5 września 2019

Zapowiadamy książkowe premiery września!

Zobaczcie co dla Was przygotowaliśmy

Udostępnij post

Między Panem a Plebanem
Adam Michnik
Jacek Żakowski
Józef Tischner

Premiera  4 września 2019

Wznowienie od dawna nieobecnej na rynku książki z 1995 roku, w której Jacek Żakowski rozmawia z ks. Józefem Tischnerem, filozofem i autorem „Etyki Solidarności”, i redaktorem naczelnym „Gazety Wyborczej” Adamem Michnikiem.

Poszerzone o nową rozmowę Jacka Żakowskiego i Adama Michnika wydanie kultowej książki.

Okazało się, że ks. Józefowi Tischnerowi, góralowi z Sądecczyzny, nie było wcale daleko do Adama Michnika, czołowej postaci antykomunistycznej, laickiej lewicy. Choć naczelny „Gazety Wyborczej” i popularny filozof Kościoła katolickiego reprezentowali skrajnie różne środowiska oraz formacje duchowe i umysłowe, rozmawiając z Jackiem Żakowskim, starali się zrozumieć siebie nawzajem oraz współczesny świat. Z rozmowy wybitnych intelektualistów wyłoniły się nie tylko zaskakujące analogie między światopoglądem laickim i katolickim, ale również nieoczekiwane odpowiedzi na podstawowe pytania: o sens życia, wiarę, wolność, polskość. A ich spotkanie zaowocowało niespodziewaną przyjaźnią i poczuciem bliskości. 

Nigdy dotąd Adam Michnik nie mówił tak dobitnie o Ewangelii jako źródle nadziei jak w rozmowie z Jackiem Żakowskim – postscriptum do ich pamiętnej dyskusji sprzed ćwierć wieku z ks. Józefem Tischnerem. To nowe wejrzenie we współczesne dramaty – skompromitowanego Kościoła, wydrążonego chrześcijaństwa, ucieczki od wolności i niewiary w demokrację – boleśnie wytrąca z szablonów myślenia.
Magdalena Grochowska

 

Żuławski. Szaman
Aleksandra Szarłat

Premiera 11 września 2019

Bufon, wizjoner, skandalista, mizogin, uwodziciel, elegant z paryskim szykiem – określenia można by mnożyć. Jaki był naprawdę Andrzej Żuławski? Aleksandra Szarłat przenika za zasłonę mitu, również tego, który jej bohater budował na własny użytek. Żuławski tak jak formułował sądy, tak też żył – według własnych zasad. Nic więc dziwnego, że przypięto mu łatkę skandalisty. Gdy autorka wyjawiała, że zamierza napisać jego biografię, rozmówcy reagowali zdumieniem: „Ależ to niemożliwe, ponieważ on się składał z samych sprzeczności”. Andrzej Żuławski hipnotyzował ludzi. Miał niesłychaną umiejętność ich uwodzenia i odkrywania słabości. Ta wiedza w jego rękach stawała się bronią. Jednocześnie potrafił być wspaniałomyślny i uroczy. O dobrych i złych stronach jego charakteru mówią bohaterowie tej książki. Wszyscy zgadzają się co do jednego: był człowiekiem fascynującym. On sam mawiał, że każdy jego film to jedno dodatkowe życie. Ale życie Żuławskiego jest ciekawsze niż wszystkie te filmy razem wzięte.

Nienaganny. Biografia męskiego wizerunku
Przemysław Bociąga

Premiera 11 października 2019

Przemysław Baciąga, z błyskotliwością i poczuciem humoru, przygląda się zjawiskom, które na przestrzeni wieków przełamywały konwencję w modzie i ukształtowały obecny wizerunek mężczyzny, od fraków i surdutów, aż po współczesny garnitur.”Nienaganny. Biografia męskiego wizerunku” to książka zarówno dla miłośników historii ubioru, a także tych mężczyzn, którzy chcą świadomie kształtować swój styl. 

Błyskotliwa opowieść o tym, jak powstał współczesny męski wizerunek, zapisany w krojach, ściegach i proporcjach.
Nienaganny mężczyzna XXI wieku ma już ponad 200 lat. Kiedy się rodził, jego poprzedników Wielka Rewolucja Francuska skracała o głowę razem z peruką. On sam zamiast peruki wybrał naturalne uczesanie i garderobę skompletowaną w duchu minimalizmu. I chociaż od tego czasu przez świat przetoczyło się jeszcze kilka rewolucji, Nienaganny przetrwał je wszystkie: jako dandys, biznesmen, dżentelmen z towarzystwa, hollywoodzki amant, wojenny bohater czy punkowy anarchista. Przemysław Bociąga w swojej książce pokazuje nie tylko, jak stosować się do zasad klasycznej męskiej elegancji, ale przede wszystkim – jak ją rozumieć. 


