17 września 2020

Wydawnictwo Agora polskim wydawcą wspomnień Baracka Obamy

Premiera 17 marca 2021

Udostępnij post
ZIEMIA OBIECANA [oryg. A PROMISED LAND], pierwszy tom wspomnień Baracka Obamy z czasów jego prezydentury ukaże się po polsku 17 marca 2021 roku. Polskim wydawcą książki będzie Wydawnictwo Agora. Ujawniamy również polską okładkę książki. 
ziemia obiecana

Wspomnienia Baracka Obamy, 44. prezydenta Stanów Zjednoczonych, zostaną opublikowane w dwóch tomach. Globalna premiera pierwszego tomu zatytułowanego A PROMISED LAND [ZIEMIA OBIECANA] zaplanowana jest na wtorek, 17 listopada 2020 r., w 25 językach jednocześnie. Informacja ta została dziś podana do publicznej wiadomości przez Markusa Dohle’a, prezesa zarządu wydawnictwa Penguin Random House, które nabyło prawa do wydania tej bardzo oczekiwanej na całym świecie książki. Dohle ujawnił również zdjęcie okładki, dostępne tutaj.

Po polsku książka A PROMISED LAND [ZIEMIA OBIECANA] zostanie wydana drukiem i w formatach cyfrowych przez Wydawnictwo Agora w przekładzie Dariusza Żukowskiego. Wersja oryginalna ukaże się w Stanach Zjednoczonych i Kanadzie w twardej oprawie i formatach cyfrowych nakładem wydawnictwa Crown, członka Random House Publishing Group, oddział Penguin.

Data publikacji drugiego i ostatniego tomu wspomnień nie jest jeszcze znana. Szczegóły trasy promocyjnej prezydenta Obamy zostaną ogłoszone jeszcze tej jesieni.

We wspomnieniach zatytułowanych A PROMISED LAND [ZIEMIA OBIECANA] Barack Obama przedstawia historię swojej niezwykłej przemiany z młodego, poszukującego własnej tożsamości człowieka w przywódcę wolnego świata. W wyjątkowo osobisty sposób opisuje zarówno swoje polityczne dojrzewanie, jak i przełomowe momenty pierwszej kadencji swojej historycznej prezydentury – czasu dramatycznych zmian i zawirowań.

Obama, w poruszający i głęboko osobisty sposób ukazując historię, która rodzi się na naszych oczach, zabiera czytelników w fascynującą podróż od czasów pojawienia się jego najwcześniejszych aspiracji politycznych przez decydujące zwycięstwo w stanie Iowa, które zawdzięczał sile oddolnego aktywizmu, aż po przełomowy wieczór 4 listopada 2008 roku, kiedy został wybrany 44. prezydentem Stanów Zjednoczonych – jako pierwszy Afroamerykanin sprawujący najwyższy urząd w kraju.

W swojej refleksji nad prezydenturą Barack Obama przedstawia wyjątkową i przemyślaną analizę zarówno niesamowitego zasięgu, jak i granic władzy prezydenckiej, a także swoje wyjątkowe spostrzeżenia na temat polityki partyjnej i międzynarodowej dyplomacji. Zaprasza czytelników do Gabinetu Owalnego i Sali Sytuacyjnej Białego Domu, a także zabiera ich do Moskwy, Kairu, Pekinu i wielu innych miejsc. Stajemy się powiernikami jego myśli, gdy organizuje swój gabinet, zmaga się z globalnym kryzysem finansowym, ocenia Władimira Putina, wbrew opozycji doprowadza do uchwalenia reformy systemu opieki zdrowotnej w USA, wchodzi w konflikt z generałami w sprawie amerykańskiej strategii w Afganistanie, podpisuje reformę Wall Street, reaguje na niszczycielską eksplozję platformy wiertniczej Deepwater Horizon i zezwala na przeprowadzenie operacji Trójząb Neptuna, wskutek której ginie Osama bin Laden. 

A PROMISED LAND [ZIEMIA OBIECANA] to niezwykle intymna i introspektywna opowieść o człowieku, który założył się z historią – zaangażowanym animatorze społecznym, który przeszedł próbę światowej polityki. Obama szczerze opowiada o walce o urząd jako Afroamerykanin, o dźwiganiu oczekiwań pokolenia wychowanego na przesłaniu „nadziei i zmiany” oraz moralnych wyzwaniach związanych z podejmowaniem poważnych decyzji. Otwarcie pisze o siłach, które stały mu na drodze w kraju i za granicą, oraz o tym, jak życie w Białym Domu wpłynęło na jego żonę i córki. Nie boi się też ujawniać wątpliwości i rozczarowań. Nigdy jednak nie wycofuje się z przekonania, że w ramach wielkiego, amerykańskiego eksperymentu zawsze możliwy jest postęp.

