa nagą siłą. Zsyła szczęście, częściej nieszczęście, panuje nad losami ludzi, rodzin, narodów.
Bohaterowie nowej powieści Macieja Siembiedy – kontynuacji głośnej i bestsellerowej Katharsis – poznają jej moc na własnej skórze.
Rodzinę Tosidosów, przybyłych tuż po wojnie do Polski Greków, czekają nowe wyzwania, których źródłem jest ich tajemnicza przeszłość. Ale to nie oni będą głównymi bohaterami Nemezis. Z cienia II wojny wynurza się nowy bohater, który łaknie zemsty. Ale czy jest to tylko zemsta? A może stał się on tylko narzędziem w rękach znacznie potężniejszych sił? Wielka epicka opowieść z tajemnicami historii i najmroczniejszymi figurami starożytnej mitologii w tle.

Rok 2023 będzie Rokiem Wisławy Szymborskiej. Na setną rocznicę urodzin Noblistki zaproponujemy wznowioną i poszerzoną biografię Wisławy Szymborskiej autorstwa Anny Bikont i Joanny Szczęsnej.

Joshua Cohen
„Rodzina Netanjahu”
tłum. Aga Zano
Premiera: jesień

Prawda to, a może fikcja? Zimą 1959 roku w domu historyka amerykańskich podatków Rubena Bluma zjawia się z wizytą niejaki Bencijjon Netanjahu. Gość, temperamentny żydowski nacjonalista, ubiega się o posadę na uniwersytecie, na którym pracuje Blum, a kto lepiej zadba o przybysza z Izraela niż inny Żyd? Tak w każdym razie myślą władze uczelni, nie zdając sobie sprawy, że zderzenie wojującego syjonisty Netanjahu ze zasymilowanym Blumem to przepis na katastrofę na miarę kolizji dwóch równoległych światów.
Ale nagrodzona Pulitzerem błyskotliwa powieść Joshuy Cohena to coś więcej niż tylko żydowska tragikomedia pomyłek. Cohen pisze ją ze współczesnej perspektywy, w której jeden z synów Bencijjona – Benjamin Netanjahu, jest najdłużej urzędującym premierem w historii Izraela, a drugi – owianym legendą bohaterem wojny Jom Kipur. Pozornie nieistotny, a nawet pomijalny epizod z historii tego słynnego klanu okazuje się punktem wyjścia dla jednej z najważniejszych współczesnych powieści o tożsamości i polityce.

Richard Osman
cykl: „Czwartkowy klub zbrodni”
Premiera: jesień

Kiedy brytyjski komik Richard Osman opublikował swoją pierwszą powieść – Czwartkowy klub zbrodni – wydawało się, że to jeden z tych przypadków: słynna osobistość telewizyjna postanawia zdyskontować swój sukces i zarobić jeszcze więcej. Chyba nikt (poza mądrymi redaktorami!) nie przypuszczał, jak inteligentna i zabawna powieść wyszła Osmanowi – kryminał w tak tradycyjnym stylu, że aż rewolucyjny.
Opowieść o czworgu charakternych seniorów, którzy dla rozrywki rozwiązują stare policyjne zagadki, aż wreszcie trafią na świeżą zbrodnię, okazała się sensacją. Tylko w Wielkiej Brytanii sprzedaż pierwszego tomu sięgnęła już blisko 3 milionów kopii.
Cykl Czwartkowy klub zbrodni nareszcie trafi do polskich czytelników w całości i w oryginalnej oprawie graficznej. W jego ramach odświeżymy opublikowany już wcześniej tom pierwszy oraz zaprezentujemy premierowo dwa kolejne, które dotąd ukazały się w Wielkiej Brytanii. Wierzcie nam: każda część jest tu jeszcze lepsza od poprzedniej. Dla fanów Agathy Christie, filmu Na noże i Kulawych koni Micka Herrona to lista obowiązkowa!

Margaret Atwood i inni
„Czternaście dni”
przekład w trakcie ustaleń
Premiera: jesień

Niesamowita powieść podzielona na głosy, w której powstaniu udział wzięły największe gwiazdy światowej literatury: obok Atwood są tu jeszcze Celeste Ng, John Grisham, Dave Eggers i wielu innych. Każde z nich wciela się w jednego z lokatorów nowojorskiej kamienicy, którzy w dobie pandemicznej kwarantanny spotykają się na dachu budynku, by przy drinkach i w świetle księżyca snuć niespieszne opowieści. Trudno uniknąć skojarzeń ze słynnym Dekameronem i chyba nawet nie zamierzamy tego robić. Oto jest – Dekameron naszych czasów!