Łańcuch
Adrian McKinty
Tłumaczenie: Dariusz Żukowski

Premiera 18 września 2019


Ofiara, porywacz, ocalały, kryminalista 

A TY KIM JESTEŚ?

Gdy jesteś w ŁAŃCUCHU,
stajesz się każdym z nich.
Dzwoni twój telefon.
Ktoś porwał ci dziecko.
Aby je uwolnić, musisz porwać kolejne dziecko.
Tak działa ŁAŃCUCH, przerażająca organizacja,
która ofiary zmienia w przestępców.
Jeśli go przerwiesz, twoje dziecko zginie.

Nie sądziłem, że kiedyś to powiem, ale ta książka wciąga tak, że zapomniałem o pisaniu.
Remigiusz Mróz

ADRIAN McKINTY urodził się i dorastał na osiedlu robotniczym w Belfaście. Studiował filozofię w Oksfordzie.
Wyemigrował do USA, gdzie pracował w barach, na budowach i jako kierowca, zanim został nauczycielem. Po przeprowadzce do Australii zajął się zawodowo pisaniem. Jest autorem kilkunastu dobrze przyjętych i nagradzanych kryminałów. Jednak dopiero Łańcuch odniósł światowy sukces. Książka została sprzedana do 37 krajów, a prawa do ekranizacji nabył Paramount Pictures.

Zasady
Ray Dalio
Tłumaczenie: Krzysztof Kurek

Premiera 18 września 2019

Jak inwestować i budować nowoczesną firmę? Ray Dalio, biznesmen, szef największego na świecie funduszu hedgingowego Bridgewater Associates, nazywany jest „Stevem Jobsem inwestowania”. W „Zasadach” opisuje swoją drogę kariery, dzieląc się z czytelnikiem doświadczeniem i nowatorskimi metodami pracy, które zapewniły mu sukces. Jego rady zainspirowały takie tuzy biznesu jak np. Bill Gates. Dla szukających swojej drogi w biznesie to lektura obowiązkowa. 

Ray Dalio nazywany jest „Stevem Jobsem inwestowania”, a jego książka “Zasady” sprzedała się w milionach egzemplarzy na całym świecie. Z zawartych w nich porad korzysta między innymi Bill Gates, ale ich skuteczność oraz uniwersalna forma sprawdzają się na wielu płaszczyznach życia – będą tak samo przydatne dla potężnych prezesów, jak i tych, którzy dopiero szukają własnej ścieżki sukcesu. 
Ray Dalio dostarczył mi bezcennych wskazówek i spostrzeżeń. Cieszę się, że teraz dostępne są również dla was, w książce “Zasady”. – Bill Gates 

W czasach szaleństwa. Hertz, Fiłosofow, Stempowski, Moltke
Magdalena Grochowska

Premiera 25 września 2019

Laureatka Nike Czytelników za biografię Jerzego Giedroycia w nowej książce kreśli portrety myślicieli XX wieku. Pawła Hertza – pisarza, tłumacza i wydawcy, więźnia sowieckich łagrów i – wraz z Henrykiem Krzeczkowskim – guru młodego pokolenia narodowych konserwatystów. Publicysty Dymitra Fiłosofowa, uchodźcy z Rosji bolszewickiej osiadłego w międzywojennej Warszawie, mentora Józefa Czapskiego, krytycznego przyjaciela Polaków. Mistrza eseju Jerzego Stempowskiego – emigranta w Bernie, autora paryskiej „Kultury”, przenikliwego obserwatora cywilizacji. Arystokraty i prawnika Helmutha von Moltke, straconego w Berlinie za działalność w antynazistowskim Kręgu z Krzyżowej. Jego wizję demokratycznej, liberalnejEuropy niosła w swej powojennej działalności żona – i miłość Helmutha – Freya von Moltke.

Punktem stycznym tych biografii jest katastrofa – doświadczenie rozpadu świata i dźwigania go od nowa. Ramą –Europa w kleszczach totalitaryzmów. Losy bohaterów i ich sfery duchowe – rosyjskość, polskość, żydowskość, niemieckość, Wschód i Zachód – przenikają się. Kanwę opowieści stanowią srebrny wiek kultury rosyjskiej; idee kręgu filozoficznego Stefana Georgego oraz rewolucji konserwatywnej w Republice Weimarskiej; laicki humanizm; dzisiejszy neokonserwatyzm i chrześcijaństwo o różnych twarzach.

Pod piórem autorki postaci przekraczają swój czas historyczny. Ich samotny sprzeciw, ich poszukiwanie sacrum, intensywne przeżycie miłości, także homoseksualnej, zbliżają ich do problemów współczesności. Ich wybory moralne i polityczne w zderzeniu z tu i teraz zyskują wymiar uniwersalny.