Prezydent Obama powiedział:

„Uczucie po skończeniu pisania książki jest jedyne w swoim rodzaju, a z tej jestem szczególnie dumny. Przez ostatnie kilka lat rozmyślałem o swojej prezydenturze. W książce A PROMISED LAND [ZIEMIA OBIECANA] starałem się uczciwie zrelacjonować moją kampanię i okres spędzony na stanowisku prezydenta USA. Opisałem najważniejsze wydarzenia i stojących za nimi ludzi, przedstawiłem mój punkt widzenia na to, co zrobiłem dobrze, jak i na błędy, które popełniłem. Przedstawiłem też siły polityczne, gospodarcze i kulturowe, z którymi mój zespół i ja musieliśmy się wtedy mierzyć, a które wciąż oddziałują na nasz naród. Starałem się również przekazać czytelnikom osobisty wymiar podróży, którą odbyliśmy z Michelle przez te lata, oraz niezwykłe wzloty i upadki, które jej towarzyszyły. Książka ta zawiera również moje przemyślenia na temat tego, jak możemy zlikwidować podziały w naszym kraju w czasach ogromnego kryzysu i sprawić, by nasza demokracja wspierała każdego człowieka. Jest to zadanie, które nie będzie zależało tylko od prezydenta, ale od nas wszystkich – zaangażowanych obywateli. Mam nadzieję, że moja książka będzie nie tylko przyjemną lekturą, z której można wiele się dowiedzieć, lecz także zainspiruje młodych ludzi w całym kraju i na świecie, by przejęli pałeczkę, głośno wyrazili własne zdanie i odegrali rolę w tworzeniu lepszego świata”. 

Markus Dohle dodał:

„Poprzez swoje słowa i czyny prezydent Obama wywarł niezatarty wpływ na świat i bieg historii, niosąc pochodnię nadziei i postępu oraz inspirując wielu z nas. Jest niezwykle utalentowanym pisarzem. Wydawnictwo Penguin Random House jest zaszczycone tym, że może przedstawić książkę A PROMISED LAND [ZIEMIA OBIECANA] czytelnikom na całym świecie. Jestem przekonany, że jej lektura żywo przybliży im historię i przypomni o potędze demokracji w czasach globalnego kryzysu”. 

Angielskojęzyczne  wydanie A PROMISED LAND [ZIEMIA OBIECANA] ukaże się w USA i Kanadzie nakładem wydawnictwa Crown/Penguin Random House oraz w Wielkiej Brytanii i na obszarze Wspólnoty Narodów nakładem wydawnictwa Viking, wchodzącego w skład Penguin Books w Penguin Random House UK. Książka ukaże się również w tłumaczeniu na 23 inne języki: HISZPAŃSKI Debate/Penguin Random House Grupo Editorial, NIEMIECKI Penguin Verlag/Verlagsgruppe Random House, PORTUGALSKI BRAZYLIA Companhia das Letras, PORTUGALSKI PORTUGALIA Objectiva/Penguin Random House Grupo Editorial, 

FRANCUSKI Editions Fayard, ALBAŃSKI Dudaj Publishing, ARABSKI Hachette Antoine/Naufal, CHIŃSKI Business Weekly Group, CZESKI Argo, DUŃSKI Lindhardt og Ringhof, HOLENDERSKI Hollands Diep, FIŃSKI Otava Publishing Company, GRECKI Athens Bookstore Publications, HEBRAJSKI Yedioth Books, WĘGIERSKI HVG Publishing  Co., WŁOSKI Garzanti, JAPOŃSKI Shueisha, KOREAŃSKI Woongjin Think Big Co., Ltd., LITEWSKI Alma Littera, NORWESKI Cappelen Damm, RUMUŃSKI Editura Litera, SZWEDZKI Albert Bonniers Förlag,  oraz WIETNAMSKI First News–Tri Viet Publishing Co., Ltd.

Barack Obama był 44. prezydentem Stanów Zjednoczonych, wybranym w listopadzie 2008 roku i sprawującym urząd przez dwie kadencje. Jest autorem dwóch wcześniejszych bestsellerów New York TimesaOdziedziczone marzenia. Spadek po moim ojcu ORAZ The Audacity of Hope. Jest także laureatem Pokojowej Nagrody Nobla za 2009 rok. Mieszka w Waszyngtonie z żoną Michelle. Państwo Obama mają dwie córki, Malię i Sashę.