3 czerwca 2019

Zapowiadamy książkowe premiery czerwca!

Zobaczcie, jakie czerwcowe premiery dla Was przygotowaliśmy

Udostępnij post

Magda Krzyżanowska-Mierzewska
Aldona Wiśniewska
„Olga, córka Wilka”
Premiera 4 czerwca 2019
Wstęp Małgorzata Szejnert

Olga, córka „Wilka” – ostatni wywiad z Olgą Krzyżanowską

Jedynaczka. Panna dziedziczka.
Mówi się, że za każdym wspaniałym mężczyzną, który zrobił karierę, stoi wspaniała kobieta. Za Olgą Krzyżanowską, gdańską lekarką, która niemal wprost z przychodni trafiła na szczyty polskiej polityki, stoi szereg takich kobiet: jej babka, matka, ciotki. Każda stawała w życiu przed wyzwaniem. I każda mu sprostała. Ich życiorysami można by obdzielić tłum powieściowych postaci.
Są w nich ucieczki z dziećmi przez zieloną granicę, praca w konspiracji, udział w Powstaniu Warszawskim. A potem budowanie życia na gruzach.
Historie fascynujące, a co w nich najlepsze – prawdziwe. 
Za Olgą stoi też wspaniały mężczyzna. Legendarny dziś dowódca AK w Wilnie, generał Aleksander Krzyżanowski, „Wilk”. Dla niej jednej – tata. Taki, co uczy jeździć na nartach i rowerze, oswaja z końmi, tańczy, by rozbawić małą Oleńkę, gdy chora. Tragicznie zmarły w komunistycznym więzieniu, w jednej z ostatnich wiadomości przestrzega ją, że polityka to brudna rzecz.
Nie posłuchała. Panna z dobrego domu (kto dziś wie, czym był „dobry dom”?), dziedziczka – nie rodowego bogactwa, bo nie istniało, ale tradycji i zasad, już jako dojrzała kobieta weszła do polityki. I odniosła sukces.
Miała szczęście: akurat zwyciężył Wałęsa i ludzie „Solidarności” doszli do władzy. OlgaKrzyżanowska, posłanka, wicemarszałek Sejmu, senator stała się jedną z twarzy rewolucji, za którą podziwiał Polskę świat.
Pokazała, że można być politykiem, a jednocześnie wiedzieć od zawsze, że „pewnych rzeczy się po prostu nie robi”. Noblesse oblige.
Żyjąca w otoczeniu nowoczesnych, odważnych i wolnych kobiet przez myśl nie przeszło, że mogłaby nie być równa mężczyznom – że trzeba w jakiś szczególny sposób chronić prawa kobiet. Po latach uznała jednak, że tak. 
Coraz mniej spotyka się podobnych ludzi, „już takich nie robią”.
Teraz Olga Krzyżanowska stanęła za Magdą i Natalią, swoją córką i wnuczką.
Masa pracy przed nimi… dziedzictwo zobowiązuje.

Douglas Preston
„Karmazynowy brzeg”
Premiera 19 czerwca
Tłumaczenie: Robert P. Lipski

Błaha sprawa kradzieży win prowadzi Pendergasta i Constance do nadmorskiej miejscowości Exmouth. Wygląda to bardziej na urlop nad morzem niż na ciężkie federalne śledztwo, ale… szybko okazuje się, że kradzież win to raczej zasłona dymna, a złodzieje mieli na oku zupełnie inny łup. W piwnicznej wnęce znajdował się ludzki szkielet i to on był właściwym celem kradzieży. Dlaczego ktoś miałby kraść stare i zapomniane szczątki? Kim był człowiek zamurowany w piwnicy? Co wspólnego z tym wszystkim mają zwłoki znalezione na trzęsawiskach i mroczna przeszłość miasteczka? Czy pradawna kolonia czarowników i wiedźm, wywodzących się z Salem, ciągle istnieje? Na te pytania będzie musiał odpowiedzieć Pendergast, mimo że lokalni stróże prawa nie zamierzają im niczego ułatwiać.

Preston Douglas
Lincoln Child
„Obsydianowa komnata”
Premiera 19 czerwca 2019
Tłumaczenie: Jan Kraśko

Najnowsza część kultowej serii o agencie specjalnym FBI Aloysiusie Pendergaście, w znakomitym tłumaczeniu Jana Kraśki.
Agent specjalny FBI A. X. L. Pendergast nie powrócił z ostatniej misji z Exmouth. Nikt nie wie, co się z nim stało, prawdopodobnie nie żyje. Zrozpaczona Constance, jego podopieczna, zaszywa się w tunelach i lochach ciągnących się pod nowojorską siedzibą Pendergasta. Pilnuje jej Proctor, jego ochroniarz, a mimo to Constance zostaje porwana przez nieznanych sprawców. Proctor udaje się w karkołomny pościg za Constance i jej porywaczem, który prowadzi go przez pół świata. Ale w tej sprawie nic nie jest takie, jakim się na początku wydaje. I zanim Proctor odkryje prawdę, może być już za późno…

 

Joanna Szulc
„Sama mama. Jak przejść przez rozwód i żyć dalej”
Premiera 19 czerwca 2019

Nie odkładaj najlepszych lat na później. Teraz masz swój czas.
Wykorzystaj go najlepiej, jak można. Nawet, jeśli musisz się rozwieść.
To jest książka dla kobiet, które są albo będą samotnymi mamami. Niektóre z własnego wyboru, inne dlatego, że ktoś tak zdecydował wbrew ich woli. Związek się sypie albo już się rozsypał. A może trwa, ale jedynie >>dla dobra dzieci<<, i wychodzi na to, że dzieciom wcale nie wychodzi to na dobre.
Autorka sama przeszła przez rozwód i jest samotną matką. W książce dzieli się swoimi doświadczeniami. Opowiada o momentach przełomowych, chwilach trudnych i smutnych, ale i o tych, w których wreszcie pojawiło się światełko w tunelu. A przede wszystkim rozmawia z ludźmi, których wiedza i doświadczenia są pomocne w mierzeniu się z kolejnymi etapami rozstania i budowania życia na nowo: terapeutami par, psychologami rodzinnymi i dziecięcymi, mediatorami, a także adwokatami, socjolożką, psychiatrą, coachem i trenerem rozwoju osobistego. Doradzają oni, jak rozpoznać kryzys małżeński nie do przejścia, kiedy decyzja o rozwodzie jest nieuchronna, jak ją zakomunikować dzieciom, jak się spokojnie dogadać z byłym mężem, wreszcie jak przepracować trudne emocje i szukać szczęścia po rozwodzie.