Marek Edelman. Życie. Do końca
Witold Bereś
Krzysztof Burnetko

Premiera wznowienia 25 wrzesień 2019

Trzecie wydanie głośnej biografii Marka Edelmana, które ukazuje się w jego roku, w stulecie jego urodzin i dziesięciolecie śmierci. Książka została przetłumaczona na trzy języki obce i od momentu pierwszego wydania cieszy się nieustającym zainteresowaniem czytelników na całym świecie.

 

Czasem święta, czasem ladacznica
Jacek Masłowski
Joanna Drosio-Czaplińska

Premiera 25 września 2019

Jaki wpływ ma ojciec na poczucie własnej wartości u córki?  Dlaczego kobiety narzekają na mało sprawczych partnerów ale takich właśnie wybierają? Czy laski lecą na kasę? Kim są „dziwki romantyczki” i co się kryje za strategią „na blondynkę”? Jakie straty ponosi „kobieta wojowniczka” i na czym tak naprawdę polega kobieca moc? Czy macierzyństwo to polisa na życie czy instynkt? Czy to prawda, że kobiety nie lubią seksu? Jak „rycząca czterdziestka” może korzystać z życia?

Jacek Masłowski – psychoterapeuta, coach, prezes fundacji Maskulinum i Joanna Drosio-Czaplińska – psycholożka, psychoterapeutka i współzałożycielka Instytutu Psychoterapii Maskulinum dyskutują o współczesnej kobiecości. Przyglądając się stereotypom – jedne obalają, w innych znajdują odzwierciedlenie rzeczywistych motywacji i zachowań kobiet. Ich rozmowa z pewnością wielu zaskoczy i oburzy. Autorzy ukazują, że mimo cywilizacyjnych i społecznych przemian wciąż ciągniemy za sobą gadzi ogon ewolucji, nie nadążając emocjonalnie za zmianami. I podpowiadają jak kobiety mogą się w tym odnaleźć – akceptując w sobie „świętą” i „ladacznicę” i budując dojrzały związek oparty na bliskości i…dobrej znajomości siebie samej.

Czasem czuły, czasem barbarzyńca
Jacek Masłowski
Tomasz Kwaśniewski

Premiera wznowienia 25 września 2019

Przewodnik po męskości – pisany przez mężczyzn dla mężczyzn 

Kim jest współczesny mężczyzna, a kim chciałby być? Jak postrzegają samych siebie, a jak widzą ich kobiety? Jaki wpływ na bycie mężczyzną mają ojcowie, a jaki matki? Co znaczy być „wyraźnym” mężczyzną? Czym jest „długa, ciemna noc penisa”? Co kryje się za ucieczką w pracę, a co za podniesieniem ręki na partnerkę?

Tomasz Kwaśniewski – reporter „Dużego Formatu”, autor „Dziennika ciężarowca” i „Dziennika taty” i Jacek Masłowski – psychoterapeuta, coach, jeden z założycieli Fundacji Masculinum rozmawiają o tym jak być mężczyzną w naszych czasach: o ojcu, o miłości, o dojrzewaniu, o seksie, rodzicielstwie, pracy, zdrowiu. Ta szczera – chwilami boleśnie – męska rozmowa zaskakuje, bulwersuje i obala stereotypy – zdziwi mężczyzn, oburzy kobiety, a wszystkich razem z całą pewnością poruszy. 

To książka- wiwisekcja podwójna… osobista i intymna, a jednak wciąż męska. Obnażająca korzenie patriarchalnego myślenia o męskości, wyłaniająca obraz współczesnych „czułych barbarzyńców”. Jest jak podsłuchiwanie kolegów w prywatnej rozmowie. Nie musimy się ze wszystkim zgadzać, wystarczy nie oceniać, nie kwestionować – tylko posłuchać, co ich obchodzi. A potem się zadumać i postawić sobie parę ważnych pytań.

Teksty filozoficzno-polityczne
Jürgen Habermas
wybór i przekład: Adam Romaniuk

Premiera 25 września 2019

Jürgen Habermas jeden z najwybitniejszych filozofów przełomu stuleci i przedstawicieli teorii krytycznej, nigdy nie uchylał się od roli intelektualisty zabierającego głos w kluczowych kwestiach współczesności. Zamieszczone w tomie teksty często są owocem bieżących sporów dotyczących jakości publicznej debaty, fasadowości demokracji, patologii wolnego rynku. Ale niemiecki myśliciel powraca również do idei wielkich filozofów XX wieku, Martina Bubera, Hanny Arendt, Martina Heideggera by na nowo przemyśleć ich dziedzictwo i pokazać aktualność ich myśli.